Zdraví

Jak na otravný hmyz: pomůže repelent i esenciální oleje

Sbírání kytiček

Příjemné letní večery nás lákají ven. Bohužel, tam jsme pro otravný hmyz lákadlem my, lidé. Jak zabránit, aby se nám nedostal doslova pod kůži? A jak si poradit s případnými štípanci?

Reakce na štípnutí

Každé štípnutí zákonitě provází reakce našeho organismu. Postižené místo může jemně otéct, začervenat, ale zejména velmi svědí a někdy až bolí. Imunita se takto vyrovnává s cizorodými látkami, kterými si hmyz upravuje naši krev, aby jí dokázal vypít za krátký čas co nejvíce. Komár dobře ví, že je otázka vteřin, kdy si ho všimneme. Jeho sliny obsahují i různé jiné, pro naše tělo neznámé bílkoviny, na které můžeme mít slabší či silnější reakci.

Existuje alergie na komáry?

V případě silnější reakce nemusíme mít nutně alergickou reakci na bílkoviny ve slinách komárů. Více dní trvajícím otokem či bolestivostí mohou trpět lidé se sníženou imunitou nebo citlivější pokožkou a malé děti. Čím lépe funguje imunitní systém, tím mírnější jsou i jeho případné alergické projevy.

Základním znakem alergické reakce je, že se neprojevuje pouze v místě vpichu, ale i na jiné části těla. Příznaky mohou být opravdu různorodé, tak jako při jakékoliv alergické reakci. Někomu oteče obličej nebo se mu může dokonce obtížněji dýchat. Tehdy je namístě podání antihistaminik nebo i kortikoidů.

Jak ztížit hmyzu cestu k naší kůži

Co dělat, aby nás komáři nechali na pokoji? Při útoku hladového hmyzu se nemusíme hned vzdávat a utíkat dovnitř. Pokud běžet dovnitř, tak jen po světlejší oblečení, které nám zakryje ruce i nohy. A pro repelent. Otravní komáři a štípavé mušky útočí nejčastěji až za soumraku, a tak nám už v dlouhých rukávech a kalhotách nebude vedro.

Když pomáhá příroda

Pomoci si dokážete i přírodními esenciálními oleji, které jsou na rozdíl od běžných repelentů z lékáren a drogerií nejen účinné, ale i pěkně voní. Podle webu nobilis.cz vůně citrónové trávy, máty a levandule odhání různé druhy hmyzu, jako jsou komáři, klíšťata a pavouci. Levandule, tee trea a heřmánek se vám osvědčí i při ošetřování alergických vyrážek či štípanců.

Aby štípance nesvrběly

Jak si pomoci, když jsme na prevenci zapomněli? Svědění a otok zmírní ocet, nejlépe jablečný. Naneseme ho vatovým tamponem a po chvilce smyjeme. Otok stáhne i obyčejný led, byť jen na chvilku. Na delší dobu ranku zchladí aloe vera. Jednoduše vymačkáme šťávu z kousku rostliny a aplikujeme. Ne každý z nás ji doma pěstuje, takže se vyplatí mít doma gel s obsahem jeho šťávy.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Natures, www.homepest.com/blog/12-tips-to-protect-yourself-from-summer-bugs, www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/, www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/insect-stings, blog.nobilis.cz/letni-breberky-a-jini-hmyzi-kamaradi
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků