Domácnost

Jak se chránit před otravným hmyzem

Sbírání kytiček

Všichni víme, že hmyz je užitečný a v přírodě má své místo, ale ve chvíli, kdy nás začne obtěžovat, se z něj může stát nepřítel číslo jedna. Nenechte si zkazit výlet do přírody, lenošení u vody, nebo příjemné odpoledne na zahrádce. Proti obtížným breberkám se můžete účinně chránit.

Vosy a sršni

Vosy a sršni jsou nejen obtížným, ale i nebezpečným hmyzem, před nímž je třeba mít se na pozoru. Většina z nás velmi dobře ví, jak bolí vosí bodnutí, které může být velmi nebezpečné zejména pro osoby trpící alergií na vosí jed. Vosy jsou navíc vyzbrojeny i silnými kusadly. Těmi se často pustí do ovoce a dalších sladkých potravin, které jim přijdou do cesty. Vosy ani sršni ale nejsou útoční. Bodají jen tehdy, cítí-li se být ohroženi, nebo jsou-li  úmyslně, či neúmyslně podrážděni.

Jak se chránit?

  • Hnízdům vos a sršňů se vyhýbejte obloukem.
  • Pokud se chystáte do přírody, nepoužívejte výrazné parfémy a neoblékejte si pestré oblečení.
  • Přiletí-li vosy nebo sršni do vaší blízkosti, nedělejte prudké pohyby.
  • Pokud dostanete žihadlo, ránu pokud možno ledujte a použijte octanový obklad.

Proti vosám v domácnosti je podle babské rady ideální vzít půlku citrónu a do ní dát trochu hřebíčku. Působí jako dokonalý odpuzovač vos. Vosí bodnutí zmírní i ledový odvar z máty nebo podchlazená smetana. Pokud je hnízdo umístěno tak, že vosy nebo sršni jsou evidentně nebezpeční lidem v okolí, můžete zavolat hasiče nebo odbornou firmu, jež je zničí profesionálními prostředky. Vosy, sršně ani jejich hnízda však zbytečně neničíme. Jsou součástí přírody.

Komáři a ovádi

Komáři způsobují svým bodáním člověku mnohem větší obtíže než kterýkoli jiný druh hmyzu. Bodají a krev sají jen samičky komárů. Potkáme je u vody, při kempování nebo při zahradním grilování, ale často i v domácnostech a jejich přítomnost je velice nepříjemná. Komáří bodnutí je obvykle spíš protivné než nebezpečné, protože svědí, bolí a dráždí kůži. Postižené místo je pak ještě několik dní červené a opuchlé.

Ovádi patří mezi obzvlášť obtížné a neodbytné druhy hmyzu. Škodí nám především krev sající samičky, různě zbarvené, někdy až 2 cm veliké. Bodnutí ovádem může na kůži zanechat i trvalé následky v podobě zbytnělé tkáně, která zanechává jizvy. Ovádi nikdy nenapadají člověka v místnostech, kam občas vlétnou.

Jak se chránit?

  • Proti komárům se můžeme účinně chránit buď pomocí repelentů, které se aplikují přímo na nekrytou kůži nebo lépe na kůži i na oděv.
  • Pokud se chcete zbavit těchto bzučících vetřelců doma, na chalupě nebo chatě, můžete použít elektrické odpařovače insekticidů. Přístroj teplem z papírových polštářků nebo z roztoků v malých lahvičkách uvolňuje páry insekticidů v takovém množství, které je naprosto bezpečné pro lidi, včetně dětí, ale spolehlivě vypudí a zahubí komáry. Ke koupi jsou již dokonce odpařovače na baterky, které lze použít ve stanu nebo je lze připevnit např. na pásek u kalhot a pak se můžete klidně vypravit na ryby, nebo si večer jen tak posedět venku.

Klíšťata

Často se stane, že podceníme možnost setkání s klíštětem. Ruku na srdce – chráníte sebe i své děti pokaždé, když jdete nejen do lesa, ale třeba i do městského parku nebo do ZOO? I tady se klíšťata často vyskytují!

Jak se chránit?

Než vyrazíte do přírody, měli byste pamatovat na použití repelentů. Výhodné jsou repelenty ve sprejových bombičkách, které lze aplikovat nejen na kůži, ale i na oděv a obuv.

Do lesa noste dlouhé kalhoty a dobré boty. Nohavice kalhot, ponožky i boty ošetřete repelentem ve sprejové bombičce, který je určen k aplikaci na kůži i oděv. Po návratu domů se dobře prohlédněte.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.homepest.com/blog/12-tips-to-protect-yourself-from-summer-bugs, www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/prevention/, www.thespruce.com/wasp-repellant-5111360
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků