Rodina

Jak připravit zahradu na suché léto

Na zahradě čeká spousta nejistot včetně počasí. Občas potrápí zemědělce a zahradníky dlouhá sucha? Poradíme vám proto, jak na suché léto připravit vaši zahradu. Není čas zahálet, začněte už nyní.

Zahrada bez vody

Rostliny vodu potřebují a pokud již nyní meteorologové hlásí, že hladiny řek po zimě nejsou tak vysoké jako v minulosti a že srážek bude méně, je dobré se na to připravit, vodu uchovávat a efektivně s ní pracovat. K tomu pomůže mulčování, sběr vody, zakládání dešťových zahrad, úprava členitosti zahrady, zastínění, ale třeba i užití šedé vody v domácnosti.

Hlavní cíl: minimalizace odparu

Hlavním cílem by mělo být v období sucha minimalizovat ztráty vody odparem a udržet její maximum v půdě. Jak na to? Velkými pomocníky vám budou stromy a stín, který vrhají. Pomůže i členitost povrchu. V případě, že se chystáte na úpravu zahrady, a právě její členitosti, nezapomeňte zohlednit profil zahrady, tedy k čemu ji primárně užíváte, i její polohu vůči světovým stranám. Členitost můžete podpořit terasovitými záhonky, svažitými partiemi, zmíněnými stinnými místy i skalkami, avšak u nich pozor, fungují jako akumulátor, kdy přes den nasávají teplo a v noci jej uvolňují To vše bude mít vliv na míru odpařené vody z půdy, kterou bude minimalizovat.

Eliminujte nenasyty

Sucho automaticky neznamená, že vaše zahrada bude bez květin a bude připomínat spíš poušť, jen je třeba dobře vybírat. Ano, i mezi okrasnými rostlinami jsou takové, které dělají velkou parádu i bez vysokých nároků na vodu. V čem je jejich trik? Většinou v tom, že mají buď dlouhé kořeny a vláhu tak mohou čerpat z hlubší půdy, kde se voda drží déle, nebo dužinaté a tlusté kořeny, které umožní postupné zásobování vodou. Tyto rostliny poznáte i podle jejich listů, které jsou často potaženy voskem či vrstvou jemných chloupků. A pozor, nemusí se vždy jednat jen o exotické rostliny, ačkoliv taková juka s krémovými bílými zvonky je opravdu krásná. Výborně poslouží i dvouletka divizna velkokvětá dosahující výšky až dvou metrů, kontryhel, trvalka, která bohatě kvete i semenní, častec vlnatý, stříbřitá trvalka, která vás bude těšit po celý rok nebo třeba fialová šuta kvetoucí dvakrát za sezónu.

Zalévat, ale

Rostliny i trávník jsou na závlahu náročné, ale déšť zastoupit nelze. Dobré je proto být na sucho připraven a postupně si dešťovou vodu střádat do různých barelů, sudů, kontejnerů nebo plastových nádrží pod zemí, které mimo jiné oceníte po celý rok. Zalévejte jen tehdy, kdy je to opravdu třeba. A pokud zaléváte, dělejte to pořádně a intenzivně. Zapomeňte na pravidelnost, pokud totiž budete rostliny zalévat pravidelně, zvyknou si a nebudou se kořeny snažit dosáhnout hlouběji pro tady ukrytou vláhu. A zalévejte rostliny, nikoliv půdu okolo, ideálně ráno, kdy teploty ještě nejsou tak vysoké nebo naopak večer, kdy horko pomalu ustupuje. Vláhové poměry na záhonech vám pomůže zlepšit mulčování například stromovou kůrou.

I trávník ocení vaši pozornost

Velkým žíznivcem je také trávník. V době horka sečení trávy trochu omezte, zastřižené anglické trávníky úplně nedoporučujeme. Pokud se chystáte ještě na dosev trávníku, volte takové směsi, které zvýší kořenovou hloubku substrátu. Pokud se budete o trávník dobře starat průběžně, ocení to a vy to poznáte právě tak, že bude déle odolávat extrémnímu počasí. Při sekání trávy nesbírejte posekanou trávu do sběrných košů, nechte ji na trávníku. Dodá mu živiny a vrátí vláhu. Při tomto způsobu sečení sekejte 1/3 výšky trávy, například při výšce trávníku 6 cm sekejte 2 cm. Ruku na srdce, sečení trávníku nepatří mezi oblíbené. Přenechte proto tuto činnost robotickým sekačkám.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Robomow
Zdroj fotografií: Robomow

Diskuze: příspěvků