Filmová novinka: Vlastníci

Dnes jde do našich kin nová komedie Vlastníci režiséra Jiřího Havelky. V ní se najde a zasměje snad každý.

Filmová novinka: Vlastníci
Zobrazit fotografii v galerii

Režie: Jiří Havelka 


Scénář: Jiří Havelka 


Kamera: Martin Žiaran 


Hrají: Tereza Ramba, Vojta Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Klára Melíšková, Kryštof Hádek, Stanislav Majer, Andrej Polák, David Novotný, Ladislav Trojan, Jiří Černý, Maria Sawa 


DĚJ: 

Téměř celý děj se odehrává v jedné místnosti a mapuje schůzi vlastníků bytů jednoho staršího domu. Ústřední dvojicí jsou mladí manželé Zahrádkovi. Paní Zahrádková (Tereza Ramba, dříve Voříšková) je předsedkyní a její manžel (Vojtěch Kotek) je zvolen zapisovatelem. Protože na celou schůzi dohlíží umanutá právnička Roubíčková (Klára Melíšková), všechno se šíleně zdržuje. 


Jenom prezence a volba sčítače hlasů zabere dlouhé minuty. Schůze se pak zasekne už na prvním bodě schůze, jímž jsou společné poplatky. Byla nutná mříž před vchodem do sklepů? Kdo nejvíc svítí na chodbách? Již trochu vysílená Zahrádková se konečně dostane k tomu hlavnímu, a tím je celkové zlepšení stavu domu. Odprodejem půdních prostor by se mohly získat finance na výtah a nutné opravy. 


Návrhem je nadšený jenom pan Nitranský, který bydlí v posledním patře a výtah by uvítal, i kdyby měl kus půdy odkoupit sám a zvětšit si tak svůj byt. Ostatní nereagují na jeho argumenty a nesmyslně napadají jeho příslušnost k homosexuální menšině, zejména paní Horváthová (Dagmar Havlová), které jsou jeho časté pánské návštěvy proti srsti. Paní Procházková (Pavla Tomicová) výtah nepotřebuje, protože bydlí v prvním patře a byt pronajímá a pan Kubát (Jiří Lábus) žije v čase před padesáti lety, kdy tehdejšímu družstvu předsedal a o ničem se nehlasovalo.


Novomanžele Bernáškovi nikdo nebere na vědomí a prostého pana Ševce (David Novotný), který zastupuje nemocnou maminku, se ostatní snaží využít pro svou věc. Šanci představují bratři Čermákovi (Kryštof Hádek a Stanislav Majer), kteří jako čerství dědicové jedné jednotky mají o zlepšení bydlení v domě a jeho celkové zhodnocení velký zájem. 


DOJMY: 

Kdo to nezažil, nebude se stačit divit. Nebo možná ne. V některé postavě určitě někoho poznáte. Máloco ukáže náš charakter, jako když se jedná o náš majetek. Bydlení je základní potřeba. Byt může být nutností, zdrojem příjmů nebo nástrojem moci. Idealista bude chránit svoje zázemí a bude chtít, aby bylo prostředí příjemné pro všechny. Ostatní možná taky. Ale jsou věci, které to upozadí. Třeba peníze. 


Někomu bude jeden byt málo a někdo by nejradši vlastnil celý dům a řídil ho jako firmu. Někdo se přišel jenom předvádět a někdo se neprojevuje vůbec, protože vůbec nic nechápe nebo je mu všechno jedno. 


Nikdo tu není úplně nevinný, nikdo tu není úplný hříšník. Prostě normální domovní schůze, ze které se všichni vypotácí dost vyřízení. Včetně diváků, protože závěr by asi každý nečekal. Kdo to zná, toho bude mrazit. Když se často neshodneme se členy rodiny, jak máme vyjít s cizími lidmi, se kterými nějakou náhodou sdílíme společný dům? Každý považuje za zásadní něco jiného. Přitom to zásadní je tady snad jenom jedno, ten dům. Ale to je zase jenom jeden pohled. Snad se většina diváku shodne aspoň na tom, že takhle dobrá komedie, opravdu vtipná komedie bez trapností a s tak skvělým obsazením, tady dlouho nebyla. 


Z NATÁČENÍ: 

Tvůrci si natáčení bez výjimky užívali. Představitelka hlavní role, Tereza Ramba, si měla původně z herecké kolegiality scénář jenom přečíst a říct autorovi svůj názor, ale tolik se jí líbil, že si roli na autorovi scénáře a režisérovi Jiřímu Havelkovi doslova vyprosila. 


On měl o paní Zahrádkové sice trochu jinou představu, ale ona jí jako dobrá herečka dokázala naplnit. Ostatní oslovení herci s obsazením okamžitě souhlasili a producent neváhal. Havelka totiž vycházel z vlastních zkušeností z podobných schůzí a při psaní dialogů nahlížel do zápisů schůzí SVJ, což jistě dodalo filmu na autentičnosti. Přiznává, že některé postavy a výroky můžou působit trochu modelově, ale přece jenom jde o komedii a určité vyhrocení je potřeba. 


Filmu prospěl i malý prostor pro improvizaci, který byl při specifickém natáčení nutný. V jedné místnosti se natáčelo 8 týdnů, pak zbývaly dva dny na natočení zbývajících scén mimo schůzi. Dvacetiminutové natáčecí sekvence pro herce znamenaly naučit se spoustu textu, reagovat na ostatní a úporně se soustředit. Buďme tedy rádi, že režisér ustoupil od původního plánu obsadit neherce a obsadil právě tak zkušený tým. 


Kromě zmíněné občasné improvizace, ke které se hrdě přiznal Jiří Lábus, pomáhaly hercům různé taháky, umístěné na stole, Vojtovi Kotkovi notebook, do kterého zapisoval. Úplně snadné to neměl Andrej Polák, který měl na učení nejméně času, a ačkoliv byl jeho slovenský přízvuk na místě, mateřština mu práci trochu ztěžovala. Zásadní roli měli tedy kameramani, kteří určovali to, co konečný divák uvidí. Velké starosti jim dělali rekvizity a zejména David Novotný, který se nedokázal udržet na uzdě a zlikvidoval během natáčení několik bábovek, které pak při stříhání vypadaly pokaždé jinak, a jejich torza neustále měnila místa na stole. 


Výsledný dojem z filmu stojí i na práci maskérů a architektů, kteří měli tentokrát na práci vytvořit co nejpřirozenější, až obyčejné prostředí a líčení postav. Za zmínku určitě stojí paruka Dagmar Havlové (která se od filmu Odcházení poprvé objevuje na plátně), která dokonale doplňuje představu pavlačové drbny, rozcuchaný ježek problematického důchodce a uválený oděv maminčina mazánka. Pan Novák (Ondřej Malý), který nemá na schůzi co dělat, krásně vystihuje vypočítavého podnikatele už jenom brýlemi a vypasovanou bundičkou. 


Dokonalý celek tvoří tisíce malých detailů, ale maličkostí nikdy není hudba. Vážnou hudbou budete možná překvapení, ale při delším zamyšlení do celku zapadá. 


Na závěr si můžete zkusit takovou malou hru. Dagmar Havlová si s Pavlou Tomicovou prohodila roli. Chtěla si konečně zahrát obyčejnou ženu, která bude mít daleko od všech těch hraběnek a dámiček. Vy si můžete zkusit představit, jak by to vypadalo, kdyby na její přání nedošlo a zhodnotit, která z hereček by se na kterou roli hodila víc. Přeji vám skvělý filmový zážitek!


Autor: Jitka Králová
Foto: Bontonfilm

DISKUZE K ČLÁNKU

4

nechodím do kina počkám si na tv

ODPOVĚDĚT

3

V zimě bude více času, tak to třeba vyjde.

ODPOVĚDĚT

2

Počkám si až bude film v televizi. U nás kino není.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: V létě do kina a za 40 korun!

V létě do kina a za 40 korun!

Filmoví fanoušci mají důvod k radosti – během července a srpna nabízí několik kin mimořádný...

Titulka pro: Letní tipy: do kina i na koncerty vážné hudby a ještě ušetříte

Letní tipy: do kina i na koncerty vážné hudby a ještě ušetříte

Dopřát si v létě kulturní zážitek není nikdy na škodu. Navíc nyní můžete stihnout i...

Titulka pro: Bláznivá, zatracená láska

Bláznivá, zatracená láska

Láska. Téma, které filmové tvůrce nepřestane snad nikdy fascinovat. O to víc, že se blíží...

Klára Trojanová a její návrat před filmové kamery

Klára Trojanová a její návrat před filmové kamery

Film Cena za štěstí znamenal pro herečku Kláru Trojanovou více, než pro její kolegy. S...

Titulka pro: Odpočiňte si u dobré komedie

Odpočiňte si u dobré komedie

Protože jaro je za dveřmi a s ním přichází i jarní únava, měli bychom se...

Titulka pro: Do kina v létě? Za pár kaček!

Do kina v létě? Za pár kaček!

Milovníci filmů, zbystřete pozornost! Během července a srpna máte jedinečnou šanci vyrazit do pěti kin...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

OBLEČENÍ

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... Obchody zavřený se ...

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz