SVATOJÁNSKÁ NOC

Svatojánská noc, noc z 23. na 24. června, je evropský lidový svátek propojující pohanské tradice oslav Letního slunovratu (21. 6.) a křesťanské oslavy uctívání Jana Křtitele, jednoho z nejvýznamnějších křesťanských světců. Svatojánská noc předchází svátku jeho narození a právem bývá považovaná za čas plný tajemství, zázraků, milostné magie a silné ohnivé i zemské energie.

Zobrazit fotografii v galerii

Křesťanská církev, která se všemožně snažila vymýtit pohanské tradice a rituály, správně odtušila sílu a hluboké kořeny lidových tradic a pokusila se pro ni nepohodlné oslavy Letního slunovratu nenápadně zastřít uctíváním světce Jana Křtitele. Cílem bylo postupně úplně odstranit tradiční čarodějnické obřady a lidovou magii s Letním slunovratem často spojovanou. Tento záměr však nedošel zcela svému naplnění, protože celá řada rituálních oslav, stejně jako magický nádech Svatojánské noci, se dochovaly dodnes. Lidé si obojí spojili, a tak se postupem času legenda o křesťanském mučedníkovi provázala se starodávnými pověrami. Bylinkám natrhaným v předvečer svátku nebo časně zrána se začalo říkat „svatojánské“. Přidávaly se pak do směsí, které se podávaly jako mocný lék proti nejrůznějším nemocem. Své hojné užití nalezly také při výrobě kouzelných nápojů pro potřeby lidové magie.

Svatojánská noc je tradičně spojována s kouzly a nadpřirozenem. Tajemné síly o sobě dávají vědět více, než obvykle, otevírá se brána mezi světy. Je možné snadněji vyvolat duchy zemřelých, země se otevírá, skály rozestupují, aby vydaly své poklady. O Svatojánské noci se více než jindy provádějí nejrůznější rituály, jejichž původ sahá až do starověku.
 

Co bylo a stále je pro Svatojánskou noc typické?

Asi nejznámějším prvkem noci jsou svatojánské ohně zakládané ideálně z 9 druhů dřeva. Ty se rozdělávají povětšinou na nejvyšším kopci blízkého okolí. Symbolicky plameny představují Slunce, které je v době Letního slunovratu na vrcholu svých sil. Ohně se pro získání větší síly, ochrany a nové energie přeskakují, zapalují se košťata, kterými pak zúčastnění krouží nad hlavami. V některých zemích Evropy se z kopců pouštějí dolů hořící kola či sudy, symbolizující sluneční putování. Ohořelé kousky dřeva z hranice pak mají mít velký vliv na prosperitu hospodářství, úrodu a plodnost dobytka.
 

Svatojánské čarování

Nedílnou součástí noci je i svatojánské čarování týkající se především sběru léčivých bylin a milostné magie. S tou souvisí i víra v sílu devatera bylin. Rostliny natrhané v noci na palouku jsou přímo určeny k uvinutí věnečku, díky němuž pak dotyčná žena snadněji rozpozná svého vyvoleného. Dívky se při sběru nesmějí ohlédnout ani promluvit a věnečky uvité ze svatojánských bylin si zpravidla dávají na noc pod polštář s tím, že se jim ve snu zjeví tvář jejich nastávajícího. Ráno pak vhodí věnce do vody a doufají v brzké setkání se spřízněnou duší.

O kterých rostlinách je řeč? Jednotlivé zdroje se částečně rozcházejí, alternativ pro sběr je tedy více. Pro potřeby čarovného věnce je možno použít třeba svatojánský květ (kopretinu), růži (i šípkovou), smolničku, chrpu, rozchodníček, netřesk, mateřídoušku, fialku (může být i maceška polní nebo violka rolní) a luční zvonek.

Jiné zdroje uvádějí také devětsil, komonici lékařskou, černohlávku obecnou, mařinku vonnou, devaterník penízkový, třezalku, hvozdík, sedmikrásku, laskavec nebo heřmánek, přičemž kopretina, sedmikráska a květy heřmánku jsou speciálně zasvěceny potřebám lásky. Třezalka a mateřídouška zase posilují a omlazují organismus (ideální je bylinná koupel) a laskavec (amarant) je vhodný pro všechny, kteří hledají lásku (doporučuje se nosit bylinku stále při sobě). Velmi známý je také kořen mandragory, který se běžně prodával na trzích a dosud slouží k milostné magii.


Svatojánský poklad

Během Svatojánské noci se údajně také otevírají skály a země je ochotna vydat lidem něco ze svých pokladů. Pro to je ale třeba najít zlatý kapradinový květ rozkvétající kolem půlnoci. Ten je však ostražitě střežen temnými mocnostmi. Kdo květ zlatého kapradí nalezne, je následně obdařen magickými schopnostmi. Může být neviditelný, rozumět řeči zvířat i rostlin a otevře se mu cesta k pokladu. Z něj si ale dotyčný smí vzít pouze tolik, kolik sám unese. Jinak jeho hamižná duše propadá peklu.

Při pátrání po pokladu však na odvážlivce v lese čeká celá řada nástrah. Může narazit třeba na pověstné bludičky, které rády lákají do bažin. Je třeba dávat si velký pozor, abychom při pátrání nepřekročili bludný kořen, a nebo se nenechali zlákat divoženkami s jejich sladkým zpěvem a vábivým tancem. 


Mocný proud energie

Květiny, stromy i voda (studánky, potoky, rosa) mají o Svatojánské noci neobvyklou sílu, protože ze země vyvěrá obrovský proud energie. Očistnou funkci proto mají také obřadné koupele venku v přírodě. Tato symbolika se později dokonce začala ztotožňovat s připomínkou Jana Křtitele a křtu.

Svátek s sebou přináší kromě zemské i silnou ohnivou energii. Slunce je na vrcholu svých sil. Vhodné jsou tedy také nejrůznější rituály zaměřené na ochranu vlastní i našich nejbližších, stejně jako majetku a peněz. Svůj význam má již zmiňovaná voda, která právě v tomto období vyniká výrazným léčivým a očistným účinkem.
 

Svatojánská noc ve znamení lásky

Svatojánská noc však náležela a stále náleží především lásce. Zamilované dvojice se vypravovaly (a snad stále vypravují) do lesů a luk, jednak aby tu hledaly pověstný kapradinový květ, ale také proto, aby se v hájích a odlehlých koutech přírody oddávaly milostným hrátkám. Lesy tak během noci bývaly plné milenců, aby se o devět měsíců později rodilo nejvíce miminek z celého roku.

Ať už během Svatojánské noci budete doma nebo si vyjdete do tajemné noční přírody, přeji vám, abyste nalezli přesně to, co hledáte. Snad lásku, která se vám dosud vyhýbala, spřízněnou duši, na kterou stále čekáte nebo „jen“ vnitřní klid a souznění se sebou sama… Naše cíle bývají různé a cesty Osudu nevyzpytatelné. Důvěřujme však Vyššímu záměru a usínejme v klidu a jistotě bezpečné přítomnosti.


Jako malý bonus pro naše čtenářky uvádím speciální svatojánskou čajovou směs „Devatero bylin“ určenou právě pro toto období:

Smíchejte přibližně ve stejném poměru následující bylinky, zalijte vroucí vodou (ideální je voda z přírodního zdroje – vlastní studna, lesní studánka, pramen), nechte louhovat 9 minut. Před vypitím jasně formulujte své milostné přání a pak už jen po malých doušcích postupně popíjejte. Dochucení medem není na závadu.

Třezalka, mateřídouška, heřmánek, sedmikráska, kopretina, jahoda (list nebo plod), borůvkové listí, meduňka a máta.


A na úplný závěr přidávám ještě jedno malé přací kouzlo. To lze použít jak během Svatojánské noci, tak kdykoli jindy. Výsledek je (skoro) zaručen a účinek posílen ať už magičností zmiňované noci, tak třeba silou Luny v úplňku případně vaší intuicí, která vždy a bez výjimky umí správně napovědět. Otázkou zůstává, jak moc či málo ji dokážeme vnímat a především uvěřit.

Pokud máte svůj oblíbený strom a není příliš vzdálen vašemu bydlišti, jste o krůček napřed. V případě, že nevíte o čem je řeč, resp. nic takového se vás netýká a stromy vnímáte tak nějak obecně, nevadí. Během Svatojánské noci se vydejte na malou procházku po zahradě či místě těsně přilehlém. Najděte svůj oblíbený strom, případně nechte přírodu, aby vás sama oslovila. Snadno poznáte, že jste na správném místě. Stoupněte nebo sedněte si pod nalezený strom a nechte na pár okamžiků působit jeho energii. V mysli co nejpřesněji formulujte své přání; mohou být až tři. Dobře važte slova a snažte se o to, aby v kouzelné formulce nezazněla žádná negace. Vše miřte jen pozitivně. Poté v duchu či nahlas, tak, jak vám to přijde správné, požádejte strom o malou větvičku nebo větvičky – každému přání je jedna přiřazena. Poděkujte mu a spolu s větvičkami se vydejte zpět k domovu. Větvičky pak uschovejte na bezpečném a pro Vás nějakým způsobem významném místě do té doby, než se přání vyplní. Poté větvičku vraťte přírodě, ideální je poslat ji po vodě dál…Mnoho lásky přeje vaše Ilona www.vlastnim-smerem.cz
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

5

U nás jsou zrovna dnes párové svatojánské hody.

ODPOVĚDĚT

5

Měla jsem bratra Jana, vzpomínám s láskou.
Všem přeji nádhernou svatojánskou noc, ať vám přinese jen to dobré...

ODPOVĚDĚT

6

Miluji takové magické noci, plné kouzel.

ODPOVĚDĚT

8

honem popřát všem Honzíkům... :o) :o)

ODPOVĚDĚT

5

u nás budou oslavy i se zapálením svatojánského ohně:-)

ODPOVĚDĚT

4

asi půjdu hledat poklad....

ODPOVĚDĚT

4

svatojánská noc je plná magie

ODPOVĚDĚT

4

líbí se mi článek

ODPOVĚDĚT

6

stromy objímáme běžně, manžel a dcera dokonce cítí slabé vibrace :-)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak to vidím já aneb Každý výklad, dobrý výklad

Každý výklad dobrý výklad aneb Jak to vidím já

Karty mne fascinují už dlouhé roky, jejich řeči jsem ale porozuměla až dávno za prahem...

Titulka pro: Tarotový výklad na září

Tarotový výklad na září

Chcete vědět, co vám na září předpovídají karty? Přečtěte si náš tarotový výklad na měsíc...

Tarotový výklad na měsíc únor 2016

Letošní únor má o jeden den navíc, tedy namísto obvyklých dvaceti osmi mu právem náleží...

Titulka pro: Tarotový výklad na duben

Tarotový výklad na duben

Vedle Žižkovského vysílače v Praze leží starobylý židovský hřbitov, na kterém se dnes už nepohřbívá....

Titulka pro: Tarotový výklad na srpen

Tarotový výklad na srpen

Tarotový výklad na srpen je z bývalého šibeničního vrchu u Nepomuka, kam vozili odsouzené na...

Titulka pro: Tarotový výklad na říjen

Tarotový výklad na říjen

V západočeském městečku Sušice se nachází rozhledna Svatobor. Je to údajně silné energetické místo, se...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz