Jak vybrat správný snowboard?

Není prkno, jako prkno, a proto je velmi důležité vědět, podle čeho byste měly vybrat to svoje. Pokud patříte mezi divošky a válíte to prašanem nazdařbůh, nebo naopak dáváte přednost uvolněnému stylu pohodářky, měla byste vědět, že vaše jízda záleží hlavně na výběru správného snowboardového miláčka.

Titulka pro: Jak vybrat správný snowboard?
Dalších 5 fotografií v galerii

Abychom pronikli do tajů snowboardingu, požádali jsme odborníka na snowboardovou výbavu a jezdce Romana Blažka z obchodu Snowboards.cz, aby nám poradil, jak vybrat ten správný snowboard. „Hned v úvodu bych rozdělil snowboardy do dvou základních kategorií, a to jednoduše pro muže a pro ženy“, říká Blažek.

Jaký je v nich rozdíl?

„Dost podstatný, protože ženské tělo se od toho mužského zásadně liší, a proto má jinou potřebu na snowboardové vyvážení (těžiště) prkna, upřesňuje. Dámské snowboardy jsou zpravidla užší, měkčí a inzerty (závity pro přichycení vázání) jsou oproti pánským snowboardům posunuty o několik milimetrů blíže středu. Neznamená však, že by zdatná snowboarďačka nemohla sáhnout po unisex snowboardu“. Takže pokud jste divočejší a každou zimu pokořujete svahy v nezkrotném tempu, klidně sáhněte i po tom, na čem jezdí muži.


Jaká je správná délka snowboardu?

Nejdůležitějším parametrem pro výběr snowboardu je jeho délka. Podle jednoduchého pravidla by vám měl snowboard sahat přibližně mezi bradu a nos. Při výběru snowboardu kromě jeho délky záleží i na vaší dosažené úrovni, zkušenostech a váze. Obecně platí, že kratší prkno se lépe točí, což jistě ocení začátečníci, ale při větších rychlostech je nestabilní a už vůbec není vhodné do prašanu.


Šířka snowboardu má taky svůj význam

Šířka snowboardu je spojená především s velikostí vaší nohy. Při jízdě v oblouku by špička ani pata boty neměla dosahovat na sjezdovku. Pokud myslíte i na přítele, který je hodně vysoký a bez snowboardu by nepřežil zimu, a chcete s ním letos vyrazit do hor, poraďte mu jako zkušená jezdkyně, že s velikostí boty 45 a větší, byste mu doporučila širší snowboard tzv. wide verzi. Uvidíte, jak bude ohromen.

Snowboardy dělíme do několika kategorií, aneb Vyberte si, jaký styl ježdění bude pro Vás ten pravý:

SEXY Allround

Univerzální snowboardy hlavně pro jízdu na sjezdovce, ale i pro nějaké to dovádění na skokáncích i v prašanu. Allround snowboardy jsou vhodné pro začínající jezdce díky parametrům vyhovujícím různým odvětvím snowboardingu. I když jako začátečník, na tomhle prkně budete vypadat sexy.

DRSŇÁCKÝ Freestyle

Snowboardy do snowparku. Freestylové snowboardy jsou kratší a měkčí a tím i dobře ovladatelné. Pokud se s přítelem rády učíte i skákat, skvělá volba.

DIVOKÝ Freeride

Snowboard pro jízdu v prašanu. Freeridová prkna jsou často delší než allaroundové a tvrdší než freestylové, aby co nejvíce vyhověly jízdě v hlubokém sněhu. Vázání mají posunuté více dozadu a díky tomu je špička snowboardu odlehčená. Tenhle typ preferují nespoutané jezdkyně, kterým v žilách koluje adrenalin. Jestli jste jedna z nich, nebudete této investice litovat.

ELEGANTNÍ Race

Snowboard pro rychlou jízdu. Slalomové prkno je tvrdé, úzké a vhodné pouze pro jízdu na sjezdovce. Ženy, co to válí na Race, vypadají na sjezdovce odvážně a při tom velmi elegantně.

Snowboard Westigelmpress 2 990 Kč.

Snowboard Westigelmpress 2 990 Kč.

 

Jak vybrat snowboardové boty

Výběr bot je nejdůležitější na celé snowboardové výbavě. V případě, že neznáte svou velikost boty v uvedených jednotkách US, UK nebo EU, změřte si délku chodidla od paty k nejdelšímu prstu a tím získáte potřebnou velikost MONDO. Snowboardová bota nesmí být příliš velká ani příliš malá. Po utažení by měla bota dokonale obepnout nohu, palec by se měl dotýkat přední stěny, avšak neměl by být v žádném případě ohnutý. Nemusíte se bát, že snowboardová bota je nudná. Dnes už designéři pomysleli i na ženy a předhánějí se, kdo navrhne bláznivější nebo růžovější botu.

Na výběr máme dva typy snowboardových bot:

Měkké boty

Velmi oblíbený typ snowboardových bot mezi všemi jezdkyněmi. Vnější bota může být ušita z kůže, syntetické kůže, gumy, nubucku a dalších voděodolných materiálů. Vnitřní botička je většinou vyrobena z PU pěny a podle kvality a ceny navíc doplněna silikonovými či jinými doplňky, které zkvalitňují ochranu nohy.

Tvrdé boty

Jejich použití je možné pouze s tvrdým deskovým vázáním umístěným na alpine boardu. V žádném případě bychom neměli využívat tvrdých bot na freeridovém či freestylovém snowboardu. Tyto tvrdé boty jsou velmi podobné klasickým lyžařským botám, ale liší se od nich tvrdostí, náklonem komínu a zkosením podrážky ve špičce a patě.

Snowboardové boty Westige Hard 2090 Kč.

Snowboardové boty Westige Hard 2090 Kč.

 


Jak vybrat snowboardové vázání

Výběr správného vázání je velmi důležitý. Aby vázání dokonale padlo na vaši botu a mohla jste efektivně přenášet sílu na hrany snowboardu a tím ho ovládat, je nutné nejdříve vybrat boty a až po té vázání.

Jednotlivé modely vázání se odlišují kvalitou použitých materiálů, pohodlností strapů (polstrování, 3D tvarování), nastavitelností patky a strapů a různými technologickými vylepšeními, s tím samozřejmě souvisí i jejich cena.Stejně tak jako snowboardy se i vázání liší dle použití. Nejprodávanější snowboardová vázání jsou měkká vázání. Existují i tvrdá race vázání a vázání typu Fastec.

Měkká vázání

U měkkých vázání rozlišujeme tři základní podtypy.
 

  • Klasické měkké vázání - To je v současnosti nejvíce využívaným typem. Vázání je tvořeno spodní částí vyrobenou z kvalitního plastu či kovu, 2 strapy – přes špičku a přes nárt a výklopnou opěrkou. Klasický systém pumpování dobře upevní botu jezdkyně a zaručí tak maximální kontrolu nad snowboardem.
  • Vázání typu Fastec - Největší výhodou tohoto vázání je rychlost a pohodlnost při zapínání a vypínání. Na začátku si jednoduše nastavíte výšku nártu pomocí látkového dílu obepínající nárt nohy a pak jen zvednete a pomocí pákového systému zaklapnete a můžete jet. Jednoduše řečeno EASY IN – EASY OUT. Nevýhodou tohoto vázání je nemožnost úplného dotažení nohy a nemožnost přitahování strapů v průběhu jízdy.
  • Step-in vázání - U tohoto podtypu vázání existuje velmi mnoho různých systémů a při výběru je nutné kupovat vázání spolu s botami. Vázání je tvořeno tzv. nášlapnou destičkou a speciálními botami, které mají v podrážce umístěnou hrazdičku.


Tvrdá vázání

Při zakoupení alpine snowboardu musíte samozřejmě volit tzv. tvrdé vázání. To je tvořeno deskou, jež je přišroubována na podložky či přímo do snowboardu a dvěma kovovými obručemi, které obepínají speciální tvrdou skeletovou botu.

Snowboardové vázání

Snowboardové vázání

 

A něco na sebe

Kalhoty barbie, bunda Roxy, mikina Roxy

Kalhoty barbie, bunda Roxy, mikina Roxy

Komerční prezentace
Foto: Archiv firmy
28. 11. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Titulka pro: Ideální sport = zumba

Ideální sport = zumba

K nejoblíbenějším sportům patří v poslední době zumba snad proto, že je plná hudby, tance...

Titulka pro: Módní trendy jara

Módní trendy jara

Jaro se už pozvolna blíží a obchody už nabízejí své jarní kolekce. Podívejte se, co...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

OPAKUJÍCÍ SE ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

Prosím poraďte co pomáhá na vracející se záněty ...

DOBRÁ OPTIKA

Dobrý den, poradíte kam zajít vybrat nové brýle a kde mi ...

PRODLOUŽENÍ VLASŮ

Má někdo zkušenost s prodlužováním vlasů? Prosím o tip.

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz