Rodina

Co pomáhá šťastnému vztahu: způsob a téma hádek

Sbírání kytiček

Indikátor pevného vztahu leží v něčem, co s obvyklou představou o spokojeném manželství či partnerství příliš nesouzní: v hádkách.

Přesněji řečeno v tom, o jaké záležitosti je partneři vedou. Ve šťastném a stabilním vztahu se partneři hádají o maličkosti, vyhýbají se naopak hádkám o zdraví a intimním tématům.

Za úspěšným vztahem může stát odlišný přístup k hádkám. Neplatí přitom, že by se spokojení a dlouhodobí partneři nehádali vůbec, ovšem vyhýbají se hádkám ohledně věcí, které nemohou zdárně vyřešit, nebo ohledně záležitostí, které považují za obzvlášť citlivé. 

„Partneři ve šťastném a stabilním vztahu se hádají spíše o maličkosti, jako je rozdělení prací v domácnosti nebo trávení volného času. Strategicky si tak vybírají témata, kde mají velkou šanci najít řešení. Naopak se vyvarují vážných, hlubokých témat, která příliš neovlivní. Trochu překvapivé je, že se vyhýbají i diskuzi o partnerově či partnerčině zdraví a intimním tématům. Hádky ohledně citlivých záležitostí mohou partnery emocionálně ranit či ztrapnit, což by mohlo podkopat jejich sebedůvěru a důvěru ve vztah obecně,“ říká Adam Durčák.

V oblasti partnerského sexu a fyzické intimity je komunikace nesmírně důležitá a není dobré se jí vyhýbat. „K těmto tématům je potřeba přistupovat šetrně, s taktem a pochopením, čímž snížíte riziko, že debata přeroste v hádku, která by potenciálně mohla vztahu uškodit,“ dodává Adam Durčák.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ruzovyslon.cz, www.localcounsellingcentre.co.uk/key-to-a-happy-relationship-how-you-argue/
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků