Vyzkoušejte s Adélou Gondíkovou balanční cvičení

Chtěly jste si jít, milé čtenářky, zaběhat nebo zacvičit ven, a začalo pršet? Nejen po tyto případy se hodí mít doma takzvanou labilní plošinku a gymnastický míč. Ukážeme vám, jak se na nich dá zpevnit celé tělo!

Titulka pro: Vyzkoušejte s Adélou Gondíkovou balanční cvičení
Další 4 fotografie v galerii

Přesněji – ukáže vám to trenérka a fyzioterapeutka Leona Roubková společně s Adélou v pořadu Gondící s.r.o. Ale škoda každé minuty, tak si pojďte zacvičit hned.


Balanční cvičení

Patří mezi netradiční formy posilování. Popularita tohoto typu tréninku stoupá díky tomu, že cvičení (nejen) na labilních plošinkách je zábavné. Ale také fyzicky náročné – při něm totiž zapojíte více svalových skupin, než se na první pohled zdá. Automaticky zaktivujete hlavně svaly, které pomáhají udržet rovnováhu, a zároveň budete „nucené“ provést pohyb technicky správně. Předem si jen připravte velký gymnastický míč a takzvanou labilní plošinku neboli „půlmíč“.


Fakta o balančním cvičení

Balanční cvičení rozvíjí rovnovážné schopnosti a koordinaci, koncentraci, zlepšuje držení těla, a tím vlastně pomáhá v prevenci úrazů, pádů a bolestí pohybového aparátu? Nejdůležitější je dbát na správné držení těla nejen ve výchozí a konečné poloze, ale i v průběhu cviku; jen tak bude mtí vaše snaha správný efekt.


Balanční cvičení se hodí téměř pro každého. "Od pacienta s pohybovým omezením po vrcholového sportovce, od dítěte až po seniora,“ říká trenérka a fyzioterapeutka Leona Roubková. A dodává: „Cvičit byste měly pomalu, s uvědoměním a plně koncentrované. Každý cvik je potřeba volně prodýchávat v souladu s pohybem. Necvičte přes únavu, abyste si nefixovaly špatné pohybové stereotypy nebo dokonce nepřišly k úrazu.“


Jak na to?

Vyzkoušejte si několik balančních cviků.


Cvik č. 1: Nohy

Nejprve si na labilní plošince neboli „půlmíči“ podřepněte, nohy postavte od sebe na šířku kyčlí. V podřepu přenášejte těžiště nad paty (jako kdybyste si sedaly), kolena nesmí jít před špičky nohou. Záda držte rovná.

Cvik č.1

Cvik č.1

 

Cvik č. 2: Trup

Klekněte si s oporou na všechny čtyři na „půlmíč“ (nebo na pěnovou podložku) a provádějte postupné odlehčení horní končetiny a protější dolní končetiny, střídejte strany. Lehčí varianta zní: zvedejte střídavě pouze jednu dolní, či horní končetinu. Udržujte rovnováhu a dejte si pozor na prohnutí v bedrech.

 

Cvik č. 3: Paže

Nyní zkuste dámské tricepsové kliky na „půlmíči“. Lokty mějte u těla, zpevněte trup, záda jsou po celou dobu cvičení rovná.

 

Cvik č. 4: Břišní svaly, střed těla

Proveďte podpor na předloktí – pozici „prkna“ s oporou o malíkovou hranu předloktí, udržujte minimálně 30 vteřin. Jde o komplexní cvik na posílení svalstva trupu (zejména svalů hlubokých). Cvik zkuste 2x až 3x, přitom dbejte na udržení napřímení páteře a hlavu mějte v ose trupu.

Cvik č.4

Cvik č.4

 

Cvik č. 5: Hýždě

A teď se pusťte do zanožování obou dolních končetin na gymnastickém míči s oporou o ruce – stažením hýžďového svalstva zvedejte nohy, pohyb vychází z kyčlí. Míč je umístěný pod pánví, váha těla spočívá více na horních končetinách. Páteř a hlavu mějte v jedné ose, neprohýbejte se ani v bedrech, ani mezi lopatkami.

Cvik 5

Cvik 5

 

Cvik č. 6: ROZVOJ aerobní zdatnosti

Dokážete už „půlmíč“ dobře ovládat? Pak vyzkoušejte i "běh" – střídavě a rychle přenášejte váhu na jednu a druhou dolní končetinu, zapojte ruce a trup stejně jako při běhu. A co výskoky? Vychází z „běhu“, jen přidejte přechod do výskoku. Snažte se zbrzdit pohyb dolů a změkčit dopad na celé chodidlo.
 

Připravila: Marcela
Foto: FTV Prima
10. 4. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Titulka pro: Ideální sport = zumba

Ideální sport = zumba

K nejoblíbenějším sportům patří v poslední době zumba snad proto, že je plná hudby, tance...

Titulka pro: Módní trendy jara

Módní trendy jara

Jaro se už pozvolna blíží a obchody už nabízejí své jarní kolekce. Podívejte se, co...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

E-SHOP DROGERIE

Ráda bych tip na e-shop kde bych koupila kvalitní prací ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz