S nadcházejícím podzimem nás čekají i různé nemoci, jejichž vyléčení si vyžádá užívání antibiotik. Na jednu stranu se vám po nich uleví, ale bohužel mívají i negativní dopady na naše tělo. Naštěstí existuje způsob, jak organismu pomoci. Poté, do antibiotika doužíváte, naordinujte si probiotika.
Antibiotika patří k největším objevům moderní medicíny a díky širokému spektru použití se řadí mezi nejpoužívanější léky, které zachránily již miliony životů. Na naši střevní mikroflóru však kvůli tomu, že ničí všechny bakterie bez rozdílu, působí destruktivně. Proto některé lidi trápí při užívání antibiotik například průjem nebo nepříjemné mykózy.
Zdravá střevní mikroflóra má stěžejní význam pro naše zdraví a celkovou imunitu organismu. Skládá se z tisíce druhů mikroorganismů, které v ideálním případě žijí ve střevech v rovnovážném stavu. Užívání antibiotik však může tuto harmonii narušit a přispět k převaze kvasinek a patogenních bakterií.
Opakované užívání antibiotik pak může vést nejen k dlouhodobým střevním potížím, ale třeba i bolestem hlavy, únavě, alergiím, kožním problémům, opakovaným gynekologickým a urologickým problémům a dalším i velmi závažným zdravotním komplikacím.
„Když jsou bakterie střevního ekosystému v rovnováze, bývá odolný. Jakmile se rovnováha naruší, stává se zranitelným,“ říká doktorka Lenka Čadová, vedoucí oddělení vývoje společnosti Valosun. Jak lékařka dodává, nadměrné užívání antibiotik navíc vede ke vzniku odolnosti škodlivých bakterií.
Když antibiotika dobereme, musí organismus střevní mikroflóru obnovit. Proto je užitečné ve všech případech užívat zároveň s antibiotiky i takzvaná probiotika.
Tyto živé „přátelské“ bakterie obnovují a udržují přirozené osídlení trávicího ústrojí, udržují správný poměr mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi a působí příznivě na zažívání. Jak je ale užívat, když antibiotika likvidují všechny bakterie bez rozdílu?
„Pokud užíváme antibiotika, je nejlepší, abychom probiotika brali přibližně dvě hodiny po jejich užití. Antibiotika mají v té době již sníženou účinnost a my tak zajistíme, že zničí co nejméně probiotických bakterií,“ vysvětluje Lenka Čadová.
Dodržení tohoto schématu užívání probiotik obvykle zmírní dopad antibiotik na složení střevní mikroflóry. Zejména pak zmenší riziko nepříjemných průjmů, ke kterým bývají náchylnější hlavně malé děti. Pamatujte, že délka podávání probiotik zpravidla není časově omezena. V případě pozitivního efektu na zažívání doporučují odborníci užívat je dlouhodobě.
Rada na závěr
Vždy si také zjistěte, pro koho jsou daná probiotika určena. Některé výrobky mohou rodiče dětem podávat již od narození, jiné jsou vhodné od tří měsíců, ale na doporučení lékaře je lze využít i dříve. Další jsou pak určena výhradně pro dospělé a některá dokonce například pro starší padesáti let.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
3. 9. 2014