Připravte zahradu na letní vedra: závlahové systémy usnadní zalévání i v době, kdy budete na dovolené.

V horkých dnech je potřeba každodenní zalévání zahrady či terasy? Snadným řešením jsou závlahové systémy, které se mohou spouštět automaticky v předem nastavených časových intervalech.

Připravte zahradu na letní vedra: závlahové systémy usnadní zalévání i v době, kdy budete na dovolené. Foto: Pixabay
Zobrazit fotografii v galerii

Automatické závlahy navíc usnadní i váš odjezd na dovolenou, protože nemusíte prosit o zalévání rodinu, sousedy nebo přátele. Podle čeho vybírat zavlažovací systémy? 


Podzemní zavlažovací systémy: Ekologické řešení do větších zahrad 

Podzemní zavlažování se hodí do větších zahrad a přináší hned několik výhod. Počáteční vyšší investice se vrátí na ušetřené práci při zalévání. Odměnou je vám krásně zelený trávník po celou sezónu. Systém je zcela skrytý, nikde neruší vzhled zahrady; postřikovací trysky se vysunou ze země jen při zalévání. Jednotlivé trysky rozstřikují vodu v kruzích nebo v kruhových výsečích různých úhlů, což umožňuje realizaci podzemního zavlažování i v zahradách s nepravidelným tvarem. Řídicí jednotky umožňují postupné spínání několika zavlažovacích větví. Systém tak dokáže postupně zavlažit i poměrně velkou zahradu, kterou kvůli omezenému průtoku zdroje vody není možné zalít celou najednou. Soustavu lze doplnit o dešťový senzor, který vyhodnotí průměrné dešťové srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám. Větrný senzor zase zajistí odložení spuštění závlahy, pokud fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku. 


Základním požadavkem pro vybudování podzemního zavlažovacího systému je dostatečný a vydatný zdroj vody. Ten však lze pořídit i velmi ekologicky, například přes čističku spojenou s jímkou, ve které budete zachytávat vyčištěnou vodu, kterou následně využijete pro zavlažování rozstřikem. Vodu vyčerpanou ze studny nebo vrtu tak vracíte zpět přírodě. Navíc se vám vyšší pořizovací náklady rychle vrátí na ušetřených poplatcích za kanalizaci nebo za pravidelné vyvážení septiku,“ říká Petr Tichý, specialista na zahradu. 


Kapková závlaha v zahradě i na terase: Dostatek vody pro okrasné květiny i zeleninové záhony 

Závlaha záhonů má poněkud jiné nároky než závlaha trávníku. Ve většině případů zavlažujeme ručně, pomocí hadice s tryskou nebo pistolí. Využít ale lze i „prokapávací“ systémy, jimiž je možné realizovat například závlahu keřů. V takovém případě je hadice vedena podél rostlin, které je třeba zavlažit, a u každé rostliny je opatřena „prokapávací“ tryskou. V záhonech a hustějších porostech lze využít i prosakovací hadice. 


Pokud je v sezóně nedostatek vody, většina z nás se dokáže smířit s tím, že nebude mít na zahradě hustý zelený koberec. Těžko ale hledat někoho, kdo by s klidným srdcem nechal zaschnout květinové a zeleninové záhony, kterým věnoval značné úsilí. Doporučuji pořídit některou z nádob či nádrží na sběr vody. Oblíbené jsou například repasované IBC kontejnery s objemem 1000 l. Jsou sice nevzhledné, ale dají se snadno maskovat popínavými rostlinami nebo zakopat do země. V takovém případě je nutné vyřešit vhodné čerpání vody. Pro dosažení rozumného tlaku pro zalévání hadicí je vhodné použít vícestupňové čerpadlo, povrchové čerpadlo nebo zahradní vodárnu,“ pokračuje Petr Tichý. 


Kapková závlaha je pak vhodná k využití i na terasách. Závlahu lze instalovat přímo na kohoutek s vodou na terase s časovačem. Nebo v případě, kdy na terasu nemáte vyvedenou vodu, můžete využít i nádoby s vodou a čerpadlem. 


Zavlažování trávníku a záhonů s nadzemními zavlažovacími systémy

Nadzemní, přenosný zavlažovací systém je možná cenově příznivější, zpravidla jej ale není možné plně automatizovat. K takové realizaci je v zásadě třeba jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač. Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku pak můžeme vybírat ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů. Většina základních rozstřikovačů stříká vodu v kruzích okolo sebe. „Do pravoúhlých zahrad jsou pak vhodnější překlápěcí kývavé postřikovače, které vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně používat při silnějším větru, který by vodu odnášel k sousedům. Jestliže pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač zvládá celou, můžete systém doplnit i o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět,“ doporučuje Petr Tichý. 


U větších pozemků budete pravděpodobně muset rozstřikovač posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V tomto případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl. Zásadní výhodou nadzemního zavlažovacího systému je jeho variabilita možností využití v rámci celé zahrady. Nevýhodou pak je, že systém není možné automatizovat. Pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Hecht
Foto: Jill Wellington Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

1

U nás bylo taky sucho

ODPOVĚDĚT

2

všude je to stejné

ODPOVĚDĚT

3

Je velké sucho, studnu nemáme.Závlahový systém se mně líbí.

ODPOVĚDĚT

3

zalívám ze studny....zatím chtělo by to deštík

ODPOVĚDĚT

6

I u ns je už velké sucho. Zavlažovat nemohu, nemám studnu a dešťovka nám dochází.

ODPOVĚDĚT

3

sucho,sucho sucho...

ODPOVĚDĚT

2

Na letošní vedra nejsem připravená ani já, natož zahrada.

ODPOVĚDĚT

3

Jsem na tom stejně.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Konečně můžeme zase vyrazit ven! Přemýšlíte, kam se s dětmi vrtnout jako první? Co takhle...

Jak připravit zahradu na suché léto

Jak připravit zahradu na suché léto

Pamatujete na loňské extrémní výkyvy počasí, kdy především zemědělce a zahradníky potrápila dlouhá sucha?

Titulka pro: Jaké víno se hodí ke svátečnímu menu

Jaké víno se hodí ke svátečnímu menu

Slavnostní chvíle, dobré jídlo a kvalitní víno – kdo by takové spojení neměl rád? Pokud...

5+1 tip jak na suché vlasy

5+1 tip jak na suché vlasy

Máte suché vlasy? Určitě v tom nejste sama! To je ovšem velmi malá útěcha. Zbavit...

Správná péče o vlasy podpoří jejich růst

Správná péče o vlasy podpoří jejich růst

I když je dnes díky různým metodám snadné nechat si prodloužit nebo zahustit vlasy, není...

Titulka pro: Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Také vždy obdivujete dokonale sladěné zahrady, které nabízejí nespočet útulných zákoutí a vždy vypadají, jako...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz