Děti

Dětský účet, stavebko, vkladní knížka či spořicí účet pro děti?

Sbírání kytiček

Možná právě uvažujete o tom, že byste chtěli založit dětem účet nebo jim začít spořit. Banky dnes nabízejí hned několik produktů, které jsou vhodné pro děti, patří mezi ně: dětský účet, stavební spoření, vkladní knížka pro děti a spořicí účet.

Následující řádky vám představí všechny produkty trochu blíže a pomohou vám najít co nejlepší řešení. 

Konečný výběr produktu záleží na tom, co od něj očekáváte. Chcete dítěti spořit na budoucnost? Potřebujete mu někam uložit peníze od prarodičů? Očekáváte slušné úroky nebo státní podporu? Chcete mu na účet posílat kapesné? To všechno jsou otázky, na které byste si měli odpovědět, než se vydáte do banky. 


Dětský bankovní účet 

Dětský účet je klasický bankovní účet, který funguje na podobném principu, jako běžný účet. Můžete na něj vkládat peníze, vybírat je, převádět na jiné účty, zkrátka provádět běžné peněžní transakce. K účtu se vydává platební karta a samozřejmostí je i internetové bankovnictví. 


Dětský účet má své výhody jak pro děti, tak pro rodiče. Lze ho založit dětem v jakémkoliv věku, avšak odborníci doporučují zakládat jej až kolem 10 let věku dítěte. Na účet jim můžete posílat kapesné a nemusíte tedy už myslet na hotové peníze, které dětem pravidelně dáváte. Děti se díky němu snáze naučí zacházet s platební kartou a s internetovým bankovnictvím. Díky internetovému bankovnictví máte vy i vaše dítě přehled, za co utrácí a může se snáze učit základům finanční gramotnosti. 


Jedná se o naprosto bezpečný způsob, jak děti učit hospodaření s penězi. S účtem totiž nelze spojit kontokorent a ani čerpat úvěry. Rodiče si mohou nastavit upozornění o používání karty či o odchozích platbách. Budete tak mít neustálý přehled o tom, jak dítě hospodaří. 


Založení dětského účtu se doporučuje pro všechny děti od 10 let, které už mají základní znalosti matematiky a už nějakou dobu dostávají kapesné v hotovosti. 


Stavební spoření pro děti 

Stavební spoření představuje jednu z možností, jak dětem spořit na bydlení nebo na budoucnost. Pokud chcete dětem pravidelně spořit nějakou částku, je stavební spoření dobrou volbou. Každý rok totiž od státu dostanete státní podporu, která činí 10 % z peněz, které jste za rok na spoření vložili, při vkladu alespoň 20 000 Kč ročně. 


Vklady na stavebním spoření jsou navíc ze zákona pojištěny, takže se jedná o velmi bezpečnou formu spoření. Kromě toho získáte i roční úroky, takže se vložené peníze i nadále zvýhodňují. Například Česká spořitelna deklaruje zhodnocení vkladů až 3,4 % ročně. 


Celkový výnos je závislý na vázací době stavebního spoření a také na částce, kterou chcete měsíčně spořit. Stavební spoření je vhodné v případě, že se rozhodnete spořit pravidelně každý měsíc. Mimořádně můžete složit na spoření i větší částku, kterou dostalo dítko od prarodičů či tetičky k narozeninám. 


Musíte však počítat s tím, že peníze na stavebním spoření jsou vázané na smluvenou dobu, a pokud se k nim budete chtít dostat, nepůjde to hned. Nejdříve je třeba podat výpověď stavebního spoření. Jak můžete vidět, ukončení stavebního spoření před dosažením cílové částky totiž není úplně snadné a bude vás to i něco stát.


Spořicí účet 

Spořicí účet pro děti funguje stejně jako běžný spořicí účet. Můžete na něj kdykoliv vkládat libovolné částky, pravidelnost a výše částky je jen na vás. Od banky dostanete úroky, takže se peníze budou zhodnocovat. Když totiž se z účtu nebude vybírat, budou na něm vyšší úroky, než na běžném účtu. I zde jsou vklady ze zákona pojištěny, nemusíte se tedy bát, že byste o peníze přišli. 


Velkou výhodou je, peníze nejsou nikde vázány a přístup k nim je okamžitý. Když se dítě v 18 rozhodne, že chce zítra letět do světa, klidně si může peníze hned vybrat. 


Dětská vkladní knížka 

Dětská vkladní knížka funguje v podstatě stejně jako běžná vkladní knížka. Možná se vám může zdát vkladní knížka trochu zastaralá, nicméně oproti běžnému spoření a spořícím účtům má své výhody. Dostanete na ní vyšší úrok než na spořícím účtu a peníze nejsou nijak vázané, můžete je tedy vybrat v podstatě kdykoliv. Obdobně jako na spořící účet i na knížku můžete vkládat nepravidelně různé částky. 


Knížku můžete dítěti založit od narození a kromě vás tam mohou vkládat peníze i příbuzní. Vaše ratolest tak může mít při vstupu do dospělosti pěknou sumičku. Během spoření se nemusíte o vklady obávat, jsou ze zákona pojištěny. Většina bank nabízí k finančním produktům pro děti nějaké výhody. Většinou je jejich založení i vedení zdarma nebo poskytují malý finanční bonus v podobě zvýhodněného úroku nebo malého příspěvku. Konečný výběr je tedy opravdu závislý na tom, co od daného produktu očekáváte a jaké máte možnosti.


KP
Foto: Česká spořitelna

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL