Cestování

Nevíte, kam o víkendu? Vydejte se do Železných hor!

Sbírání kytiček

Pokud plánujte rodinný výlet a rádi se touláte po české krajině, určitě by vaší pozornosti neměla uniknout oblast Železných hor, která je plná atraktivních zastávek. V rámci Železných hor vznikl zajímavý geopark, který propojuje geologické, archeologické, historické a kulturní zajímavosti tohoto území.

Železné hory jsou západním výběžkem Českomoravské vrchoviny, jedná se o chráněnou krajinnou oblast, která je zajímavá nejenom svým geologickým bohatstvím.

Geopark není jen samé kamení, ale také kultura, historie, příroda a zábava. Geopark vám nabízí řadu tematických naučných stezek a velké množství značených lokalit. Vydejte se hledat kamenná stáda „pasoucích se“ kamenných bloků naleštěných hornin a zažijte geologické příběhy plné dramatických zápletek. V rámci své cesty po geoparku sestoupíte až do starohor a díky informačním tabulím a ukázkám se dozvíte mnoho zajímavostí.

Aby návštěvníci mohli spatřit skutečnou skálu a ne jen její povrch zarostlý mechem, na různých místech po Železných horách pracovníci Geoparku odkryli a naleštili kus hornin. Jedno z takových „oken do skály“ můžeme nalézt například u Sečské přehrady pod zříceninou hradu Oheb, nebo na skále u kostela ve Vápenném Podole.

Po geoparku můžete cestovat pěšky, po síti cyklostezek, využít hromadnou dopravu nebo vyrazit autem a naplánovat si trasu se zajímavými zastávkami.

 
V rámci Geoparku můžete navštívit také unikátní Berlovu vápenku v Závratci u Třemošnice, která byla ještě před několika lety zříceninou a uvažovalo se o jejím zbourání. Jde o evropskou raritu – 150 let starou výrobnu vápna, ke které vedla 5 km dlouhá lanová dráha. Ta dopravovala materiál z Prachovic, kde byly vápencové doly. Surovina do vápenky byla tak přepravována unikátní vzdušnou cestou.

Nyní je Berlova vápenka jedinou vápenkou v Evropě, která je otevřená veřejnosti. Seznámíte se s historií těžby vápence, prohlédnete si nástroje, které dělníci používali. Součástí prohlídky jsou i informace o horninách a návštěvníci mohou nahlédnout z lávky i do vlastního tělesa komínu vápenky.

Cesta do historie: vydejte se po stopách původních obyvatel

Pokud vás už nebude bavit zkoumat historii země, můžete se vydat po stopách lidských. V Železných horách je zachováno několik hradů, zejména Lichnice nad Třemošnicí, dále pak Oheb, ,Rabštejnek, Žumberk či Slatiňany, kde můžete navštívit také hipologické muzeum. V okolí Skutče pak ještě najdeme Rychmburk a Košumberk. Stojí zde i středověké tvrze (resp. jejich zbytky) – například v Lipce. Navštívit můžete také skanzen Veselý Kopec nedaleko Hlinska v Čechách a projít se mezi dřevěnými chaloupkami z 18. a 19 století. Pokud se vás láká výlet do vzdálenější historie, můžete se zastavit v nasavrckém zámku vypravit se „Po stopách Keltů“ což je název tamější expozice.

V Železných horách budete mít zkrátka stále co objevovat a překvapení pro vás budou nachystána doslova na každém kroku. Více informací hledejte na www.zeleznehory.net a www.geoparkzh.cz
 

Tento článek byl vydán v rámci projektu Krok za krokem Geoparkem, který je financovaný z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod

Připravila: redakce
Foto: Krok za krokem Geoparkem
6. 5. 2015 

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků