Krása

Jak pečovat v létě o vlasy, aby byly krásné

Není snadné si udržet zdravý vzhled vlasů během měsíců, kdy na ně praží žhavé slunce a často je máčíme ve vodě. Poradíme vám, jak o ni pečovat.

Chraňte se před sluncem! 

Sluníčko je příjemné a v mnohém prospěšné, ovšem jeho prudké paprsky mohou mít nepříznivý vliv na vaše vlasy. Vystavení vysokým teplotám způsobuje jejich lámavost a třepení konečků, více se vysušují a narušuje se jejich obranyschopnost. Navíc hrozí i spálení vlasové pokožky, kterou nelze tak snadno natřít ochranným opalovacím krémem s vysokým UV faktorem. 

Pořiďte si na léto speciální kosmetické produkty s UV filtry určené na ochranu před sluncem, které vlasy zároveň hydratují a zvlhčují. Přitom chrání i pokožku během slunečního záření, takže zamezíte jejímu spálení. Dopřejte své hřívě také pravidelnou pečující masku. 

Tip: V horkých dnech můžete schovat hlavu pod kloboukem. 

Správný účes do moře i do bazénu

Nejen žhavé paprsky, ale také koupání, kterému v létě jen málokdo odolá, zhoršuje kvalitu vlasů. Ať už jde o sůl v moři nebo chlór v bazénu, obojí nepříznivě působí na vlasové vlákno. Navíc mnohé dámy pak na souši dostávají přebytečnou vodu ze své hřívy nešetrným „drhnutím“ ručníkem či kartáčem, čímž je mohou polámat. Vodu z vlasů raději lehce vymačkejte. 

Vhodné je také vlasy opláchnout čistou vodou (buď pod sprchou, nebo si ji můžete vzít s sebou do pet lahve). Částečnou ochranu umožní rovněž správný účes jako je cop či drdol, případně dlouhé vlasy lze stáhnout do culíku, který se ještě dále stáhne několika gumičkami v rozestupu přibližně deset centimetrů po celé délce. Díky tomu se vlasy ve vodě nezacuchají. 

Tip: Gumičky volte bez kovové spojky a pozor také na kovové spony, které mohou v místě sepnutí vlasy narušovat a některé i reagovat s chemikáliemi v bazénu. 

Barvení odložte na podzim

Slunce vlasy zesvětluje, zvažte, do jaké míry se vrhnete na jejich barvení či melírování. Použitá chemie navíc vlasy oslabuje. 

Tip: Pokud se přeci jen rozhodnete změnit odstín, volte spíše světlejší – tmavý vám rychle vybledne. Vyzkoušet můžete také přelivy, které nezasahují do vnitřní struktury vlasu, a tudíž nezhoršují jejich kvalitu. 


Pozor na styling

Fén, kulma nebo žehlička mohou při úpravě účesu už tak oslabené vlasy ještě více poškodit. Žehličky vyvíjí tlak a zahřívají pouze nejtlustší část pramene. Vlasy na okraji nejsou sevřené, takže zůstanou uvolněné, nezahřáté, a pak poletují. Jednu a tu samou část musíte tedy vyžehlit opakovaně, aby byl výsledek jednotný, takže vlasy vystavujete přílišnému teplu, kvůli kterému mohou být oslabené a ztratí lesk. 


Tip: Pokud se rozhodnete zkrotit své vlasy žehličkou, zvolte takovou, která je šetrná.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Guideline.cz, dyson.cz

Foto: Alexander Stemplewski PexelsDiskuze: příspěvků