Žárlivost: patří ke vztahu?

Žárlivost je jako koření. V malém množství vztah osvěží, ve velkém ho ničí.

Žárlivost
Zobrazit fotografii v galerii

Zkušené kuchařky vědí: odhadnout správnou míru koření chce trochu cviku. Je lepší začínat s málem, přidávat po špetkách i vědět, kdy se musí přestat. Totéž platí pro žárlivost v partnerském vztahu.
 

Málo platné, časem zevšední i to, co nás na tom druhém zkraje přitahovalo, a tak je třeba partnerství alespoň občas drobně překvapovat. Kdy v tom může žárlivost sehrát pozitivní roli, a kdy dokáže vztah zničit?


Nebavil mě. A pak jsem začala žárlit.


Monice bude příští rok čtyřicet, jejímu druhovi Radkovi je o dva roky víc. „Jsme spolu deset let, děti nemáme. Doma se s ním trochu nudím. Já jsem akční a kutil v sukních, partner zase hospodyňka. Jo, jo, pečení a vaření, a hodinové umývání nádobí, to je jeho. Jenže važte si takového chlapa,“ říká Monika.


Jednou se za partnerem stavovala v jeho obchodě, on ji však neviděl. Zato Monika měla příležitost slyšet, jak Radek komunikuje se zákaznicí. „Byla to dáma v letech, a Radek jí chválil účes. A jak je milá, jak jí to sluší. Paní se jen uculovala, a když partner odešel do skladu, obrátila se na mě: „Jeho žena ani neví, jaký má doma poklad“. Já zírala. Raději jsem odešla, netuším, zda mě Radek zahlédl. Ke svému vlastnímu překvapení jsem totiž na něj začala žárlit,“ vypráví. Dneska říká - naštěstí. Tahle historka ji totiž donutila podívat se na jejich vztah očima jiné ženy. A začít si vážit toho, co dříve považovala za samozřejmost.

Prý jsem hysterická žárlivka


Aneta má na první pohled všech pět P. Ovšem, jak říkají její dobří přátelé – pěkně, přátelsky, pozitivně, přívětivě a příjemně působí jen do doby, dokud neotevře pusu. „Jakmile mi někdo odporuje, neznám ,bratra´, natož manžela. Představte si, že najdete v manželově prádle stopy po rtěnce, to je přece každému jasné, co se dělo! Podruhé zase vidíte, jak se fintí, copak je ženská? Určitě k tomu má důvod“, čertí se pohledná třicátnice. Není snad den, kdy by mu nedělala žárlivé scény – přesvědčená o své pravdě.  Kdyby byla k sobě upřímná, musela by přiznat, že její podezření „bůh ví, co a se kterou dělal“, nebo „kvůli které se zase hází do gala“ se nikdy nepotvrdila.


„Když mi manžel nedávno řekl, že moje hysterické žárlivé scény už odmítá poslouchat, strašně jsem se naštvala. Jasně, řekla jsem mu to. Prý to slyšel celý panelák. Opravdu nechápu, proč v ten večer domů přinesl žádost o rozvod,“ diví se Aneta, které dodnes nedošlo, že za rozpad jejich manželství může vlastně sama.


Žiju jako na houpačce


Každý z nás je někdy nahoře a jindy dole, ale otázkou zůstává, jak dlouho se časté změny dají snášet. „I když se na náš vztah podívám opravdu s odstupem času, stejně nedokážu přijít na to, kde jsme udělali chybu,“ svěřuje se Ema. Zkraje totiž ona i partner považovali za příjemné zpestření, že na sebe navzájem žárlí a umí si to dát patřičně najevo; po každé scéně následovalo příjemné usmiřování. Jenže časem se z milého pošťuchování stal zvyk, či dokonce až povinnost. „Někdy mám pocit, že se navzájem jen trumfujeme – co kdo vymyslí, jak toho druhého zraní. Mám pocit, že nám ty žárlivé scény přerostly přes hlavu,“ uvádí.


Vyřešit to ale neumí. Když partnerovi jednou řekla, co a proč se jí nelíbí, nepořídila. „Prý dosud ti to vyhovovalo, a bavilo tě to – jak to, že teď už ne, ty snad opravdu někoho máš!“ rozkřičel se na ni. „Nedokáže pochopit, že dříve jsem to brala jako zábavu a zpestření vztahu, ale co se nám narodila Jituška, moje myšlení se změnilo. Hra skončila, chce se mi říct. Jenže manžel má pocit, že dávám přednost dcerce před ním a je to všechno ještě horší. Jak dlouho budu muset čekat, až dostane rozum?“ ptá se nešťastně.

Vyřešit to ale neumí. Když partnerovi jednou řekla, co a proč se jí nelíbí, nepořídila. „Prý dosud ti to vyhovovalo, a bavilo tě to – jak to, že teď už ne, ty snad opravdu někoho máš!“ rozkřičel se na ni. „Nedokáže pochopit, že dříve jsem to brala jako zábavu a zpestření vztahu, ale co se nám narodila Jituška, moje myšlení se změnilo. Hra skončila, chce se mi říct. Jenže manžel má pocit, že dávám přednost dcerce před ním a je to všechno ještě horší. Jak dlouho budu muset čekat, až dostane rozum?“ ptá se nešťastně.


Zavzpomínejte s námi: kdy vám žárlivá scéna přinesla „ovoce“ a kdy už byla takzvaně „přes míru“?


Text: Marcela
Foto:iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Můj přítel šíleně žárlí

ODPOVĚDĚT

1

Žárlivost zničí a rozvrátí nejen vztah dvou lidí, ale zničí i rodinu. Dá se říct, že je podepsána pod většinou rozvodů ( a že jich není málo ).

ODPOVĚDĚT

2

Zdravá žárlivost je v pořádku, cítíme se milované, ale chorobná žárlivost je nemoc a od toho ruce pryč.

ODPOVĚDĚT

1

U nás se nežárlí,jsme rozumní lidé.

ODPOVĚDĚT

2

Zdravá žárlivost - možná - ale žárlivost chorobná, ta ničí ve vztahu vše pěkné...

ODPOVĚDĚT

1

Žárlivost je nemoc, která se nedá léčit a jen se zhoršuje.

ODPOVĚDĚT

0

S tím souhlasím.

ODPOVĚDĚT

1

Kdo nežárlí nemiluje...Zdravá žárlivost je signál,že vám na druhém záleží.Ale všeho s mírou!

ODPOVĚDĚT

1

žárlivost je choroba a nedůvěra PODLE SEBE SOUDÍM TEBE

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na červenec 2014

Horoskop na červenec 2014

Červenci vládne znamení Raka. Jde o znamení základní, které má velký vliv na rodinu, domov...

Titulka pro: Horoskop na únor 2015

Horoskop na únor 2015

Únoru vládne znamení Vodnáře. Jde o znamení vzdušné, které má velký vliv na úspěchy, přátelství...

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Pozor na půjčování věcí i peněz: V sázce je zhoršení vzájemných vztahů s přáteli i rodinou Foto: Pexels

Pozor na půjčování věcí i peněz: V sázce je zhoršení vzájemných vztahů s přáteli i rodinou

Třetině Čechů se kvůli nesplaceným dluhům zhoršily vztahy v rodině či s přáteli.

Titulka pro: Horoskop na týden od 27. května do 2. června 2013

Horoskop na týden od 27. května do 2. června 2013

Přečtěte si svůj horoskop na týden od 27. května 2013.

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz