Jak na otravný hmyz

Příjemné letní večery nás lákají ven. Bohužel, tam jsme pro otravný hmyz lákadlem my, lidé. Jak zabránit, aby se nám nedostal doslova pod kůži? A jak si poradit s případnými štípanci?

Jak na otravný hmyz
Zobrazit fotografii v galerii

Reakce na štípnutí

Každé štípnutí zákonitě provází reakce našeho organismu. Postižené místo může jemně otéct, začervenat, ale zejména velmi svědí a někdy až bolí. Imunita se takto vyrovnává s cizorodými látkami, kterými si hmyz upravuje naši krev, aby jí dokázal vypít za krátký čas co nejvíce. Komár dobře ví, že je otázka vteřin, kdy si ho všimneme. Jeho sliny obsahují i různé jiné, pro naše tělo neznámé bílkoviny, na které můžeme mít slabší či silnější reakci. 


Existuje alergie na komáry? 

V případě silnější reakce nemusíme mít nutně alergickou reakci na bílkoviny ve slinách komárů. Více dní trvajícím otokem či bolestivostí mohou trpět lidé se sníženou imunitou nebo citlivější pokožkou a malé děti. „Čím lépe funguje imunitní systém, tím mírnější jsou i jeho případné alergické projevy,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. 


Základním znakem alergické reakce je, že se neprojevuje pouze v místě vpichu, ale i na jiné části těla. Příznaky mohou být opravdu různorodé, tak jako při jakékoliv alergické reakci. Někomu oteče obličej nebo se mu může dokonce obtížněji dýchat. Tehdy je namístě podání antihistaminik nebo i kortikoidů. 


Jak ztížit hmyzu cestu k naší kůži

Co dělat, aby nás komáři nechali na pokoji? Při útoku hladového hmyzu se nemusíme hned vzdávat a utíkat dovnitř. Pokud běžet dovnitř, tak jen po světlejší oblečení, které nám zakryje ruce i nohy, a pro repelent. Otravní komáři a štípavé mušky útočí nejčastěji až za soumraku, a tak nám už v dlouhých rukávech a kalhotách nebude vedro. A proč si obléci světlé barvy? Hmyz prý více lákají ty tmavé - a za vyzkoušení nic nedáte. 


Když pomáhá příroda 

Pomoci si dokážete i přírodními esenciálními oleji, které jsou na rozdíl od běžných repelentů z lékáren a drogerií nejen účinné, ale i pěkně voní. „Vůně citrónové trávy, cedrového dřeva a květinových esenciálních olejů odhání různé druhy hmyzu, jako jsou komáři, klíšťata a pavouci. Kombinace eukalyptu, levandule, máty peprné, citronu a kajeputu se vám osvědčí i při ošetřování alergických vyrážek či štípanců. Stačí ji rozmíchat v malém množství kokosového nebo olivového oleje a potřít postižené místo,“ říká Lenka Špaldová z kosmetické firmy Ťuli a Ťuli. Jelikož tyto přírodní repelenty se aplikují rovnou na pokožku, vždy si vybírejme ty nejkvalitnější - stoprocentně přírodní a v bio kvalitě, jinak u citlivějších jedinců hrozí alergická reakce na kůži. 


Aby štípance nesvrběly

Jak si pomoci, když jsme na prevenci zapomněli? Není potřeba nic speciálního: cibuli, česnek či brambory máme doma všichni. Plátek jednoduše přitiskneme na kůži, a když už štípanec nesvědí, místo opláchneme vodou. Svědění a otok zmírní i ocet, nejlépe jablečný. Naneseme ho vatovým tamponem a po chvilce smyjeme. Za vyzkoušení stojí i poctivý med od včelaře, protože má protizánětlivé účinky, nebo i mořská sůl rozetřená s trochou vody na pastu. Po chvilce působení ji smyjeme. Otok stáhne i obyčejný led, byť jen na chvilku. Na delší dobu ranku zchladí aloe vera. Jednoduše vymačkáme šťávu z kousku rostliny a aplikujeme. Ne každý z nás ji doma pěstuje, takže se vyplatí mít doma gel s obsahem jeho šťávy. 


Účinným pomocníkem při ošetřování štípanců je i betaglukan ve formě gelu, který pokožku příjemně ochlazuje a regeneruje. Jeho regenerační schopnost je tak silná, že najde uplatnění i u větších ranek, takže se vyplatí mít ho pro jistotu doma. „Přípravky s obsahem betaglukanu přispívají ke kvalitnímu a rychlému hojení ran a mají pozitivní vliv na přirozenou imunitu kožní tkáně, čímž snižují riziko tvorby hlubokých a výrazných jizev,“ dodává Adrián Doboly, odborník na imunitu z Natures.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Natures

Foto: Natures

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Nejlepší je si koupit repelent, rozhodně se neřídit babskýma radama, jako jsou octy, oleje apod -_- to v životě hmyz neodpudí.

ODPOVĚDĚT

0

Naprosto souhlasím. Zkoušela jsem různé babské rady a marně. Spíš je to ještě přilákalo, mi přišlo :-D . Venku také používáme repelent a doma máme na oknech sítě proti hmyzu z Pramos, takže nám dovnitř žádný nevletí, proto tam žádné přípravky proti komárům používat nemusíme :-) .

ODPOVĚDĚT

3

V pohotovosti jsou doma přípravky jak na odpuzování dotěrného hmyzu, tak na účinnou léčbu po jeho napadení
Cibule, ocet a brambory jsou při ruce vždy a nikdy nezklamou.

ODPOVĚDĚT

3

VOSA MĚ NEDÁVNO KOUSLA TAK JSEM SI DALA OCET A POMOHLO TO

ODPOVĚDĚT

4

pomáhá ocet a cibule a konopná mastička

ODPOVĚDĚT

2

Díky surovinám, které jsou v každé domácnosti, jsem vlastně vždy připravena na případný útok z hmyzí říše.

ODPOVĚDĚT

2

Také používám cibuli.

ODPOVĚDĚT

2

otírám cibulí a octem,pomáhá to

ODPOVĚDĚT

3

Výborné rady. Tyto suroviny má každý doma.

ODPOVĚDĚT

4

Dobré rady.

ODPOVĚDĚT

4

Proti štípancům zatím nic nemám...Bodnutí potírám octem a cibulí...

ODPOVĚDĚT

4

také používám ocet a cibuli

ODPOVĚDĚT

5

Nějaké přípravky mám.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Otravný hmyz. Kdo nám nejvíce škodí?

Otravný hmyz. Kdo nám nejvíce škodí?

Pěkné letní počasí láká do přírody a vůbec přeje pobytu venku. A také piknikům a...

Titulka pro: Co máme společného s mravenci?

Co máme společného s mravenci?

Myslíme si, že jsme pány tvorstva, a přitom nepatrný blanokřídlí hmyz se chová obdobně jako...

Titulka pro: Repelent Predator 3D

Repelent Predator 3D

Čekají nás teplé dny a s nimi i otravný hmyz jako jsou komáři a klíšťata.

Show Jana Krause

Show Jana Krause – Emma Smetana, Rostislav Novák ml. a Jan Škraňka

Zpěvačka a moderátorka Emma Smetana, herec Rostislav Novák ml. a odborník na hmyzí jídlo Jan...

Které domácí rostliny se hodí do ložnice: zvyšují kvalitu spánku a filtrují vzduch Foto: Pexels

Které domácí rostliny se hodí do ložnice: zvyšují kvalitu spánku a filtrují vzduch

Všichni víme, že rostliny a květiny mají výjimečnou schopnost dělat lidi šťastnějšími. Potěší při speciální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz