Jak vybrat běžky

Nejen na horách si můžete vychutnávat krásy okolní krajiny, když svištíte po sněhu na běžkách. Že žádné vlastní ještě nemáte? Nevadí, my vám poradíme, na co byste při nákupu běžeckých lyží měli myslet v první řadě.

Titulka pro: Jak vybrat běžky
Zobrazit fotografii v galerii

Běžky si vybírejte podle toho, jak moc jste zdatní lyžaři a jaké technice jízdy dáváte nejvíce přednost. Mnozí tradičně dodržují stopu, tedy klasický styl jízdy, ovšem někdo může mít raději bruslení (jízda na upravené trati, avšak bez stopy), další zase chce střídat obě techniky. Ale najdou se i tací, kteří si dopřávají pohyb na neupraveném terénu - právě pro ně jsou vhodné speciální širší lyže.


Běžky na klasiku a kombi

První typ běžek patří k nejčastěji nakupovaným. Tyto běžky mají výraznou špičku a klenutí v oblasti mazací komory. Pokud však rádi střídáte styl klasický a bruslení, pak zvolte běžky pro kombi techniku. Jsou hodně podobné těm na klasický styl jízdy, jen bývají o něco tvrdší a mají méně klenutou komoru. Co je třeba vědět? Během jednoho výletu do přírody nemůžete střídat oba styly jízdy. Když na lyže aplikujete stoupací vosk, můžete bruslit, ovšem jen tak napůl, a bez vosku se zase při klasické technice téměř nedostanete z místa.


Jak mají být dlouhé?

Od toho, jak moc zkušení běžkaři jste a jaké technice dáváte přednost, se odvíjí i samotná délka lyží. Pro klasiku se obvykle doporučuje volit model o 20 až 30 cm vyšší než je výška vaší postavy, kdežto v případě bruslení je lepší pořídit si lyže stejně vysoké, nebo maximálně o 15 cm vyšší než vy. Dalším důležitým parametrem je ovšem i vaše hmotnost.


Nezapomeňte na běžecké boty

Vše souvisí se vším, opět tedy vybírejte boty na běžky podle toho, jakou techniku jízdy budete nejvíce využívat, případně zvolte kombi boty, které zvládnou oba základní styly. Například boty na klasiku končí pod kotníkem a vpředu jsou měkčí, boty na bruslení jsou naopak vyšší a jejich podrážka je celá tvrdá. A kombi boty? Podobají se těm na bruslení, avšak zásadní rozdíl nabízejí v tom, že mají ohebnou špičkou umožňující odraz potřebný při klasickém stylu.


Myslete také na vázání

Pokud si běžecké lyže pořizujete poprvé nebo po mnoha letech, pak vězte, že běžecké vázání existuje ve dvou variantách, které se označují jako SNS a NNN. Navzájem se nedají zaměňovat – ke každému typu vázání „sedí“ určitý druh bot a díky integrovaným deskám pro montáž vázání už také i některé lyže. Jaký je mezi nimi rozdíl? SNS je vybavený jedním výstupkem, kdežto systém NNN má výstupky dva. Dále SNS se k lyži výhradně přivrtává, což lze provést také u NNN, ovšem v tomto případě lze místo vrtané varianty využít montáž na takzvanou NIS desku, která je součástí běžecké lyže.


Jak dát botu do vázání?

V podstatě se vám nabízejí opět dvě možnosti. Rekreační lyžaři většinou volí jednoduché zacvaknutí boty do vázání; když chcete botu z vázání vyjmout, koncem hůlky stisknete uvolňovací tlačítko na vázání. Druhý systém používají zejména výkonnostní lyžaři a upnutí boty do vázání probíhá tak, že botu dáte do upínací drážky a rukou zacvaknete páčku na vázání. Uvolnění boty probíhá podobně.

Výběr běžeckých lyží včetně vázání a také bot si žádá nejen čas, ale i odborné poradenství. Než udělat zbytečnou chybu při nákupu ne zrovna levných věcí, investujte čas a předem se poraďte s profesionálními prodavači.

Komerční prezentace
Foto: iStock
29. 2. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Titulka pro: Ideální sport = zumba

Ideální sport = zumba

K nejoblíbenějším sportům patří v poslední době zumba snad proto, že je plná hudby, tance...

Titulka pro: Módní trendy jara

Módní trendy jara

Jaro se už pozvolna blíží a obchody už nabízejí své jarní kolekce. Podívejte se, co...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BATOH NA OBJEDNÁNÍ

Zdravím, poradíte prosím na jakém e-shopu vybrat batoh do ...

CVIČENÍ DOMA U TV

Ahoj snažíte se někdo doma cvičit u tv?

VÝBAVA NA ZIMNÍ SPORTY

Ahoj kde bych si mohla koupit něco na zimní sporty.Ráda bych ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz