Kariéra

Jak se stát kosmetičkou: potřebujete odbornou školu nebo profesní kvalifikaci

Sbírání kytiček

Některé z nás změnu vyhledávají, některé jsou k ní donuceny okolnostmi.

Líbí se vám práce kosmetičky? 

Kosmetička jenom nemaže krémy a nelíčí. „Profese kosmetičky se může laikovy jevit jako práce snů. Často slýchám, že jen tak mazat krémy a masky, sem tam nabarvit nebo vytrhat obočí, pak na ten obličej něco namalovat, a ještě si při tom pokecat umí kdekdo,“ líčí lektorka kosmetických kurzů Romana Zámostná. 

Kosmetička musí znát a umět mnohem více, než „jen” pečovat o pokožku. „Z profesionálního hlediska hovoříme o kosmetické péči jako o přesně vymezených úkonech, jejichž rozsah je dán legislativou. Tyto úkony může provádět pouze kvalifikovaný odborník, který svoji kvalifikaci získal buď středním odborným vzděláním s maturitou, nebo v rekvalifikačních kurzech zakončených zkouškou profesní kvalifikace,“ dodává Romana Zámostná. 

Pracovní náplň kosmetičky je nejen diagnostika pleti, na jejímž základě volí a provádí vhodná ošetření, ale také poradenství s ohledem na zdraví. Kosmetičky většinou pracují jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), proto se musí orientovat v legislativě týkající se jak podnikání, provozovny, hygieny a další. Musí si samy organizovat práci, mít ekonomický přehled a základní marketingové dovednosti pro získávání si zákazníků. Výhodou této práce je jistá svoboda, časová flexibilita a různorodost. 

K povolání kosmetičky vedou tři cesty

1. Studium střední školy

Pro ty mladší z nás je to střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru osobní služby. 

2. Profesní kvalifikace 

Povolání kosmetička je vymezeno v Národní soustavě kvalifikací, kde je také uvedeno, jaké schopnosti a dovednosti jsou potřeba pro úspěšné složení zkoušky (kvalifikační standard). A také témata, ze kterých se bude skládat závěrečná zkouška (hodnoticí standardy). Absolvent získá osvědčení profesní kvalifikace, na jehož základě může samostatně pracovat a žádat o živnostenské oprávnění bez podmínek garanta nebo praxe v oboru. 

3. Rekvalifikační kurz 

Pro přípravu ke zkoušce můžete využít i rekvalifikačního kurzu. Pokud patříte mezi uchazeče o práci evidované na úřadě práce, máte nárok na úhradu rekvalifikace od státu. O více informací požádejte na úřadě práce, kde jste registrováni. 

Velmi podobné podmínky platí i pro ty z vás, které byste se třeba chtěly stát vizážistkou, pedikérkou, manikérkou a podobně. 

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: www.akademie-fertekova.cz
Foto: Akademie zdraví a krásy Vlasty Feřtekové

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků