Volný čas

Březen na zahradě

Někteří z nás mají jen balkón nebo terásku. Stačí nám zakoupit pár jarních květin a terásku s nimi ozdobit. Pokud se staráte o zahradu, budou vaši péči potřebovat záhony trvalek, skalka i ovocné stromy a keře.

Ještě než se otevřou pupeny stromů, bude třeba je ošetřit postřiky proti škůdcům. Bez pomoci si neporadí ani trávník.

Trávník

V březnu je třeba trávník pohnojit. Vyroste-li ke konci března do výšky zhruba 8 cm, můžeme jej poprvé posekat. Sečeme co nejvýše.

Okrasná zahrada

Sázíme jarní květiny, včas označíme kolíkem s cedulkou a názvem, abychom při okopávání nezničili cibulky. Do truhlíku nebo kelímků můžeme vysévat semena aster, až po měsíci je přesadíme do zahrady. Sázet můžeme i pozdně kvetoucí a choulostivé lilie. Rozsadíme nebo přesadíme trvalky. Přesazujeme vzešlé letničky ze zimních výsevů a pokud nehrozí mrazy, odhrnujeme růže, trvalky i skalky.

Ovoce a zelenina

Můžeme vysévat špenát, klíčí již při 3°C. Při teplejším počasí vyséváme celer, brokolici, kedluben, papriku, rajčata, cibuli, mrkev. Vše raději chráníme netkanou textilií proti mrazu. Odstraňujeme suché a poškozené listy jahodníku. Speciálními granulemi se bráníme před první vlnou slimáků. Pokud jsme pod sněhem pěstovali růžičkovou kapustu, kadeřávek, pór, je čas pro jejich sklizeň.

Stromy a keře

Uvolníme svázané jehličnany. Než se pupeny stromů otevřou, provádíme postřik proti škůdcům (mšicím, obalečům). Přihnojujeme stromy vyzrálým kompostem, čím starší strom, tím více hnojíme. Odstraňujeme suché a přestárlé větve. V březnu nastává ideální čas na výsadbu ovocných dřevin, důležitá je zálivka. Prostřihem prosvětlujeme pěti a šestileté stromy, aby do léta vytvořily nové výhony. Dřín, vřes a hortenzie můžeme omladit radikálněji, budou lépe kvést. Zlatici a keře kvetoucí na jaře zmlazujeme až po odkvětu.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: OBI
Zdroj fotografií: OBI

Diskuze: příspěvků