Shopping

Jak se starat o luxusní obuv, tenisky či pohorky? Ukládejte je do botníku s láskou

Neodmyslitelná součást outfitu i funkční ochrana před poraněním a prachem cest – botičky jsou v mnoha ohledech nedocenitelné.

Aby vaše páry vypadaly stále jako nové, je potřeba se o ně pravidelně starat. Jak na čištění skvrn a péči o obuv z různých materiálů? 

Při nákupu myslete na účel i na obsah svého botníku 

Již při nákupu myslete na účel využití a na příhodnost použitého materiálu – překrásné kožené boty budou určitě trpět ve vlhku, syntetika zase nedostatečně dýchá a obuv z ní se nehodí na dlouhé a namáhavé činnosti. V ideálním případě by měl váš botník skrývat na každou aktivitu či příležitost hned několik vhodných párů. Díky jejich střídání si boty odpočinou a vy je „neunosíte k smrti“ tak rychle. 

TIP: Chybí vám doma úložný prostor pro obuv? Prohlédněte si širokou nabídku jednoduchých i designových botníků na Expedo.cz (nebo Expedo.sk). Vybírejte nábytek online a získáte dopravu po republice zdarma. 

Boty nakupujte nejlépe odpoledne, když je noha trošku nateklá. Dejte si obzvlášť záležet na výběru správné velikosti a rovněž si pohlídejte, aby vám obuv pevně fixovala nohu. 

Jak na péči o různé materiály 

Své botičky hýčkejte a dopřejte jim pravidelnou péči. Veškeré skvrny co nejdříve vyčistěte a čistou obuv uložte do botníku, kde bude chráněna před prachem a světlem. 

• Textilní povrch boty očistěte suchým kartáčkem, případně navlhčeným hadříkem a čističem na textil. Boty byste určitě neměli prát, mohly by se poničit a zdeformovat. Nakonec obuv naimpregnujte. 

• Boty ze syntetických materiálů můžete otírat vlhkým hadříkem. Po vysušení je pak ošetřete přípravkem na syntetiku, který udrží jejich pěkný vzhled a pružnost povrchu. 

• Nubuk a velur (semiš) čistěte zasucha kartáčkem a nikdy je nekrémujte. Oživení barev dosáhnete speciálními spreji a voděodolnosti zase impregnací. 

• Kůže a lakovaná kůže vyžadují očištění navlhčeným hadříkem a pravidelné krémování a leštění kouskem flanelu. Kožené boty nevystavujte přílišnému vlhku nebo naopak suchu a teplu – extrémní prostředí a jeho výkyvy kůži ničí. 

Závěrečné rady pro stále krásné botky 

Boty si nazouvejte lžící, abyste nedeformovali jejich patní část. Po každém použití nechte obuv vyschnout a vyvětrat – boty často střídejte. Napínáky pomohou udržet původní tvar obuvi, impregnace či krémování pak zajistí i dlouhotrvající krásu povrchu.

Komerční prezentace

Foto: Alexandra Gorn, Unsplash


Diskuze: příspěvků