Jak pečovat o šperky

Zásnubní prsten nebo řetízek k narození potomka. Většina žen běžně nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Aby neztratily svůj třpyt a lesk ani po letech nošení, je třeba se o ně starat.

Jak pečovat o šperky
Zobrazit fotografii v galerii

Jak se správně starat o šperky vám dnes poradí Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz 


Existuje pár obecných tipů, jak udržet šperky čisté a zářivé. Mezi ně patří například jejich sundávání před sportem, kdy se pokožka potí a tím mění PH na šperku. Každý člověk má navíc jiné PH, což znamená, že různým lidem stejné šperky reagují jinak, některým lidem mohou vydržet zářivé roky, u jiných mohou svůj lesk ztratit už během pár týdnů. 


Je třeba pamatovat i na to, že šperky nepatří do bazénu s chlorovanou vodou a také do sprchy, kde mohou být v kontaktu s mýdlem či šamponem a nemusí být správně osušeny. Podstatné je i ukládání šperků, ty by měly být na tmavém a suchém místě ve šperkovnici nebo v sáčku z mikrovlákna. Pozor také na mechanické poškození – například když je na jedné ruce víc náramků, mohou se o sebe třít a vzájemně se ničit nebo se mohou škrábat při práci na počítači o desku stolu. 


Ten, kdo má doma sbírku šperků, určitě zná proces čištění ultrazvukem nebo to, že je jednou za čas musí přinést do klenotnictví. Existuje i spousta možností, jak se o šperky šetrně starat doma. Čisticí kosmetika na šperky často ušetří nejen cestu do klenotnictví, ale i nemalou částku. Značky, které se specializují na domácí čištění šperků, není úplně snadné najít. Na českém trhu se ale sehnat dají a obsahují nejen čisticí roztoky, ale také speciální leštidla a další praktické produkty. 


Péče o stříbrné šperky

Pro stříbrné šperky je typické, že při běžném nošení oxidují, což způsobuje jejich začernání. Může za to několik vnějších vlivů od PH naší pokožky přes počasí po parfémy, krémy a další látky, které přijdou se stříbrem do kontaktu. Pro čištění stříbrných šperků, které nemají vložený kámen či speciální zušlechtění, jako je např. antická patina, je ideální čisticí roztok s praktickým zásobníkem, do kterého se šperky jednoduše vloží a následně ponoří na dno lázně s roztokem. Šperky stačí ponořit na 10 vteřin, omýt vlažnou vodou a otřít měkkým hadříkem. Speciální roztok je netoxický a postará se o odstranění oxidace, nečistot a šperky zanechá lesklé. 


Pokud jsou stříbrné šperky rhodiované nebo je třeba očistit jen jejich část, doporučujeme místo roztoku použít speciální suché utěrky. Ty mají dvě vrstvy – bílá se stará o odstranění nečistot, zatímco fialová jim následně vrátí lesk. Speciální utěrka, která postupem času může zčernat, je na více použití. Zčernání nesníží její účinnost, její vyprání však ano.  


Péče o zlaté šperky 

Čisticí roztok na šperky z drahých kovů funguje na stejném principu jako roztok na stříbrné šperky – šperk se položí do zásobníku, ponoří na dno roztoku na 30 vteřin, poté se omyje pod vlažnou vodou a osuší měkkým hadříkem. Speciální polymery v roztoku se mimo jiné postarají také o malé vlásečnicové škrábance na šperku, které vyplní. Tento roztok je možné použít také na platinové šperky či šperky, které v sobě mají vložené drahokamy, jako jsou diamanty, safíry a další drahé kameny, které mají pevné lůžko a nejsou vlepené lepidlem. Další alternativou jsou speciální utěrky, které jsou ideální i pro pozlacené šperky. Utěrka funguje na stejném dvoufázovém principu – bílá čistí a fialová leští - snadno vrátí lesk starým prstenům nebo zlatým hodinkám. 


Péče o delikátní šperky

Náhrdelníky, prsteny nebo náramky s minerály a perlami patří do zvláštní kategorie, které se říká delikátní šperky. Tyto přírodní materiály jsou mnohem křehčí než kovy, je proto potřeba s nimi zacházet opatrně. Čisticí roztok na šperky s perlami a polodrahokamy funguje na bázi zásobníku a roztoku, který má ovšem šetrnější složení. Jejich majitelé se tak nemusejí bát, že jim roztok zničí perleť na perlách nebo popraská minerál. Tento roztok je totiž speciálně navržený přímo na jemné šperky, které hloubkově vyčistí a zároveň se postará o to, aby tyto křehké přírodní materiály, od opravdu delikátního opálu a korálu po ametyst a onyx, zůstaly nepoškozené. 


Péče o šperky s diamantem 

Pro péči o diamanty a drahokamy je ideální čisticí pero. To je nejen praktické, protože se vejde i do kabelky, ale snadno se s ním vyčistí kromě diamantu i celý prsten. Pero funguje na bázi modrého roztoku a štětečku s mikrovlákny, který se dostane i do úzkých záhybů na prstenu, jako jsou spáry v lůžku. Štěteček stačí nejprve ponořit do vody a poté otočit uzávěrem na spodní straně, dokud se na něm neobjeví modrý roztok. Tím se poté otírá šperk i diamant nebo jiný drahokam, dokud se nevytvoří lehká pěna. Důležité je potřít i spodní část prstenu pod lůžkem a vnitřek, který se nejvíce dotýká kůže, a je tak nejvíce vystaven oxidaci. 


Univerzální péče o šperky 

Existuje i univerzální přípravek – čisticí pěna, která je vhodná pro všechny druhy šperků a drahých kamenů. Velmi často se stává, že lidé přesně nevědí, například u zděděných šperků, z jakého kovu jsou vyrobeny nebo jaký kámen je v nich vložen. Pro ně je ideální čisticí pěna, která se chová šetrně ke všem šperkům, včetně těch s drahými kameny nebo polodrahokamy. Pěna se používá přímo na šperk, a pokud je třeba vetřít ji do záhybů, slouží k tomu speciální štěteček. Po 30 až 60 vteřinách stačí šperk omýt vlažnou vodou a osušit měkkým hadříkem. Pěna šperk hloubkově vyčistí a šperku navrátí ztracený lesk.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Koralky.cz
Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Podobný článek jsem se snažila přes hodinu hledat na mých oblíbených často navštěvovaných webech a úplnou náhodou jsem ho našla až u Vás :-) Moc mě to potěšilo, protože jsem si nechala před třemi týdny vyrobit šperk na zakázku od firmy sperky-prsteny.cz a ráda bych, aby zůstal pořád jako nový :-)

ODPOVĚDĚT

0

Já nosím zlaté šperky a i po letech, co je mám, tak se krásně lesknou, a to i když je nijak nečistím. Je teda pravda, že je hodně střídám a ty, které nemám na sobě, tak mám uložené ve šperkovnici, tak možná proto vypadají pořád tak dobře :-) . Nedávno jsem si koupila krásný prsten a ten teda nosím pořád :-) .

ODPOVĚDĚT

3

Růžovou vatičku jsem používala dávno, ani nevím, jestli se ještě dá koupit.Ale zubní pasta to jistí.:-)

ODPOVĚDĚT

3

Mám ještě růžovou vatičku.

ODPOVĚDĚT

2

Já jsem od dcer dostala speciální čističku a ta funguje spolehlivě.

ODPOVĚDĚT

3

Dříve jsem měla na šperky dobrý roztok,teď používám obyčejnou zubní pastu

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Jak vybrat správný šperk?

Jak vybrat správný šperk?

Šperky jsou jednou z vášní většiny žen. Každá žena chce být krásná. Jak se orientovat...

Jak pečovat o šperky

Blíží se Valentýn a dost možná to budete vy, kdo dostane od partnera malou krabičku...

Titulka pro: Péče o šperky

Péče o šperky

V poslední době se stalo, obzvl. mezi námi ženami, velmi populární korálkování a tvorba šperků...

Decentní, nebo extravagantní? Šperk o vás vypovídá mnoho!

Decentní, nebo extravagantní? Šperk o vás vypovídá mnoho!

Jen málokteré ženě nezaplesá srdce při pohledu na krásný prsten, třpytivý náhrdelník či třeba náramek...

Zlato nebo stříbro? A jak kombinovat?

Zlato nebo stříbro? A jak je kombinovat?

Když přijde čas na vybírání si doplňků a vaše rozhodnutí je mezi zlatem a stříbrem,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz