Možná vám také babička s dědou nabídli, že vezmou děti v létě k moři. Nebo jste právě vy v roli babičky, která letos pojede s vnoučetem do Bulharska? V tom případě čtěte dál. Připravili jsme pro vás několik užitečných rad před cestou.
Vitální a aktivní prarodiče jsou pro rodinu s malými dětmi požehnání. Zvlášť když jsou připraveni hlídat kdykoli je potřeba. Babičky předčítající pohádky a dědečkové zasvěcující do lotrovin, sportu, nebo třeba pletení pomlázky, to zní přímo jako recept na šťastné dětství. Na společnou cestu k moři se vnoučata určitě těší a rodiče si jistě rádi odpočinou. Ale možná, že skrz to těšení někde prosakuje mírná nervozita: budou babička s dědou na malého lumpa stačit? Zvládneme jim zabalit všechno nezbytné?
Cestovní doklady
Nezapomeňte, že každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad.
Souhlas rodičů s cestou
V Evropské unii nemusí mít dítě, které necestuje s rodiči jejich písemný souhlas s cestou. Přesto se doporučuje vybavit dítě ověřeným souhlasem alespoň jednoho z rodičů. Tento souhlas může být sepsán volnou formou a měl by obsahovat nacionále rodiče, dítěte a doprovázející osoby, termín cesty a cílovou destinaci. Podpis na listině vám ověří na kterémkoli úřadě. Hodí se i kopie rodného listu a překlad listiny do angličtiny či přímo jazyka cílové země.
Žádný předpis to sice nevyžaduje, je ale zřejmé, že taková listina může značně usnadnit jednání například ve zdravotnickém zařízení a na úřadech. Vezměte také v úvahu, že pokud dítě necestuje s rodiči, může policie při kontrole žádat vysvětlení, případně předložení dodatečných dokladů a to při jakémkoli podezření na porušování práv dítěte, pašování dětí apod.
GPS hodinky s lokátorem
Nebudeme malovat čerty na zeď, ale velmi nepříjemné jsou situace, kdy se dítě například u moře ztratí. Stává se to dost často, přece jen jsou tu pro to podmínky: na pláži je těžká orientace, davy cizích lidí, neznámé prostředí, málokdo mluví česky… Spoustu starostí vám mohou ušetřit GPS hodinky s lokátorem a funkcí volání. Je to poměrně rozšířený a jednoduchý způsob hlídání dětí.
Jde o následující:
● Dítě má na ruce náramkové hodinky Gator a v nich SIM kartu kteréhokoli operátora s datovým tarifem. Hodinky fungují kdekoli na světě, kde je GPS signál, jen je do některých zemí potřeba aktivovat roaming, jako u mobilních telefonů.
● Dospělý, který ho hlídá, má ve svém chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Gator a v té si může zobrazit mapu, v níž se mu zobrazuje aktuální poloha dítěte s hodinkami. Kdyby se babičce a dědovi dítko někam zatoulalo, stačí, když se podívají do mobilu a hned vidí, kde je, zda se někam pohybuje a mohou mu také zavolat.
Hodinky mají spoustu dalších bezpečnostních funkcí, například SOS tlačítko, jímž si dítě rychle a snadno přivolá pomoc. Dále funkci safe zona, která usnadní hlídání dítěte v omezeném prostoru. Kdyby se z něho vzdálilo, aplikace na to sama upozorní atp.
Babičce a dědovi se bude líbit, že je aplikace v češtině a je s ní opravdu snadné zacházení. Doma ji nainstalujete a nastavíte v ní telefonní čísla, na která se může volat z hodinek a také čísla, která se na hodinky mohou dovolat. Dítě tak nebude obtěžovat nikdo cizí, ale vy z domova s ním můžete mluvit kdykoli. Hodinky navíc dítě neztratí tak snadno jako mobil. Jen plavat v moři se s nimi nedoporučuje, i když jsou odolné proti vniknutí vzdušné vlhkosti a prachu.
Na všechny funkce dětských hodinek s GPS lokátorem se podívejte na stránky cleverstore.cz.
Cestovní pojištění
Všichni doufáme, že se nic špatného nepřihodí, ale pro případ nešťastné náhody je dobré mít sjednané cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Je praktické, pokud jsou dítě a s ním cestující prarodič pojištěni u stejné pojišťovny.
Při sjednávání pojištění nijak nepanikařte, dá se to udělat online a na poslední chvíli. Je tedy zbytečné sjednávat pojištění s předstihem, kdyby se pak stalo, že dítě na poslední chvíli onemocní a nebude moci odjet, nebudete litovat vynaložených peněz.
Do lékárničky
Zapomenout doma se nesmí především osobní léky, které dítě užívá. Dále jsou užitečné léky proti průjmu, kapky do očí, dezinfekce a náplasti. U moře stejně jako na horách je nepostradatelný opalovací krém s ochranným faktorem alespoň 30.
Týden dva u moře dítěti prospějí. Jednak samotná změna prostředí podporuje učení, zvídavost, fantazii a jednak působí přímořské klima ozdravně. Alergici se tu zbaví ekzémů, uleví se astmatikům a počítá se také to, že se tu jí zdravěji. Hojnost ovoce a sezonní zeleniny příznivě ovlivní jídelníček. Domů se vám vrátí šťastné, zdravě opálené dítě se spoustou nových zážitků. A o tom, jak je taková společná dovolená důležitá pro vztah prarodičů s vnuky, je zbytečné mluvit. Budou na ní celý život vzpomínat.
KP
Foto: Pixabay