Sport

Sportovní ředitel TK Sparta Praha Petr Luxa radí, jak mají trénovat malí tenisté

Sbírání kytiček

Baví vašeho potomka tenis a máte pocit, že má talent? Pokud je tomu opravdu tak, bylo by škoda, aby zůstal nevyužitý. Aby se vaše dítě mohlo rozvíjet, je třeba, aby se dostalo do rukou trenéra, který s ním bude správně pracovat.

Zárukou jsou kvalitní tenisové školy či kluby. Jak vybrat tenisovou školu jsme vám radili minule. Nyní se zaměříme na to, jak by měl vypadat správný tréninkový plán a jak s dětmi správně pracovat podle jejich věku. O odbornou pomoc jsme požádali Petra Luxu, sportovního ředitele jednoho z nejúspěšnějších tenisových klubů Sparta Praha, který má práci s malými tenisty na nejvyšší úrovni a dosahuje s nimi největších výsledků jak doma tak v zahraničí. 

Jaké jdou základní předpoklady malého tenisty?

Pokud se che nějaké dítě věnovat tenisu, mělo by mít základní pohybovou koordinaci. Schopnost rychle se učit. Klidnější chování, větší soustředění. U každého dítěte pozorujeme individuální fyziologický a mentální vývoj. Podle mého názoru je dnes všechno moc uspěchané. Dříve měly děti šanci dělat více sportů a pak si vybraly ten, který je nejvíce baví. Dnes možná stíhají dva sporty a to je maximum. Navíc se ve všech sportovních odvětvích tlačí na ranou specializaci. Přitom podle mě je důležitý rozvoj pohybových dovedností, základy gymnastiky, vybíjená, běhání. Neméně důležitá je i vnitřní motivace. Já se snažím rodiče mírnit, že není kam spěchat. 

Jak často by měly děti v určitém věku trénovat?

 

Minitenis věk 4-7 let

Děti nejčastěji začínají hrát tenis kolem čtyř let. U nás v tomto věku chodí do tenisové školičky 2x- 3x týdně. Trénují formou her. Učí se základy tenisu na menším dvorci. Na kurtu jsou maximálně tři děti. U takto malých dětí je potřeba trenéra s velkou trpělivostí.

Babytenis 7 – 9 let

Od 7 let přejdou děti do babytenisu a hrají na větším dvorci. Více už se zaměřují na techniku. Doporučuji tréning ve dvou i případně nějaké individuální tréninky. Při hře ve dvou můžete využít dětské soutěživosti a děti si i užijí přátelství. Trénink by měl probíhat 4 x v týdnu. Tady už také začínáme s pohybovky, maximálně se věnujeme koordinaci a obratnosti.

Mladší žáci 10 – 12let

Mladší žáci od 10 let stále pilují techniku. Přibývá kompenzační cvičení. Děti by měly začít chodit pravidelně na kondiční přípravu. Trénovat by děti měly 4x – 5x týdně. Plus doporučujeme zařadit některý doplňkový sport, plavání, kolo atd

Starší žáci 12 – 14let

Ve starších žácích, děti do 14 let, u dětí pořád sledujeme techniku a pomaličku narůstá i objem tenisu a kondice. 3 – 4 hodiny kondice, regenerace, kompenzace.

Dorost 15 – 18let

V dorostu se pak rozhoduje, jestli dítě opravdu bude dělat tenis na 100%. To znamená individuální přístup ve škole a celodenní příprava v klubu. Dvojfázový trénink, kondice, kompenzace, regenerace, strava a mentální trénink.

TK Sparta Praha

 

K tenisu patří i kompenzační cvičení

Hráči a jejich rodiče by neměly zapomínat na to, že hodiny tenisu je potřeba doplnit kompenzačním cvičením. Proto jsem u nás na Spartě zavedl pohybové hry. Pohybovky jsou především pro menší děti. Snažíme se rozvíjet maximálně koordinaci, obratnost a to hravou formou. (soutěže, běhání, míčové hry). Snažíme se ukázat dětem, aby se naučili rozcvičení před tréninkem a strečink.

Jak je to s talentovanými dětmi?

Postupem času se nejlepší děti sdružují v nejlepších klubech. Důvodem je hlavně možnost kvalitního sparingu. Sparingem jsou myšlené vzájemné tréninkové zápasy, které se v tréninkovém procesu střídají s individuálními tréninkovými hodinami. Nadané děti jsou zařazeny nejprve do tenisového střediska mládeže TSM. Jde o děti od 10 do 15let, které jsou do 15. místa celostátního žebříčku v ročníku. 

Pak přichází na řadu SVT středisko vrcholového tenisu, kde musí být do pátého místa celostátního žebříčku v ročníku.

Poslední středisko je NTC národní tenisové centrum, kde jsou vybíráni hráči dle stanovených přísných kritérií, tady se jedná opravdu především o ty, kteří se dokáží už prosadit na mezinárodní úrovni.

Jaké výhody nabízí Sparta talentovaným dětem?

Výhody, které nabízíme talentovaným dětem, jsou spojeny se zmíněnými středisky. Tyto děti dostanou lepší cenu na celý program. Platí paušál, který zahrnuje trénování, kompenzační cvičení, regeneraci, kondiční přípravu. Jednou za rok absolvují zátěžové testy, abychom viděli, jak se vyvíjejí. V dorostu s nimi pracuje i naše paní psycholožka. Navíc na Spartě potkávají Štěpánka, Rosola, sestry Plíškovi a další osobnosti. Vidí, co dělají. To je pro ně velká motivace. Děti musejí mít své vzory a u nás je mohou vidět v akci, to je velký kredit klubu.

Říká se, že tenisti jsou pak výborní manažeři. Jsou zvyklí prohrát a znovu se zvednout a jít bojovat. Tenisových turnajů je spousta. V jednom turnaji vyhrajete a jste král a další týden prohrajete v prvním kole a už o vás nikdo neví. Lidé si pamatují pouze grandslamové vítěze a nebo národní hrdiny z týmových družstev Davis Cupu a Fed Cupu. Tenis je jeden z nejnáročnějších sportů. Je to mentálně velmi náročné. Proto je potřeba, aby rodiče byli svým dětem oporou.

 

Připravila Katka s Petrem Luxou
Foto: Pavel Lebeda, Lukáš Březina
10. 3. 2015

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků