Shopping

Den matek: Poděkujte mamince květinami, které neuvadnou

Druhá květnová neděle již tradičně patří všem maminkám. Vzdejte poctu mateřské lásce a poděkujte svým drahým a milovaným ženám. Své mamince a babičce.

Sestře, díky které máte ty nejlepší synovce či neteře na světě, nebo kamarádce, kterou obdivujte, jak úžasně a s úsměvem zvládá všechny své životní role. Máme pro vás tipy, jakými pozornostmi jim zaručeně uděláte radost. Inspirujte se! 

Den matek se v průběhu roku slaví na mnoha místech po celém světě. V Česku vzdáváme hold mateřství tradičně druhou květnovou neděli, která letos připadá na 9. května. Maminky obvykle dostávají květiny a od svých ratolestí vlastnoručně vyrobené dárečky. Letos můžete své drahé mamince, či jakékoli jiné ženě-matce, ke které chováte vřelé city, darovat třeba také květiny, které neuvadnou. Řeč je o stylových bavlněných interiérových doplňcích, které zahřejí nejen u srdce. 

Probuzení v náruči květin 

Moderní technologie digitálního tisku umožňují výrobcům přivádět na světlo světa úžasné textilie, které se pyšní zářivými barvami a precizními detaily. „Květinové povlečení se vzory od našich návrhářů jsou skvělou volbou, pokud hledáte vhodný estetický dárek, který najde i svoje praktické využití v domácnosti,“ říká Kateřina Vařechová, obchodní ředitelka společnosti Matějovský, tradičního českého výrobce ložního povlečení a bytového textilu. 

Hitem letošního jara je povlečení Aurelia. Harmonické barvy, kterým vévodí jemné odstíny pomněnkové, vykreslují na hebké 100% bavlně květinový příběh jarního rána. Ve stejném dezénu, jako je povlečení Aurelia, seženete u Matějovského i dekorační povlak na polštář – to je ideální varianta, pokud chcete někoho blízkého potěšit drobnou pozorností, která nebude nikterak finančně nákladná, ale úsměv na tváři obdarované bezesporu vykouzlí. A zvlášť, pokud věnujete svůj čas a péči vlastnoručně vyrobené komplimentce či přání. 

Moderní odstíny a decentní motiv učiní z povlečení Adore elegantní doplněk vaší ložnice.

Mezi povlečením a samostatným dekoračním polštářem můžete volit i v případě oblíbeného vzoru Adore. Charakterizují ho moderní odstíny, decentní motiv včeliček, nadčasové proužky a jemná květinová kresba. „Hřejivá medově zlatá barva nechává vyniknout drobnému bílému motivu včelek na vrchní straně cíchy. Spodní strana povlaku na přikrývku je ve znamení zlatavých, světle žlutých, bílých a světle šedých proužků. Povlak na polštář je z obou stran posetý jemnou kresbou lučních květin,“ představuje jeden ze současných bestsellerů Kateřina Vařechová. „Dvoubarevné provedení povlečení je čím dál tím oblíbenější,“ dodává. 

Čtěte dále: Chcete, aby povlečení zůstalo jako nové? Poradíme vám, jak na to 

Inspirujte se limitovanou edicí povlečení uznávané módní návrhářky Blanky Matragi.

Pradávná tradice 

Svátky, které oslavovaly ženy-matky, nás provázejí již od dávné historie. Ve starověkém Řecku oslavovali plodnost, v Anglii již v 16. století pamatovali na chudé, kteří sloužili v bohatých domácnostech a byli daleko od svých matek a rodin. Proto dostávali před Velikonocemi na Mateřskou neděli volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní. Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907. Anna Marie Jarvisová ho založila na počest své matky Anny, která byla sociální aktivistka za americké občanské války a bojovala za práva matek. 

Utěrky z nové kolekce Matějovský budete chtít mít vždy po ruce.

Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento den v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková, dcerou Charlotte Garrigue a Tomáše Garrigua Masaryka. Alice Masaryková se aktivně zúčastnila veřejného a politického života. Založila Československý červený kříž, bojovala za zlepšení sociální situace a vzdělávaní žen.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Matějovský
Foto: Matějovský 


Diskuze: příspěvků