Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také nazývá Smart House. Podívejme se, jak vlastně funguje a na co se máme připravit.

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?
Zobrazit fotografii v galerii

Před budováním chytré domácnosti zvažte, do jakého stupně ovládání spotřebičů chcete dospět. Důležité jsou okruhy, které budete chtít nakonec ovládat. Promyslete, jaký systém chytré domácnosti si zvolíte. Ovlivní to instalaci, ovládání i naši pohodu. Zvolit můžete i modulární systém, který lze budovat postupně. Při výstavbě je třeba vybudovat základní infrastrukturu s kompletní kabeláží. Systém má být otevřený a vždy doplnitelný, třeba i o komponenty od konkurence. Zvažte, zda budete pracovat s grafickou aplikací na chytrém zařízení nebo jen s odesláním kódu pro dané zařízení. 


Co si nechat vstoupit do života 

Rozdíly jsou ve stupni realizace chytré domácnosti. Důležitá je modularita výstavby, nebo možnost samostatného vypnutí zvolených okruhů. Základem je třeba ovládání topení na dálku přes SMS zprávy, dálkový monitoring místnosti přes GSM, garážová vrata, ovládání stínění, jako je roleta před oknem, či závlahového systému. Ujasněte si pojmy i to, co od chytré domácnosti očekáváte a kolik vás to bude stát. Chytrý dům může stát několik desítek i stovek tisíc, nebo třeba milion. Záleží na stupni, požadavcích, komplexnosti, značce a kvalitě. 


Chytrá domácnost jako investice 

Přemýšlejte o chytré domácnosti vždy jako o investici. Ta se vám musí vrátit v podobě možnosti ušetřit peníze i čas. Někdy je to i o radosti, pokud vás technologie baví. Myslete na to, kdo bude systém udržovat a aktualizovat, nebo vymění porouchanou jednotku. Vždy se vyplatí mít chytrou domácnost v komplexnější a kvalitní podobě. Chytrý dům může spočívat v zapnutí topení i sauny na dálku, ovládání kotle i hlavic radiátorů, chytrém ovládání televizoru i kávovaru. Chytrý je přístroj s přístupem na domácí síť a internet, ovládání gesty, rozpoznání tváře a automatická úprava nastavení. 


Kam až sahá inteligentní domácnost 

Vrcholový stupeň inteligentní domácnosti představuje rozvody v celém domě, který hlídá teplotu v okolí ledničky, závlahu ve skleníku i zimní zahradě, teplotu vody v bazénu i ovládání konkrétní zásuvky, která vám sepnutím upeče tousty k snídani. Někdy může být naprostá automatizace i na škodu. Na zmáčknutí jediného tlačítka lze zhasnout světla, stáhnout rolety, zamknout či zabezpečit dům třeba jen s výjimkou ložnice a koupelny. Vše je třeba ale důkladně promyslet


Co chytrá domácnost zvládne 

Každý výrobce systému pro chytrou domácnost instaluje několik okruhů. Komfortní funkce můžete mít v podobě osvětlení se stmíváním, či automatické regulace teploty podle nastaveného programu i v každé místnosti samostatně. Je i několik způsobů ovládání jako dotykový panel ve stěně, dálkový ovladač, chytrý telefon, tablet, notebook, program v počítači či webové rozhraní, hlasové ovládání a kamera. Lze vypnout nepoužívaný okruh při spánku, spustit postupné zhasínání a ochranu dětí hlídáním pohybu nebo alarm, který lze propojit na bezpečnostní agenturu. Přístup přes kód či kartu


Úspora a bezpečnost 

Úsporu získáte v podobě regulace vytápění a klimatizace, zavedení časového či časově omezeného spínání, chytré regulace osvětlení, jeho spínání v závislosti na světelných podmínkách okolí, blokování funkce vybraných spotřebičů třeba při vysokém tarifu v elektrické síti, či eliminace nechtěně zapnutých spotřebičů v podobě vypnutí světla při absenci pohybu. Bezpečnost přinese ochrana při špatném počasí zatažením žaluzií při větru nebo bouřce, ochranu proti nečekaným událostem jako jsou poruchy v elektrické síti, živelným pohromám v podobě senzoru zatopení a kouřového senzoru. 


Přehled a automatické funkce 

Přehled o provozu budete mít přes SMS zprávu nebo lze provádět změny přes internet či z chytrého zařízení i na dálku. Automatické funkce se sepínají na základě veličin jako je čas, teplota, osvětlení, pohyb, či síla větru, kdy se automaticky provádějí nastavené operace. Na základě jednoho povelu či události lze vykonat několik činností najednou. Možností je zavedení příchodové a odchodové funkce, kdy po zadání kódu či načtení karty chytrý dům nastaví elektrické spotřebiče a zvolené okruhy. 


KP

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Zabezpečení a chytrou domacnost bych brala

ODPOVĚDĚT

2

Jo, věřím, že třeba takový chytrý dům, může být velice zajímavou investicí do budoucna. Nejen tedy v případě i nějakého potencionálního vracení se peněz, ale i obecně v rámci toho, že člověk ušetří hodně peněz na těch základních věcech... Pokud byste si chtěli něco o tomto tématu přečíst, určitě se mrkněte sem

ODPOVĚDĚT

2

V našem rodinném domě jsme dosáhli skutečně chytrého domu až tím, když jsme si díky důkladné analýze firmy https://www.rex.eu/ , která se specializuje na zabezpečení prakticky všeho, na čem Vám záleží, nechali nainstalovat kvalitní ochranný systém proti vloupáním nevyžádaných návštěvníků. Teď už se cítím doma bezpečně, i když je manža třeba na pracovní cestě.

ODPOVĚDĚT

2

Já na žádné chytré vychytávky také nejsem. Mladí lidé, kteří s technologií vyrůstají to mají jinak. Důležité je, aby byl každý s tím svým domem spokojený a je jedno jaký je. My máme jednopatrový dům a topíme v něm v krbových kamnech, které mají své kouzlo. Za tu práci se dřevem to rozhodně stojí. Na kamna máme napojený nerezový komín, který jsme s manželem vybrali z https://www.komin-levne.cz/Nerez-kominy-dvouplastove-c26_0_1.htm . Nerezové komíny nás zaujali jednak svým vzhledem, ale také skvělými vlastnostmi.

ODPOVĚDĚT

2

Souhlasím, zajímavý článek. O takovýchto domech už jsem slyšela, ale ještě nikdy jsem v žádném takovém nebyla. To my máme "hloupý" dům. :-) Je ale náš. Dokonce jsme si ho i stavěli svépomocí. Když jsme ho stavěli, tak jsem byla docela překvapená, jak rychle je možné takový dům postavit. Myslím si ale, že velký podíl na tom mělo to, že jsme na stavbu měli k dispozici stavební stroje od https://www.norwit.cz/

ODPOVĚDĚT

3

tak to není pro nás

ODPOVĚDĚT

7

je to jen pro hodně movité lidi

ODPOVĚDĚT

2

pro lidi,kteří jsou líní obsloužit ručně?

ODPOVĚDĚT

5

No ano, protože na to mají!

ODPOVĚDĚT

4

Zajímavý článek...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytré hodinky jsou tou nejlepší chůvou

Chytré hodinky jsou tou nejlepší chůvou

Jak rádi vzpomínáme na své dětství, kdy jsme si mohli běhat po venku a rodiče...

Titulka pro: NOVÉ BYDLENÍ S BŸÚ Feng Shui

NOVÉ BYDLENÍ S BŸÚ Feng Shui

Hledáte nové bydlení? Jestliže ano, je nutné si uvědomit, že je to rozhodnutí, které velmi...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Nový dům pohlídá čtyřnohý strážce

Nový dům pohlídá čtyřnohý strážce

Uvažujete o pořízení nového bydlení pro svou rodinu? Není to až tak nereálná představa, jak...

Titulka pro: Oblékněte svůj dům do vánočních světel a vytvořte si skvělou  sváteční atmosféru

Oblékněte svůj dům do vánočních světel a vytvořte si skvělou sváteční atmosféru

I když se to vůbec nezdá, dá se říci, že za dva a půl měsíce...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz