Životopis: jaké jsou nejčastější chyby

Potřebujete upravit svůj životopis? Dejte si pozor na zdánlivě drobné chyby. Mohou vás vyřadit hned při výběru kandidátů, kteří budou pozvaní na pohovor.

Životopis: jaké jsou nejčastější chyby Foto: Pexels
Zobrazit fotografii v galerii

Některé chyby uchazeči dělají opakovaně již několik let, ale i do této oblasti zasahují nové technologie. Vyřadit Vás totiž může robot či podceněná digitální stopa. 


Používáte jeden univerzální životopis 

Každý zaměstnavatel má jiné nároky. Proto je chyba být líný a neinvestovat čas do přeformulování životopisu tak, aby odpovídal požadovaným zkušenostem a dovednostem. Přizpůsobení jeho podoby požadavkům na vypsanou pozici je většinou předpokladem k tomu, abyste prošli prvními koly výběru.


Vždy se snažte vypíchnout relevantní pracovní zkušenosti a dovednosti, které jsou v inzerátu požadovány. Dbejte na správné řazení – zdůrazněte údaje, jimiž můžete podpořit to, že jste ten správný kandidát. V případě, že se nadšení pro vypsanou pozici nevejde do životopisu, využijte motivační dopis – zejména pokud nemáte pro danou pozici prokazatelné zkušenosti,“ radí Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. 


Špatně pojmenovaný soubor 

Nezapomeňte na správné pojmenování životopisu, personalisté jej pak budou moci v případě potřeby snadno dohledat. Pokud svůj životopis zašlete pod nicneříkajícím názvem Životopis nebo CV, riskujete, že se v záplavě dalších životopisů ztratí nebo zapadne. Personalistka jej nemá podle čeho přiradit k vašemu jménu. Odpovídající norma vypadá takto: CV_Pavel_Kopecky.doc. To samé platí i v případě, že budete životopis odesílat ve formátu pdf. 


Nadměrná velikost souboru 

Hlídejte si velikost souboru, ve kterém máte uložený životopis. Pokud se zajímáte o práci v segmentu informačních technologií a pošlete do firmy curriculum vitae o velikosti 5 megabitů, na nikoho dojem neuděláte. Velikost souboru může citelně zvětšit například vložená fotografie. Předtím, než ji do životopisu umístíte, se proto přesvědčte, zda má odpovídající atributy. Soubor s fotografií by neměl mít více než 200 kilobitů, toho se držte. Životopis určitě neposílejte ve zkomprimované podobě, i když tím snížíte jeho velikost na zlomek původní hodnoty.  


Životopis obsahuje irelevantní informace a je dlouhý 

Nepsaná pravidla praví, že životopis by měl mít maximálně 2 stránky. Delší by mohl odradit hned v prvním kole. Nemusíte vypisovat všechny pozice, které jste zastávali, jejich řazení by mělo postupovat od těch nejnovějších – a opět, odpovídat požadovaným znalostem a dovednostem. Někdy je ale účelné z tohoto schématu vybočit, dokonce můžete zabodovat i svými koníčky. Vypsání relevantních zkušeností je někdy problematické, zejména u absolventů, kteří se ještě nemohou pochlubit referencemi. Pak je na místě uvést studijní úspěchy, ale především činnost nad rámec školních povinností. Například účast v různých soutěžích a olympiádách, dlouhodobějších projektech, ideálně i zkušenost z praxí a brigád. Personalista tak zjistí, že uchazeč je aktivní, má nějaké profesní zájmy, případně ho nezaskočí každodenní pracovní nasazení. 


Děláte chyby ve formátování nebo gramatice 

Gramatické chyby jsou absolutně nepřípustné – životopis je pro personalistu vaší jedinou vizitkou. A přesto podle průzkumu mezi personalisty 79 % životopisů nějaký překlep nebo gramatickou chybu obsahuje. Několikrát si po sobě CV zkontrolujte a pokud sami víte, že český jazyk není vaší silnou stránkou, raději dejte životopis rodině nebo kamarádům zkontrolovat. „Dbejte i na formátování životopisu. Vhodné je používat jeden řez písma, ideálně dobře čitelný. Šetřete barvami a efekty, už vůbec se nehodí vtipné piktogramy nebo obrázky. Životopis by měl být především přehledný a vizuálně jednoduchý. U většiny pracovních pozic v současné době patří znalost práce se základními programy typu Word k předpokládaným dovednostem, takže to, že neumíte pracovat v dokumentu se styly, odrážkami nebo vložíte fotografii v nevhodném formátu, může rozhodnout o vyřazení vašeho životopisu,“ říká Jan Dvořák z Počítačové školy GOPAS. 


Uvádíte nepravdivé informace 

Tvrdá konkurence všude kolem a děsivé vyhlídky na nezaměstnanost mnohé svedou k tomu, že svůj životopis trošku přikrášlí. Zakrývání dlouhých mezer mezi jednotlivými pracemi, přifouknutí úlohy, kterou uchazeč v předcházejícím zaměstnání zastával, vymyšlené diplomy nebo nadnesené jazykové znalosti, to jsou nejčastější oblasti, kde se personalisté setkávají s nepravdou. To se ale může krutě vymstít. „Úroveň jazykových znalostí lze jednoduše otestovat při osobním nebo on-line pohovoru, a buďte si jistí, že to personalisté dělají. I další údaje lze v současném provázaném světe snadno na několik kliků prověřit, mnohé prozradí o uchazečích také sociální sítě. Proto doporučujeme před tím, než začnete rozesílat životopisy na všechny strany, upravit a updatovat profil na LinkedIn a podívat se, co se o vás potenciální zaměstnavatel dočte na sociálních sítích nebo když si vaše jméno zadá do Googlu,“ radí Michal Novák.


Pozor na roboty a digitální stopu 

Mnoho společností již nyní využívá v prvním kole výběru roboty či automatické systémy. Tyto programy zkontrolují životopis za okamžik. Rozhodují ale podle předem daných parametrů, takže je na uchazeči, aby dodal správně strukturovaný dokument s informacemi, které potenciální zaměstnavatel očekává. Také umějí velmi rychle prověřit digitální stopu uchazeče, takže pomáhají odhalit nekonzistenci mezi životopisem a tím, co o něm lze najít v on-line světě. „Optimalizujte svůj životopis tak, aby byl odpovídal na požadavky zaměstnavatele – použijte relevantní klíčová slova a vyhněte se těm, která nejsou vhodná pro roli, o kterou se ucházíte. V tom často pomůže, pokud si pročtete informace o dané společnosti, jimiž se prezentuje například na svých webových stránkách nebo sociálních sítích,“ doporučuje Jan Dvořák.


Připravila: Katka Soušková
Zdroje: Profesia.cz, Gopas.cz
Foto: Sora Shimazaki Pexels


DISKUZE K ČLÁNKU

3

Také už nemusím životopis psát

ODPOVĚDĚT

2

Také jsem ho párkrát psala.

ODPOVĚDĚT

3

Já jsem ho psala několikráte.

ODPOVĚDĚT

5

jsem ráda že už nemusím psát životopis

ODPOVĚDĚT

3

Já také už nemusím žádný životopis psát.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

Titulka pro: Horoskop na týden od 15. do 21. dubna 2013

Horoskop na týden od 15. do 21. dubna 2013

Zajímá vás, co vám hvězdy předpovídají na týden od 15. dubna? Přečtěte su svůj horoskop.

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz