Jak vybrat nadměrnou dámskou obuv?

Nadměrná noha je vždycky komplikace, a to zejména při nákupech. Evoluce nás dovedla do fáze, kdy jsme stále vyšší a tím pádem máme i větší nohy.

Jak vybrat nadměrnou dámskou obuv?
Zobrazit fotografii v galerii

Zejména ženy tímto jevem trpí; nadměrná velikost u mužů je poměrně řešitelný fakt, neboť rozpětí velikostí pánské obuvi je široké. Ale sehnat pěknou dámskou obuv (zejména společenskou) v nadměrných velikostech je poněkud problém. Jak boty na nadměrnou nohu vybrat a na co si dát pozor? 


Není to tak dávno, co byly ženy odsouzeny tomu, aby nosily pánskou obuv. Nadměrné dámské boty nebyly běžně k dostání. Vysoké ženy nosily proto pánské polobotky nebo tenisky, ale o pěkných sandálech či lodičkách si mohly nechat zdát. Alespoň ty v tuzemsku: za minulého režimu totiž slušivé dámské boty vyšších velikostí bývaly na západě k dostání a tajně se pašovaly přes hranice. Doba naštěstí pokročila a žena s nohou nad velikost 40 už nemá problém. Poměrně snadno sežene ve větší velikosti obuv ke kostýmku nebo šatům. Při volbě ideální nadměrné boty se však neřiďte jen velikostí boty, ale také materiálem, z nějž je bota vyrobená. 


Jak vybrat vhodný materiál? 

Ačkoli se to nezdá, zásadním měřítkem pohodlnosti vaší boty je právě materiál, z nějž je bota vyrobena.  Každý materiál si s nohou totiž poradí jinak a chová se odlišně. 


Nejvhodnějším materiálem je kůže, která má přirozenou schopnost se roztahovat. Pozor, mluvíme zde o přírodní kůži, a to jak o kůži lakované, tak o broušené usni. Kůže se během nošení roztahuje, nevolte proto boty příliš volné, protože v konečném důsledku v nich můžete postupem času doslova plavat. Roztažení kůže můžete napomoci mírným navlhčením


Umělá kůže však tuto schopnost nemá; syntetické materiály se málokdy vyrábějí v pružné variantě, protože umělá vlákna drží pevně, aby se materiál nerozsypal. Varujeme proto před volbou bot ze syntetických materiálů, protože syntetika postrádá potřebnou pružnost. Výjimkou je obuv ze stretchového materiálu, který při chůzi pruží, hlavně v místech, kde se bota ohýbá, tedy v místě umístění kloubů. Pohodlnější jsou také boty s textilním svrškem. 


Nadměrná délka nohy 

Čeští zákazníci obchodů s obuví nejčastěji posuzují velikost boty podle tzv. francouzského číslování, které máme ve zvyku používat. V domácích podmínkách bude nejjednodušší nohu změřit krejčovským metrem, a to tak, že přilepíte konec metru k podlaze v místě, kde se střetává v pravém úhlu stěna s podlahou. Pak se postavte tak, že se patami opíráte o stěnu. Mírně přeneste váhu dopředu, aby se rozložila mezi třemi body na noze (pata - kloub pod malíčkem - kloub pod palcem) a prsty se lehce roztáhly. Zaznačte si místo nad špičkou nejdelšího prstu (což bude pravděpodobně palec). Délka nohy se měří v milimetrech, tuto délku srovnáte s tabulkou velikostí, kde najdete odpovídající číslo v řádku označeném EU. 


Neobvyklá šířka nohy 

Jedním z problémů s velikostí boty, s nímž se můžete setkat při výběru obuvi, je neobvyklá šíře nohy (v tomto případě vyšší. Šířka boty bývá označovaná písmeny E - H. Průměrná šířka nohy bývá označovaná G, nabízeny jsou ale i další šířky nadměrné v poměru k délce chodidla. Šířky přesahující rozsah E - H jsou například šíře I, CH a K, které se užívají v souvislosti se širšími botami loveckými a pracovními. Vzorec výpočtu ideální šířky boty je však trochu sofistikovanější, proto si správnou šíři své boty vypočítejte podle vzorců a tabulek zde


Komerční prezentace

Zdroj obrázku: arrowsmith2 / Shutterstock.com

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Hitparáda našich bot

Hitparáda našich bot

Nohy jsou nejrozšířenějším dopravním prostředkem, ráno vstávají jako první, celý den vás nosí a poslední...

Titulka pro: Jak vybrat dětem správnou obuv

Jak vybrat dětem správnou obuv

Dětská noha se rychle vyvíjí, mění se její tvar, a proto je potřeba volit vhodnou...

Titulka pro: Do každého počasí

Do každého počasí

Zkrátka do sucha i do vody - takové bychom si přáli, aby byly všechny boty,...

Titulka pro: Zujte boty a pojďte si zaběhat!

Zujte boty a pojďte si zaběhat!

Běh je po chůzi asi nejpřirozenější způsob pohybu a přesto se často ozývá varování –...

Titulka pro: Není bota jako bota

Není bota jako bota

Naše nohy to nemají vůbec lehké. Za život můžeme nachodit i kolem 100 000 kilometrů…...

Jak se starat o luxusní obuv, tenisky či pohorky? Ukládejte je do botníku s láskou

Jak se starat o luxusní obuv, tenisky či pohorky? Ukládejte je do botníku s láskou

Neodmyslitelná součást outfitu i funkční ochrana před poraněním a prachem cest – botičky jsou v...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz