Nejčastější chyba, které se dopouštějí rodiče u svých sportujících dětí

Při návštěvě sportovních utkání svých svěřenců se často setkávám s chováním a přístupem rodičů, který jejich dětem rozhodně nepomáhá v dosažení nejlepších výsledků.

Malí sportovci
Zobrazit fotografii v galerii

Pokaždé si kladu stejnou otázku. Opravdu jsou tito rodiče přesvědčeni, že vytvářejí prostředí, ve kterém bude jejich ratolest podávat špičkové výkony?


Pokud Vaše dítě sportuje a chcete udělat maximum proto, aby u sportu vydrželo a dosahovalo v dlouhodobém horizontu výkonů odpovídajícím jeho potenciálu, zkuste se podívat na několik níže definovaný přístupů a zamyslet se nad tím, zda s vámi moje poznatky rezonují.


Respektujme u dětí individualitu. 

Každý z rodičů má naprosto přesnou představu o tom, jak by se jeho dítě mělo při sportovním klání chovat. Výsledkem toho je, že jsou děti nabádány, aby se hlasitě povzbuzovaly, oslavovaly každý podařený míč a dělaly vše proto, aby z nich doslova prýštily pozitivní emoce. Co také dělat jiného? V každé příručce se přeci dočteme, že máme nahradit negativní samomluvu za pozitivní, neustále se povzbuzovat, ať je stav jakýkoli a navíc máme neustále hrát s úsměvem od ucha k uchu. Věřím, že to funguje. Ale zároveň jsem přesvědčen, že ne každému. Je to stejné jako v jiných oblastech. Byly napsány stovky knih, které popisují přístupy nejefektivnější lidí na světě a dávají zaručené rady, jak se stát nesmírně bohatým. Tyto knihy přečetlo mnoho milionů lidí a věřím, že se díky nim mnoho lidí opravdu úspěšnými stalo. Ale milionářem se nestal každý.


Proč? 

Je to jednoznačně tím, že každý z nás je jiný. To, co vyhovuje jednou, nemusí sedět druhému. Jistě to znáte z mnoha případů vašeho života. Jednoduše každá sebelépe míněná rada se nemusí ujmout, pokud nedopadne na úrodnou půdu. Cest k tomu, jak se stát milionářem, nebo špičkovým sportovcem, je mnoho. A je potřeba vydat se poté, která je pro nás nejpříznačnější. 


Jak to můžeme uplatnit u našich dětí?

Je to jednoduché. Nepokoušejte se ze svých dětí na hřišti udělat někoho, kým nejsou. Pokud vaše dítě není impulsivním extrovertem, nechtějte po něm bujaré oslavy každého povedeného míče. Nesnažte se ho nutit, aby se povzbuzovalo. Vaše dítě vás má rádo a bude dělat přesně to, co mu řeknete. Ale protože to nepůjde z jeho nitra, budou nad tím muset přemýšlet, stane se to jednou z dalších věcí, kterou bude muset mít v průběhu hry pod kontrolou a která bude jeho mysl odvádět od kvalitního výkonu.


V případě, že má propuknout oslava po dobré výměně, zákroku nebo brance, nehte ji, ať proběhne spontánně. Nenastavujte pravidla. Vzpomeňte si na sebe, jak jste jako děti měli rádi to, co vám někdo nadiktoval. Opravdu vás to bavilo, nebo jste to dělali pouze, protože se to očekávalo? Má potom takové chování opravdu pozitivní vliv na výkon a výsledek?

Vím, že je složité přijmout tuto myšlenku. Sportování našich dětí věnujeme spoustu času a nemalé finanční prostředky. Mohu vás však ujistit, že pokud budete chtít vaši „investici“ uchránit, pak to jednoznačně jinou cestou nepůjde. 


Již jsem ve své praxi viděl mnoho talentovaných sportovců, kteří v klíčovém věku vyhořeli právě díky tomu, že sport začali nenávidět. Nikdo z nás přeci dlouhodobě nevydrží u něčeho, kde není sám sebou. Ať už se jedná o práci, školu nebo vztah. Pokud vám toto zamyšlení přijde alespoň trochu rozumné, pak se nad tím zamyslete pokaždé, když jste se svými dětmi. Nezáleží na tom, zda je to při sportu.


Autor: Bc. Jan Moravec, DiS. - IMGCA Certified Mental Game Coach www.mentalnipripravasportovcu.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Opravdu poučné

ODPOVĚDĚT

1

Takových článků není nikdy dost ... často nám docvaknou vlastní chyby.

ODPOVĚDĚT

1

Poučný článek

ODPOVĚDĚT

4

Zajímavý článek...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Nechte se životem vést

Nechte se životem vést

Přešlapujete na místě a nevíte, jak dál? Nebo toužíte zdokonalit schopnosti a dosáhnout svých snů?...

Rozhovor s mentální koučkou Petrou Lekešovou Krajčinovič

MgA. Petra Lekešová Krajčinovič – akreditovaný profesionální koučka a terapeutka mentální aktivity, kterou milují naše...

Titulka pro: Víte, jak hubne moderátorka rádia Impuls Jitka Vlková

Víte, jak hubne moderátorka rádia Impuls Jitka Vlková

Přinášíme vám další díl seriálu „Jak vám může pomoci mentální kouč“ o ženách, které díky...

Sex koučing, osobní rozvoj

Sex koučing, osobní rozvoj

Mgr. Julie Poupětová

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Titulka pro: Jak vám pomůže mentální kouč? Pro Ivanu malý zázrak

Jak vám pomůže mentální kouč? Pro Ivanu malý zázrak

Také dobře znáte debaty s dítětem, které po něčem hrozně touží, ale vy mu to...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz