Neignorujte internetové hrozby

Globální studie bezpečnostní gramotnosti ukázala na potřebu zlepšení bezpečnostních návyků uživatelů na domácích počítačích a na mobilních zařízeních.

Titulka pro: Neignorujte internetové hrozby
Zobrazit fotografii v galerii

Společnost Microsoft zveřejnila výsledky své celosvětové studie bezpečnostní gramotnosti (Microsoft Computing Safety Index). Vyplývá z ní, že více než polovina respondentů (55 %) se setkala s mnoha riziky na internetu, avšak pouze 29 % hodlá podnikat kroky k ochraně sebe i svých dat. Studie se letos zaměřila i na uživatele mobilních zařízení a zjistila, že ačkoli 42 % uživatelů provádí softwarové aktualizace na svých osobních počítačích, pouze 28 % pravidelně aktualizuje své mobilní telefony nebo tablety.


Další zjištění průzkumu

  • 48 % respondentů se obává rizika počítačových virů, přičemž 44 % na počítači zapíná firewall a 53 % používá antivirový software.
  • 45 % respondentů sice potvrdilo, že se obává krádeže svých osobních údajů, nicméně pouze 34 % z nich používá PIN k zabezpečení svého telefonu a 38 % se aktivně zajímá o nové způsoby, jak se chránit před krádeží osobních údajů.

 

Jak se na internetu chránit?

  1. Zabezpečit svůj počítač a účty internetových služeb silnými hesly a mobilní telefony unikátním kódem PIN
  2. Neprovádět bankovní platby, internetové nákupy ani jiné citlivé úkony na veřejných počítačích, nebo na svém notebooku či mobilním telefonu připojeném přes cizí nebo veřejnou bezdrátovou síť
  3. Dávat si pozor, aby se vám nikdo nedíval přes rameno při zadávání uživatelských jmen, hesel a jiných důležitých údajů
  4. Být obezřetný při reakci na až příliš výhodné nabídky, dokonce i tehdy, když se zdá, že pocházejí z důvěryhodného zdroje
  5. Před zadáním osobních údajů se ujistit o tom, že je stránka či služba legitimní a dobře zabezpečená (mj. adresa webu začíná „https“ a v adresním řádku prohlížeče je označena symbolem zámku)
  6. Svou hlavní e-mailovou adresu nebo přezdívku služby instant messagingu sdělovat pouze známým lidem, nebo ověřeným organizacím. Vyhnout se uvádění těchto údajů na sociálních sítích, veřejných seznamech na internetu nebo na stránkách pro uchazeče o zaměstnání.


Více informací o rizicích i ochraně na internetu naleznete na webu www.bezpecnyinternet.cz.

Připravila: Katka
Foto: iStock
27. 2. 2013

 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Prosím o tip a zkušenosti s inkontinenčními pomůckami.

OSTROPESTŘEC - ZKUŠENOSTI

Zdravím, zaznamenala jsem, za poslední dobu velkej bum okolo ...

SADA NOŽŮ - DÁREK

Ahoj všem! Prosím o jakékoli tipy a zkušenosti s nějakými ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz