Zdraví

Jak na opary

Někoho opary na rtech či kolem nich míjí, jiného potrápí i několikrát ročně. Jaká je prevence jejich vzniku?

Existuje několik herpetických virů, které způsobují opary. A jeden z nich vyvolává opar v okolí rtů, případně i kolem nosních dírek. Opar na rtech může tomu, kdo jím netrpí, připadat jako banální věc. Opar však bolí a neléčený se může rozšířit a jeho hojení pak trvá někdy i měsíc. Navíc se zvyšuje riziko přenosu infekce.

Prevence proti oparům v bodech

  • Chraňte své rty a jejich okolí před slunečním zářením.
  • Při rýmě používejte raději jednorázové kapesníčky.
  • Jakýkoliv nápoj pijte jen ze své sklenice či láhve.
  • Podporujte svou imunity, například doplňky stravy s obsahem betaglukanů z hlívy ústřičné a vitamínu C.

Jak na opar

Nečekejte, až se opar sám vyléčí. V lékárnách jsou dnes běžně k dostání i bez lékařského předpisu přípravky s účinnou látkou zabraňující množení viru způsobujícího opar. Pokud obsahují acyclovir, pak je můžou používat i děti, jestliže však nabízejí jako účinnou složku penciclovir, v tom případě jde o krém určený pro dospělé.

Aplikace těchto přípravků zkracuje dobu léčení a omezuje bolestivost. Navíc když je použijete hned, jak se objeví první příznaky (svědění, pálení), v ideálním případě se opar nakonec neobjeví. A když ano, opět dojde ke zmírnění průběhu onemocnění a zkrácení léčby.

Na co pozor? Těhotné ženy a maminky, které kojí, musí svůj záměr – léčit se aciclovirem či penciclovirem, předem konzultovat s lékařem.

Buďte trpěliví a důslední

Jako u každé protiinfekční léčby platí: pečlivě dodržujte pokyny uvedené na příbalovém letáku. Většinou se doporučuje aplikace každé čtyři hodiny ve slabší vrstvě. Hned poté, co přípravek na opar nanesete, si jděte důkladně mýt ruce. Další možností je aplikace náplasti či gelu přímo na ložisko oparu. Nejsou to sice přípravky s léčebným efektem, ale místo infekce zakryjí. Tím omezí možnosti jejího šíření a vytvoří podmínky pro lepší hojení.

Hodí se vědět o oparu

  • Když ženy trápí opar, neměly by používat rtěnku. Jinak ji infikují. Rovněž se nedoporučuje nanášet balzám na rty v tyčince.
  • Nepoužívejte společně s dalšími osobami předměty typu nádobí, ručníky, kapesníky.
  • Vašeho oparu by se neměl dotknout někdo jiný, jinak ho nakazíte. Takže v tento čas je třeba zapomenout i na milé polibky.
  • Snažte se nechat puchýřky dozrát, raději je nepropichujte, ani nestrhávejte.
  • Lokální léčbu doplňte užíváním tablet s obsahem vitaminů řady B. Užívat by se měly v nejvyšším doporučeném dávkování po celou dobu léčby, až do úplného vyhojení v místě oparu.

Každý, komu se udělá opar, musí počítat s tím, že se někdy v budoucnu může vrátit. Spouštěčem může být stres, oslabení imunity, nadměrné slunění a nachlazení.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/herpes-hsv1-and-hsv2/oral-herpes
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků