Jak se připravit na penzi

Přesto, že mnohdy „skuhráme“, že se důchodu stejně nedožijeme, většina lidí se na penzi těší. Abyste mezi tuto většinu patřili i vy, je třeba se včas připravit. Víme na co.

Jak se připravit na penzi
Zobrazit fotografii v galerii

Úsloví, že štěstí přeje připraveným, se dá krásně aplikovat i novou životní etapu, jakou odchod do důchodu bezesporu je. „Doporučuji připravovat se ekonomicky a zdravotně minimálně pět let předem, a zároveň si také vytvářet dobré sociální vztahy a představu o tom, jak skutečně důchod trávit,“ uvádí PhDr. Jan Mattioli, PhD. 


Zdravotní prevence

Kalendářní věk neošálíte, ale biologické stárnutí a kvalitu svého života ovlivnit můžete. Kromě režimových opatření je nezbytné podstupovat preventivní pohlídky. Podle odborníků jsou v předdůchodovém věku nejvíce obtěžující involuční změny smyslového vnímání. Tedy nejen zhoršující se sluch, ale také omezení chutí, a především problémy se zrakem jako špatná adaptace na tmu, změny vnímání barev nebo presbyopie (vetchozrakost). „Vetchozrakost je projevem přirozeného stárnutí a projevuje se zejména rozmazáváním textu, které ale mizí, pokud noviny nebo knihu oddálíte od obličeje. Pak se již neobejdete buď bez brýlí do blízka, tedy na čtení, anebo spolu s nimi navíc ještě bez brýlí do dálky. Tuto situaci lze však vyřešit zákrokem PRELEX, při němž se původní lidská čočka vymění za umělou nitrooční čočku. Brýle do dálky i do blízka pak můžete odložit,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská z brněnské oční kliniky NeoVize. 


Finanční strategie 

Výzkum agentury STEM/Mark ukázal, že více než 88 procent Čechů si zajišťuje finanční prostředky na aktivní důchodový život už v produktivním věku. Podle průzkumu Expobank CZ zvládne téměř polovina lidí nad 55 let měsíčně ušetřit dva až pět tisíc korun. Každý sice nemá takové možnosti, ale dá se na to jít i jinak; šetřit můžete třeba několik stovek měsíčně, v tomto případě je však lepší spořit si už od poměrně mladého věku. Stále ale platí: lepší je začít později, než vůbec. Vytvořit si na důchod dostatečnou rezervu je nutné už proto, že samotná penze mnohdy nepokryje základní životní potřeby. Navíc když je člověk zdravý, určitě nechce zbytek života prosedět v obýváku. 


Změna je prima 

Odborníci neustále vybízejí starší generaci, aby byla aktivní. Nejde o prázdná slova; právě ve zralém věku, i když už řešíte choroby, je nutné udržet se co nejdéle v relativně dobré kondici. To nejlepší, co pro sebe můžete každý den je procházka. Stejně tak je bezvadné alespoň z části proniknout do tajů moderních technologií. Na „netu“ si najdete, co je třeba, a ani nemusíte mít počítač doma (běžně jsou jimi vybavené knihovny, které svým členům poskytují určitou dobu používání internetu zdarma). A aby vám to co nejdéle dobře „pálilo“, nenechte mozek zakrnět, naopak ho podpořte například studiem na univerzitě třetího věku nebo prostřednictvím různých vzdělávacích programů a kurzů. Získáte přehled, procvičíte svou paměť, obohatíte se o nové poznatky, objevíte v sobě další schopnosti a třeba najdete i nové přátele. 


A co blízcí 

Snažte se podporovat dobré vztahy v rodině i mimo ni. Vyhnete se tak pocitům neužitečnosti a zbytečnosti, a snáze se vyrovnáte se změnou sociálních rolí. „Pokud v rodině pěstujete dobré mezigenerační vztahy, žijete s partnerem, s nímž máte stejné zájmy a každý z vás má i nějakého koníčka, je to samozřejmě velká výhoda,“ říká psycholog. Ale i když jste sami a nevyhovuje vám to, hledejte si co nejdříve vhodnou aktivitu. Pro někoho to může být pohyb, pro jiného pomoc druhým. Dnes je například hodně rozšířené dobrovolnictví v nejrůznějších organizacích nebo zdravotnických zařízeních. Ostatně těžko byste hledali více smysluplnou činnost, která obohacuje i ty, kteří ji poskytují. 


Připravila: mar 

Foto:

DISKUZE K ČLÁNKU

3

hmmm....za deset let

ODPOVĚDĚT

3

Ještě mám do důchodu čas.

ODPOVĚDĚT

6

V důchodu jsem jedenáct let. Mladým lidem přeji, aby se důchodu dožili ve zdraví a v plné síle. Důchod nemám malý, ani příliš vysoký. Každá koruna, kterou si vydělám brigádou je milá. Pokud jsou na to dva, není to takový problém. Já jsem sama a tak jsem ráda, že vypadnu z domova a mohu jít mezi lidi. Přeji všem krásný život.

ODPOVĚDĚT

2

zajímavé a dobré rady:-)

ODPOVĚDĚT

1

pěkný a poučný článek

ODPOVĚDĚT

6

Mě to čeká za dva roky.Ale už 8 let se starám o manžela a věřte,doma je mi dobře

ODPOVĚDĚT

3

Já jsem v důchodě už 10 let...také se starám o manžela...

ODPOVĚDĚT

4

letos jsem vplula do důchodu a je mě dobře

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Feng Shui - lepší místo k bydlení

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

POSTÝLKA PRO MIMINKO

Ahojky, neznáte nějakou dobrou stránku kde najdu pěkné ...

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz