Práce o svátcích a o víkendech: co je vaše povinnost a na co máte nárok?

Vloni na podzim, přesněji na státní svátek 28. 10., měly poprvé zavřeno velké obchody. Což bylo pro mnoho z nás, zvyklých nakupovat téměř kdykoliv, nepříjemná novinka. Avšak lidé celé řady dalších profesí stejně budou i letos pracovat o svátcích či o víkendech. Patříte-li mezi ně, víte, na co máte nárok?

Práce o svátcích a o víkendech
Zobrazit fotografii v galerii

Připomeňme si, že jít do práce svátek nesvátek dříve museli také zaměstnanci supermarketů. Na začátku října minulého roku však vstoupil v platnost nový zákon, který o vybraných státních svátcích, na Vánoce a Velikonoční pondělí zakázal prodej v obchodech, jejichž plocha přesahuje 200 m2. Což prakticky znamená, že velké obchody budou mít letos zavřeno na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince (na Štědrý den bude otevřeno do 12 hodin). V ostatní svátky není prodejní doba v maloobchodě a velkoobchodě nijak omezená.


Kdo půjde do práce 

„O svátcích obecně platí zákaz výkonu práce. Zaměstnavatel však může zaměstnanci nařídit výkon nutných prací, které nemohou být provedeny až v klasický pracovní den,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel z personální agentury Adecco ČR. Práce o svátcích čeká například lékaře, hasiče, policisty, řidiče městské, vlakové či letecké dopravy. „


Kromě profesí, jejichž výkon je nutný z hlediska uspokojování životních, bezpečnostních a dalších základních potřeb obyvatelstva, však do kategorie neodkladných prací mohou spadat třeba i nakládací a vykládací práce nebo inventurní a závěrkové práce,“ doplňuje odborník. O tom, zda se zaměstnance vykonávajícího neodkladnou činnost dotkne povinnost jít do práce ve sváteční den, se dotyčný musí dozvědět včas z rozpisu směn. V případě brigád a nárazových prací se podmínky práce o svátcích upravují v dohodě o pracovní činnosti či dohodě o provedení práce. 


A co za to 

Zaměstnanci za dobu práce ve svátek ze zákona přísluší kompenzace ve formě placeného náhradního volna v rozsahu práce, kterou vykonal v daný den. Měli byste vědět, že náhradní volno vám musí zaměstnavatel poskytnout nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek, pokud se společně (a dobrovolně) nedohodnete jinak. Za náhradní volno člověku přísluší náhrada ve výši jeho průměrného výdělku. Ale je tu ještě druhá možnost: místo náhradního volna lze získat příplatek za práci ve svátek. Opět se vychází z průměrného výdělku. „To znamená, že pokud si zaměstnanec v průměru vydělá 150 Kč za hodinu a ve svátek odpracoval 8 hodin, zaměstnavatel mu vyplatí odměnu ve výši 2400 Kč namísto standardních 1200 Kč, které by získal za stejnou práci odvedenou v běžný pracovní den,“ vysvětluje Ondřej Wysoglad. 


O víkendech je to jinak 

Zatímco svátků není tolik, víkendy nás čekají každý týden, což je příjemné. Někdo však musí pracovat i v sobotu či v neděli, a v tom případě má podle zákoníku práce nárok na příplatek nejméně ve výši 10 procent svého průměrného výdělku. „Vezmeme-li opět v úvahu průměrnou hodinovou mzdu 150 Kč, pak zaměstnanec za 8 hodin práce o víkendu obdrží alespoň 1320 Kč, místo standardních 1200 Kč za běžný pracovní den,“ vypočítává odborník. Nárok na příplatek mají jak zaměstnanci, kteří musí do práce nárazově, tak i ti, kteří pracují na směny v pravidelném režimu takzvaného dlouhého a krátkého týdne. Rovněž v případě práce o víkendech se vám nabízí druhá možnost – místo peněz si vzít placené náhradní volno (i tady platí, že ho musíte vyčerpat nejpozději do 3 měsíců ode dne, kdy jste pracovali o víkendu a hlaně – nejprve se na této skutečnosti domluvte se zaměstnavatelem). 


Na co pozor: 

Při práci z domova by zaměstnanci příplatek náležel pouze v případě zaměstnavatelem nařízeného přesčasu, nikoli za dobrovolnou přípravu či dohánění úkolů, které měl zaměstnanec zvládnout v řádné pracovní době. 


Připravila: red 

Foto:

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Pokud zaměstnavatel porušuje základní podmínky a zaměstnance okrádá, tak je holt potřeba začít hledat jinde. Nabídky práce jsou a budou, a pokud člověk není líný, tak si vždycky něco najde. Můžete být klidně jen překlenovací zaměstnání, než se najde něco lepšího. Aspoň přibude další zajímavá zkušenost, kterou můžete vylepšit životopis.

ODPOVĚDĚT

3

pracuju jen někdy v sobotu

ODPOVĚDĚT

3

lituji ženy,které musí o svátcích do práce,dříve o nedělích a svátcích byly obchody zavřené a nikomu to nevadilo,bylo zvykem nakoupit včas

ODPOVĚDĚT

4

Souhlasím.
My jsme se střídaly s kolegyněmi o sobotách dopoledne, neděle a svátky byly volné.

ODPOVĚDĚT

1

taky to nechápu,proč musí být některé obchody otevřené o svátcích-vždyť se dá nakoupit jindy a o svátcích mít volno a užít si to jinak,než chozením po obchodech-stejně potom hromadu jídla se vyhazuje do popelnic

ODPOVĚDĚT

4

Pomáhám v obchodní síti. Když potřebují pomoc ve svátek, tak pomůžu. Není to však pravidelně.

ODPOVĚDĚT

2

pěkně se to čte,jen kdyby to byla pravda,někteří zaměstnavatelé si z lidí někdy dělají otroky

ODPOVĚDĚT

5

dnes zaměstnavatelé ledacos porušují už se mě to netýká,je mě líto poctivých lidí

ODPOVĚDĚT

3

To máte pravdu, hlavně v soukromých firmách nehledí ani na Zákoník práce...
Prostě nařídí směnu ve svátek bez nároků ma mzdu, zaměstnanec může jen vybrat náhradní volno...

ODPOVĚDĚT

2

to máte pravdu

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Feng Shui - lepší místo k bydlení

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SLADKÉ ALE ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Jak řešíte, když dostanete chuť na sladké, ale kvůli ...

PRALINKY

Prosím pěkně .. potřebovala bych doporučení na kvalitní ...

EROTICKÝ ESHOP

Zdravíčko, prosím vás, jakým způsobem tady ty eshopy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz