Akce

Iva Janžurová: Kým se nechala unést?

Sbírání kytiček

Skvělou komičku a národem milovanou herečku můžete aktuálně vidět v divadelní hře Sbohem, zůstávám!, která měla před několika týdny premiéru v pražském Ddivadle Kalich. Společně s herečkou vám napovíme, proč byste si právě tohle představení neměli nechat ujít.

Divadelní hra Sbohem, zůstávám! získala „nálepku“ díla, po kterém údajně šílela celá Paříž. Autorkou je francouzská herečka, scénáristka a režisérka Isabella Mergaultová – můžete ji znát třeba ze seriálu Navarro nebo z filmů Šok s Alainem Delonem, Prachy v prachu s Danielem Auteuilem či Příští léto s Philippem Noiretem.
V české verzi tohoto hitu hrají kromě Ivy Janžurové také Jana Paulová, Pavel Zedníček a Jaromír Dulava, který se střídá s Antonínem Procházkou, jenž současně hru režíroval. Co říkáte, není to už dost pádných důvodů k tomu, abyste se přišli podívat do Divadla Kalich?

Ivy Janžurové, která v divadelní komedii ztvárňuje ženu záletného muže, jsme se zeptali:

Jaká musí komedie být, aby vás zaujala natolik, že máte chuť si v ní zahrát?

Odvážila bych se radši definovat, jaký mi chutná řízek: šťavnatý, křupavý, nikoli vyklepaný paličkou do milimetrové výšky, přesně slaný a i s kapkami citronu a i s pikantním přídechem česneku. A podobně přitažlivě vám zavoní dobrá komedie. Je to i trochu sázka do loterie, naše svaté instinkty se mohou i mýlit.

Ale v případě téhle hry jsem se nechala unést. Unesla mě Jana Paulová. Hru někde vystopovala, tedy někde v Paříži, a spolu s houževnatými ideology Divadla Kalich mě dokoučovali na první zkoušku. V mailu jsem vzápětí nalezla data prvních představení. Potom už nezbylo komedii nic jiného než mě oslovit.

Jak byste nám přiblížila herecké partnerství s Janou Paulovou ve hře Sbohem, zůstávám!?

Obě jsme pracovaly na plné obrátky. Moje obrátky se Janiným nemohly vyrovnat, i přesto že mi ona dávala potají náskok. Celou dobu jsem trošku pokulhávala za iluzemi o své kondici. Jana Paulová vlastně vykonávala i úlohu mého osobního managera, chválila mě, zkusila ochotně všechny moje nápady, věrohodně mi tvrdila, jak pěkně vypadám – teď už jí to půjde hůř, od včerejška nosí čočky. 

Říká se, že komediální herečky jsou nedostatkové zboží. Pokud s tímto tvrzením souhlasíte, proč si myslíte, že dobrých komiček je výrazně méně než dobrých komiků?

Tak asi ženy nemají tolik času? My té profesi asi neobětujeme všechno. Chce to fyzickou sílu i mozek. Odhodlání nedělat kompromisy. Komika je nejtěžší obor herectví. A mužští partneři na scéně musí být rození gentlemani, aby nám to dovolili.

Připravila: Marcela, redakce
Foto: archiv Divadla Kalich
25. 6. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků