Zdraví

10 důvodů, proč se nechat očkovat proti meningokokům v dospívajícím věku

Meningokoková infekce může postihnout kohokoliv – od kojenců, po dospělé a její výskyt v ČR každý rok stoupá.

Přenáší se kapénkovou infekcí a napadá ochranné obaly mozku a míchy, které se nazývají meningy. Je nepředvídatelná, postupuje velmi rychle a často vede až k úmrtí. Nejúčinnější ochranou proti nákaze je očkování. 

Velkou část nakažených bakterií meningokoka tvoří mladí lidé ve věku od 15 do 25 let. Meningokok může poznamenat jejich celý další život a v řadě případů ho i ukončí. Proč si meningokok vybírá tak často mladé – jinak zdravé – lidi? A proč je dobré neodkládat očkování ani v období koronaviru? 

Očkování v době koronavirové

Očkování samo o sobě zaměstná jen velice nepatrnou část imunitního systému. Vytváří se určitá paměť, tak, aby se dítě/dorost příště dokázalo ochránit před infekcí, jestliže se s ní setká. Zátěž organismu je pak neporovnatelná s klasickým onemocněním, kdy dochází k zánětlivé reakci celého organismu. Neočkují se tedy jen děti a lidé v karanténě nebo ti, kteří mají například zvýšenou teplotu. V takovém případě se doporučuje očkování odložit. Očkování probíhá aktivně i v době epidemie a děje se tak po celém světě. Naopak považujeme za veliký hazard s očkováním skončit nebo jej dočasně omezit. Neočkovat znamená riskovat a případně jít naproti jiné pandemii,“ vysvětluje MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti. 

Ohrožení mladí lidé 

Vyšší výskyt nemoci u mladých lidí lékaři přikládají náročnosti životního stylu: mladí lidé často přetěžují organismus sportem, ponocováním, málo odpočívají, a hlavně mezi sebou sdílejí pití, cigarety, čímž často unikají počátečním příznakům a následky jsou pak fatální, protože je nelze odchytit v rané fázi. Drobnohled ze strany rodičů již není tak silný, jako v případě malých dětí. 

Ačkoliv by se toto onemocnění mohlo léčit antibiotiky, v mnoha případech nejsme schopni v krátké době zasáhnout a předcházet tak nejenom závažným komplikacím, ale často i úmrtím,“ doplňuje Cabrnochová

Přestože se meningokoková meningitida objevuje v méně případech, než je tomu například právě u aktuální koronavirové pandemie, úmrtnost může být 10-20 %. A právě proto lékaři neustále apelují na to, aby očkování v rizikových věkových kategoriích rodiče využívali a své děti očkovali. 

Proč se nechat v období 15. až 25. roku očkovat? 

1. Pokud chcete beze strachu užívat pubertu. 

2. Chcete-li sportovat na maximum a pouštět se do všech možných dobrodružství. 

3. Když si chcete život užívat do sytosti. 

4. Protože i studium může být stresující aktivitou, která bere nejen sílu, ale i spánek. 

5. Jestliže se chystáte cestovat do (nejen) rizikových zemí. 

6. Chcete randit, líbat se a prožívat lásku beze strachu. 

7. Podlehli jste kuřáckému zlozvyku. 

8. Čeká vás nástup na vysokou školu a bydlení na koleji. 

9. Jestli chcete po ukončení nouzového stavu a opatření vztaženým ke koronaviru opět vyrazit pravidelně na koncert, do klubu nebo třeba do divadla. 

10. Studujete, chodíte se bavit, sportujete, a navíc si pravidelně přivyděláváte na brigádách. 

A pokud vás ani toto nepřesvědčí, očkujte se proto, že i když se u vás nemoc nerozvine, můžete se stát bezpříznakovým nosičem, který sice žádné příznaky nemá, chováte se jako zdravý jedinec, avšak nevědomky můžete šířit nákazu dál.

Komerční prezentace
Zdroj: Focus Agency
Foto: Focus Agency


Diskuze: příspěvků