Zdraví

Chřipka a nachlazení: prevence a léčba

Sbírání kytiček

Chcete-li se vyhnout chřipkovým epidemiím, určitě potřebujete dostatek spánku, vitaminů, pohybu, dobře fungující zažívání a málo stresu. Rada to není stoprocentně zaručená, ale výrazně zvyšuje vaše šance.

Co je chřipka a co nachlazení?

Chladné počasí s sebou přináší vyšší výskyt akutních onemocnění horních cest dýchacích, které jsou většinou virového původu. „Viry, se kterými jsme nejčastěji konfrontováni, obvykle vyvolávají typické škrábání v krku či rýmu. Naprosto běžně jsou tyto projevy označovány jako chřipka, byť chřipka je onemocnění nejenom zcela odlišného původu, ale jsou pro něj odlišné i klinické příznaky. Původcem chřipky jsou viry chřipky (r. Influenzavirus A, B nebo C). Nejčastěji je doprovázejí vysoké horečky, zchvácenost, zimnice, třesavka a bolesti kloubů a svalů. Naopak rýma je typická pro výše zmíněné akutní respirační infekce, které jsou bohužel často mylně označovány právě jako chřipka,“ vysvětluje MUDr. Jiří Slíva.

Léčba akutní virózy

Léčbu virového onemocnění bychom rozhodně neměli nikdy podcenit, zejména pak v případě chřipky, která může mít závažné komplikace. Boys Town nemocnice radí na svém pacientském portále, že horečku je nejvhodnější léčit analgetiky/antipyretiky. Jelikož se v takovém případě nemocný velmi potí, je nezbytný dostatečný příjem tekutin společně s minerály. V některých případech obsahují přípravky s primárně antipyretickým účinkem i látky podporující odkašlávání; pomoci mohou i krční antiseptika, jež jsou dostupná v nejrůznější lékové formě (pastilky, tablety, sprej, kloktadlo apod.). Některé z nich obsahují i látky s mírně znecitlivujícím účinkem, což jistě oceníme při silné bolesti v krku.

Ucpaný nos

Ucpaný nos je způsoben zduřením sliznice a podslizniční tkáně, ve které jsou v důsledku místního zánětu rozšířeny drobné cévky. „Zatímco od alergické rýmy nám mohou pomoci antialergika, tj. látky zabraňující uvolňování nebo působení histaminu žírnými buňkami, eventuelně tzv. parasympatolytika potlačující aktivitu drobných slizničních žlázek, u rýmy infekčního původu je možné využít jednak přípravků s obsahem solného roztoku nebo přípravků řazených mezi tzv. sympatomimetika. Jestliže první zmíněná skupina působí na principu osmózy (po jejich podání sliznice oplaskává v důsledku odstranění nadbytečné tekutiny z podslizničního vaziva), u sympatomimetik je účinek založen na navození stažení rozšířených cévek. V důsledku toho se omezí i otok sliznice a nosní průduchy se uvolní. V případě užívání takových přípravků si nemocní mohou stěžovat na pocit sucha či pálení v nose, čemuž lze zabránit např. současným podáváním kyseliny hyaluronové. Přesto však platí, že by tyto přípravky u dospělých neměly být podávány po dobu delší než týden,“ radí MUDr. Jiří Slíva.

Zdraví ovlivňuje i střevní mikroflóra

Dobře fungující střeva jsou základem imunity. Aby také nebyly, když se pod sliznicemi střeva nachází přibližně 70 % buněk imunitního systému. „Na povrchu sliznic, především na povrchu sliznice zažívacího traktu, je přítomna řada bakterií, které mají v našem organizmu velmi významnou roli. Střevní mikroflóra má také významnou metabolickou funkci. Její schopnost trávit střevní obsah má kapacitu srovnatelnou s metabolismem jater. Bakterie, které mají pozitivní účinek na naše zdraví, nazýváme probiotické bakterie. Tyto bakterie jednak významně stimulují imunitu, ale také zabraňují růstu patogenních bakterií. Vzhledem k významu slizniční imunity střeva pro celkovou imunitu je zřejmé, že řada poruch imunity souvisí se špatným bakteriálním osídlením ve střevě,“ říká imunoložka RNDr. Nováková.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.boystownhospital.org/knowledge-center/virus-vs-bacteria-symptoms-treatment, imunoložka RNDr. Nováková, MUDr. Jiří Slíva
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků