Nachlazení, chřipka a hlavně otravný kašel – kdo by se s nimi na podzim nebo v zimě nesetkal? Pokud se staráte o malého nebo i velkého pacienta, zjistěte nejdříve, jaký typ kašle jej trápí, podle toho pak určíte, jak mu nejefektivněji ulevit od potíží. Nejdůležitější je účinná prevence.
Kašel
Podle webu everydayhealth.com je kašel přirozeným obranným mechanismem, ale může být také symptomem řady plicních onemocnění, jako je chronická bronchitida, zápal plic nebo tuberkulóza. Proto pokud vás trápí kašel delší dobu, s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte. Kašel znepříjemňuje život nejen nemocnému – probouzí jej ze spánku, namáhá břišní svaly a pacienta vysiluje – ale také jeho okolí, které ohrožuje virovou infekcí.
Při kýchání a kašlání se zvyšuje možnost přenosu virů a nákazy nemocí. Pokud už nemocní jste, kašlete a kýchejte nejlépe do kapesníku a pokud jej nemáte zrovna po ruce, zakryjte si ústa při kašli hřbetem ruky. Důležitý je především klid na lůžku, dostatek tekutin a snižování vysoké teploty. Suchý vzduch kašel zhoršuje, proto se snažte vzduch v místnosti udržovat vlhký pomocí zvlhčovače vzduchu nebo mokrých ručníků. Snažte se také pravidelně větrat. A jaké typy kašle vás mohou potrápit? Suchý nebo vlhký – to jsou dvě základní varianty, které se liší svými příznaky, ale i tím, jak na ně.
Suchý kašel (neproduktivní)
Podle webu medicalnewstoday.com suchý kašel je způsoben otokem a překrvením sliznice, pacienta značně vysiluje a omezuje, je charakteristický změnou zabarvení hlasu, který může být chraplavý až zastřený. Pokud je kašel hrubý, štěkavý nebo až chraptivý, je to typický příznak pro zánět hrtanu. Pacientovi poskytujte především dostatek tekutin (v malých dávkách, ale zato pravidelně).
K léčbě suchého kašle jsou lékaři předepisována takzvaná antitusika. Tyto přípravky tlumí kašlací reflex, mírní a potlačují záchvaty kašle. Suchý kašel často po několika dnech onemocnění přechází v kašel vlhký (produktivní).
Vlhký kašel (produktivní)
Podle webu verywellhealth.com vlhký kašel usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách a projevuje se v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest. Produktivní kašel není dobré potlačovat, ale naopak podpořit vykašlávání, abyste se hlenu zbavili co nejdříve. Příznivě působí léky určené k usnadnění odkašlávání – mukolytika a také expektorancia, která podporují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest.
Z domácích receptů můžete vyzkoušet také inhalaci vincentkou. Důležité je dbát na dostatečný pitný režim, díky kterému se ředí hlen a podporuje odkašlávání. Při vlhkém kašli není vhodné konzumovat potraviny, které podporují tvorbu hlenu, patří mezi ně především mléko a mléčné výrobky, cukr, sladkosti a výrobky z bílé mouky.
Prevence
Viry způsobující onemocnění horních a dolních cest dýchacích se přenášejí kapénkovou infekcí. Na místech s vysokou koncentrací lidí a především v dětských kolektivech se infekce šíří velmi rychle. V chřipkovém období se proto snažte vyhýbat prostorům s vysokou koncentrací lidí, tedy například dopravním prostředkům nebo nákupním centrům. Pokud patříte mezi alergiky, vyhýbejte se alergenům, které by vaše dýchací cesty zbytečně dráždily.
Viry útočí především na ty z nás, kteří mají sníženou imunitu. Pokud jste nevyspalí a unavení, můžete se stát jejich snadnou kořistí. Základem je tedy správná životospráva a posilování celkové imunity organismu. Otužování, dostatek pohybu, spánku a čerstvého ovoce a zeleniny – to vaší imunitě rozhodně prospěje. Mezi prevenci patří také dodržování dostatečné hygieny. Zejména v chřipkovém období si pečlivě myjte ruce, tím snížíte nebezpečí infekce virů chřipky a nachlazení. Topení a klimatizace vysušují nosní sliznici a tím zvyšují náchylnost k nákaze viry nachlazení a chřipky, proto se snažte také trávit dostatek času na čerstvém vzduchu.
Připravila: Věra Hájková