Jak docílit růstu svalů? Pravidelným cvičením a příjmem proteinů i sacharidů

Komu by se nelíbila vypracovaná postava, když pod tričkem jsou jasně znát vyrýsované svaly. Vzhled atleta působí zdravě a správným přístupem k životu i stravování. Jak ale docílit růstu svalů? Přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou.

Jak docílit růstu svalů? Pravidelným cvičením a příjmem proteinů i sacharidů
Zobrazit fotografii v galerii

Silové cvičení pro růst svalů 

Pro vybudování svalové hmoty je podstatné silové cvičení s činkou. Tím základem je zejména bench press, mrtvý tah a dřepy. Tréninkový plán by se měl zaměřit alespoň na dva cviky, jež procvičí prsní svaly, záda, ramena, paže a nohy. To ovšem nestačí, protože je třeba cvičit správnou technikou a cviky provádět v plném rozsahu. Znamená to, že na jedné straně musí být kontrakce svalu a na té druhé jeho protažení. Jen tak lze dosáhnou plnohodnotného růstu svalové hmoty. 


Jestliže cviky ošidíte, budete provádět spíše zkrácené pohyby, můžete se dokonce i zranit. Ideální je nechat si v posilovně poradit od trenérů trénink na objem, nebo doma nastudovat o nejvíce informací o správném cvičení jednotlivých cviků. 


Vliv počtu sérií na budování svalů 

Jaký počet sérií je optimální, není snadné stanovit úplně přesně. Je to dáno tím, že každý člověk je originál a na tréninkovou zátěž reaguje každý jinak. Obecně ale platí, že důležité je prvotní zahřátí svalů, a to nejprve s lehkou váhou a velkým počtem opakování. Takto připravené svaly budou lépe zvládat následující větší zátěž. 


Počet sérií se odvíjí také od velikosti svalu – čím, větší sval, tím více sérií. Pro začátek si vystačíte se dvěma až třemi sériemi, pokročilí zvýší jejich počet na tři až čtyři. Efektivní počet opakování se pohybuje mezi čísly 8 až 12 a je vhodné počet měnit, aby si svaly na zátěž nezvykly, ale stále se rozvíjely. Je nutné je stále správně stimulovat. 


Intenzita tréninku a přestávky mezi sériemi 

Do silového cvičení je třeba dát co největší vypětí, abyste se dočkali kýženého výsledku. Intenzita tréninku je rozhodující. Abyste z cvičení získali maximum, měli byste měnit cviky, zátěž, počet opakování i sérií. Udržet si vysokou intenzitu tréninku také znamená, že si budete dávat pozor na jednotlivé přestávky mezi opakováními. Svalovou vytrvalost zvýšíte s maximální dobou pauzy od jedné minut po minut a půl. A toto je nutné opravdu hlídat, abyste začali spalovat tuky a vaše postava se stala štíhlejší a svalnatější. 


Jaký vliv má strava na budování svalové hmoty 

Samotné cvičení k získání postavy snů nestačí. Důležité je také správné stravování. Pro budování svalů je zapotřebí jíst dostatečné množství bílkovin a také sacharidů, z nichž si tělo bere energii. Nesmí chybět ani minerální látky a vitamíny. Když jídlo ošidíte, svaly nebudou v kondici a můžete si přivodit nepříjemný úraz. Někteří sportovci mají za to, že nejdůležitější jsou ve stravě bílkoviny. Je to pravda jen napůl. Bez potřebné energie svaly nebudou dobře pracovat. A tu dodají zejména sacharidy. 


Palivem pro organismus jsou sacharidy 

Při náročném tréninku, kdy je zapotřebí dobrá regenerace svalů, se spotřebuje 4 až 10 g sacharidů na 1 kg tělesné hmotnosti. Znamená to zvýšit konzumaci sacharidů během dne – snídaně, oběd, večeře. Jíst můžete rýži, těstoviny, brambory, cereálie, luštěniny, pečivo, mléčné výrobky, ovoce i zeleninu. I správné načasování konzumace jídla má svůj význam. Důležitá je pravidelnost a jíst alespoň každé tři nebo čtyři hodiny. Pokud budujete svalovou hmotu, dopřejte si i odpolední svačinu a druhou večeři. 


Jednu hodinu před vlastním tréninkem si dejte menší porci sacharidů a bílkovin. Třeba v podobě jogurtu a ovesných vloček, jež mají tu výhodu, že energie z nich se uvolňuje postupně. Bílkoviny pak stimulují růst svalové hmoty. Trvá-li silové cvičení méně než 60 minut, není nutné během něho jíst. Při delším tréninku je však nutné doplnit energii. Zároveň platí, že u každého tréninku pravidelně pijte, abyste předešli dehydrataci. 


Jakmile máte cvičení za sebou, nejpozději do dvou hodin byste se měli opět najíst. Na řadu totiž přichází regenerace svalů, kdy svaly potřebují zejména bílkoviny. Ideální je tvaroh, kousek libového masa, vejce, ovesné vločky. Překračování doporučené denní dávky bílkovin, která je 1,4 g až 2 g proteinů na 1 kg tělesné hmotnosti, nevede k tomu, že by vám svaly rostly rychleji. Lidské tělo nedokáže jednorázově zpracovat velké množství bílkovin, takže sníst půl kilogramu hovězích steaků najednou by bylo kontraproduktivní. 


Jak spolu souvisí cvičení a jídlo? 

Cvičení a kvalitní strava jdou ruku v ruce společně. Nestačí jen dobře se najíst s dostatkem sacharidů a bílkovin a pak si jen jednou týdně jít zacvičit. Výsledek, o který stojíte, se takto nedostaví. Cvičit je třeba pravidelně alespoň třikrát až pětkrát týdně, abyste na sobě začali pociťovat růst svalové hmoty. Svaly je nutné adekvátně zatěžovat a zároveň jim dodat kvalitní stravu, aby rostly. Pro začátečníky platí pravidlo, zpočátku cvičit méně a postupně si cviků přidávat a zvyšovat postupně i zátěž. Přijít do posilovny a začít cvičit jak vypracovaný kulturista, když teprve začínáte, není právě ideálním startem. Každý začínal s menšími sériemi a postupně se vypracovával k větší a intenzivnější zátěži. 


Získat pevné břicho a tzv. pekáč buchet stojí nějaké úsilí, které však stojí za to absolvovat. Je samozřejmě nutné se obrnit trpělivostí, která se ovšem vyplatí a postupem času přinese výsledky, o které stojíte. Růst svalové hmoty je dlouhodobý proces, přičemž pokrok je viditelný poměrně záhy. Důležité je, aby vás cvičení bavilo a měli z něho dobrý pocit. 


Komerční prezentace 

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já bych nikdy nevěřila, jak je příjem proteinů při cvičení a redukci váhy důležitý. Začala jsem užívat proteinové tyčinky, které jsem nahradila za klasické sušenky a také jsem si našla nejlepší proteiny , protože když už jsem se do nich rozhodla zainvestovat, tak ať plní svůj úkol na 100 % :-) .

ODPOVĚDĚT

1

Já si dost zacvičím na zahradě, zvlášť teď, když hradu denně listí a sbírám vlašáky.

ODPOVĚDĚT

4

Pro už určitě tohle není.

ODPOVĚDĚT

3

ani pro mě ne

ODPOVĚDĚT

2

to není nic pro mě.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Libuška Vojtková cvičí s „těhulkama“

Libuška Vojtková cvičí s „těhulkama“

Tanečnice Libuška Vojtková po prázdninách začne cvičit s budoucími maminkami. Připravuje se tak pod vedením...

Titulka pro: Vylaďte své křivky

Vylaďte své křivky

Pravidelný pohyb prospívá nejen zdraví, ale také kráse. Posiluje imunitu, udržuje vás v kondici, příznivě...

Titulka pro: Zacvičte si!

Zacvičte si!

Určitě budete souhlasit, že skloubit pracovní vytížení, domácí povinnosti a péči o sebe samu je...

Titulka pro: Dostaňte se do kondice

Dostaňte se do kondice

Dostat tělo do formy a zároveň si ji udržet vyžaduje jak pevnou vůli, tak i...

Titulka pro: Za problémy ve škole možná mohou oční vady

Za problémy ve škole možná mohou oční vady

Začátek školního roku bývá plný očekávání. Jenže jak plynou dny, mohou se u některých dětí...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TIP NA DÁREK

Co byste poradili jako dárek pro sestru, po těch letech už mi ...

PITNÁ VODA

Máte někdo filtr na pitnou vodu? Chtěli bychom si ho pořídit ...

OPRUZENÁ KŮŽE

Co vám pomáhá?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz