Domácnost

Chraňte se před dotěrným i nebezpečným hmyzem.

Všichni víme, že hmyz je užitečný a v přírodě má své místo, ale ve chvíli, kdy nás začne obtěžovat, se z něj může stát nepřítel číslo jedna. Nejen že je nám přítomnost much, komárů, ovádů a klíšťat nepříjemná. Některé z těchto druhů mohou dokonce ohrožovat naše zdraví. Nenechte si zkazit výlet do přírody, lenošení u vody, nebo příjemné odpoledne na zahrádce! Proti obtížným breberkám se můžete účinně chránit!

Vosy a sršni

Vosy a sršni jsou nejen obtížným, ale i nebezpečným hmyzem, před nímž je třeba mít se na pozoru. Většina z nás velmi dobře ví, jak bolí vosí bodnutí, které může být velmi nebezpečné zejména pro osoby trpící alergií na vosí jed. Vosy jsou navíc vyzbrojeny i silnými kusadly. Těmi se často pustí do ovoce a dalších sladkých potravin, které jim přijdou do cesty. Vosy ani sršni ale nejsou útoční. Bodají jen tehdy, cítí-li se být ohroženi, nebo jsou-li  úmyslně, či neúmyslně podrážděni.
 

Jak se chránit?

  • Hnízdům vos a sršňů se vyhýbejte obloukem.
  • Pokud se chystáte do přírody, nepoužívejte výrazné parfémy a neoblékejte si pestré oblečení.
  • Přiletí-li vosy nebo sršni do vaší blízkosti, nedělejte prudké pohyby.
  • Pokud dostanete žihadlo, ránu pokud možno ledujte a použijte octanový obklad nebo mast s hormonem kortikosteroidem.

Proti vosám v domácnosti je podle babské rady ideální vzít půlku citrónu a do ní dát trochu hřebíčku. Působí jako dokonalý odpuzovač vos. Nebezpečí vosího bodnutí zmírní i ledový odvar z máty nebo podchlazená smetana. Pokud je hnízdo umístěno tak, že vosy nebo sršni jsou evidentně nebezpeční lidem v okolí, můžete zavolat hasiče nebo odbornou firmu pro dezinsekci, jež je zničí profesionálními prostředky. Vosy, sršně ani jejich hnízda však zbytečně neničíme. Jsou součástí přírody.

Komáři a ovádi

Komáři způsobují svým bodáním člověku mnohem větší obtíže než kterýkoli jiný druh hmyzu. Bodají a krev sají jen samičky komárů. Potkáme je u vody, při kempování nebo při zahradním grilování, ale často i v domácnostech a jejich přítomnost je velice nepříjemná. Komáří bodnutí je obvykle spíš protivné než nebezpečné, protože svědí, bolí a dráždí kůži. Postižené místo je pak ještě několik dní červené a opuchlé.

Ovádi patří mezi obzvlášť obtížné a neodbytné druhy hmyzu. Škodí nám především krev sající samičky, různě zbarvené, někdy až 2 cm veliké. Bodnutí ovádem může na kůži zanechat i trvalé následky v podobě zbytnělé tkáně, která zanechává jizvy. Ovádi nikdy nenapadají člověka v místnostech, kam občas vlétnou.

Jak se chránit?

  • Proti komárům se můžeme účinně chránit buď pomocí repelentů, které se aplikují přímo na nekrytou kůži nebo lépe na kůži i na oděv.
  • Pokud se chcete zbavit těchto bzučících vetřelců doma, na chalupě nebo chatě, můžete použít elektrické odpařovače insekticidů, které mají podobu malého přístroje zastrkávajícího se jednoduše do elektrické zásuvky. Přístroj teplem z papírových polštářků nebo z roztoků v malých lahvičkách uvolňuje páry insekticidů v takovém množství, které je naprosto bezpečné pro lidi, včetně dětí, ale spolehlivě vypudí a zahubí komáry. Ke koupi jsou již dokonce odpařovače na baterky, které lze použít ve stanu nebo je lze připevnit tnapř. na pásek u kalhot a pak se můžete klidně vypravit na ryby, nebo si večer jen tak posedět venku.

 

Klíšťata

Česká republika bohužel vede dlouhodobě statistiky v počtech onemocnění boreliózou a encefalitidou, jejichž původce přenášejí právě klíšťata. Často se stane, že podceníme možnost setkání s klíštětem. Ruku na srdce – chráníte sebe i své děti pokaždé, když jdete nejen do lesa, ale třeba i do městského parku nebo do ZOO? I tady se klíšťata často vyskytují!

Jak se chránit?

Než vyrazíte do přírody, měli byste pamatovat na použití repelentů. Na trhu jsou přípravky v podobě pleťových vod, gelů i krémů vhodné k aplikaci na kůži. Výhodné jsou repelenty ve sprejových bombičkách, které lze aplikovat nejen na kůži, ale i na oděv a obuv.

Do lesa noste dlouhé kalhoty a dobré boty. Nohavice kalhot, ponožky i boty ošetřete repelentem ve sprejové bombičce, který je určen k aplikaci na kůži i oděv.

Po návratu domů se dobře prohlédněte.

První pomoc ze zelené lékárny

Jak zabránit nepříjemnému svědění a otokům po píchnutí hmyzem?
Píchnutí nebo kousnutí můžete chladit studeným obkladem s octem, borovou vodou nebo tinkturou z arniky. Od bolesti uleví i čerstvě nakrájené plátky cibule nebo jablka. Podobného účinku dosáhnete za pomoci čerstvých listů nebo masti z netřesku střešního, listů šalvěje a jitrocele. Důležité je listy promnout, aby se uvolnila šťáva.

Slovo odborníka RNDr. Václava Rupeše, CSc.
 

Jak je to s používáním prostředků proti hmyzu – nemají nějaké nežádoucí účinky?
Všechny přípravky proti hmyzu a klíšťatům je vždy nutné používat přesně podle návodu k použití, který je vytištěn na jejich obalu. Tím zajistíme jejich vysokou a spolehlivou účinnost. Na obalu jsou také uvedeny podmínky jejich bezpečného použití. Při dodržení všech těchto doporučení jsou přípravky proti hmyzu, určené k malospotřebitelskému použití, účinné a zcela bezpečné. Doporučit mohu např. výrobky značky Biolit.

Jaká je jejich životnost – můžeme je používat i více let?
Doba použitelnosti přípravků proti hmyzu je uvedena na jejich obalu. Abychom zajistili jejich dostatečnou účinnost po celou tuto dobu, musíme je uchovávat za podmínek rovněž uvedených na obalu. Zpravidla je doba použitelnosti přípravků proti hmyzu tři až pět let od data výroby. Po uplynutí této doby je již jejich účinnost a bezpečnost nejistá a výrobcem nezaručená.

Autor: Zuzana
Foto: iStock
22. 8. 2012


Diskuze: příspěvků