Právo

Jak si přivydělat na mateřské dovolené?

Sbírání kytiček

Očekáváte přírůstek do rodiny nebo se tak už stalo? Pak možná řešíte, jak to bude dál, pokud chcete alespoň trochu pracovat. Co můžete, a co už ne?

Na rodičovské dovolené můžou být nejen maminky, ale i tatínkové. A přestože hlavní náplní je starostlivost o dítě, určitě by bylo fajn moci si také trochu přivydělat. Navíc se tím tolik neoslabují sociální a společenské vazby. Ve spolupráci s Janem Vaňkem z účetní společnosti Tigra jsme zjistili, jaké jsou vaše možnosti.


Nárok na rodičovský příspěvek

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv práci, určitě stojíte o zachování rodičovského příspěvku. Ten se přiznává, když je zajištěná osobní, celodenní a řádná péče o dítě. Jeho celková výše je 220 000 Kč a čerpání se dá rozložit na dva, tři nebo i čtyři roky.


Jinak řečeno – když skutečně zajistíte potomkovi celodenní péči, třeba i díky službám jeslí nebo s pomocí babiček a dědečků, můžete si i během rodičovské dovolené přivydělávat.


Návrat k jistotě

Pokud chcete (a chce i druhá strana), můžete pracovat pro stávajícího zaměstnavatele. Co je třeba dodržet? Že budete vykonávat jinou pozici, s jinou pracovní náplní, než tu, kterou jste zastávali před nástupem na rodičovskou dovolenou. Kdybyste totiž zůstali u stejné pozice, došlo by k ukončení rodičovské dovolené.


Jinak řečeno – souběžně s už stávajícím hlavním pracovním poměrem existuje možnost vykonávat práci na některou z dohod.


Nepřehlédněte

Budete-li tedy uvažovat o podepsání dohody o provedení práce, platí pro vás stejné podmínky jako pro ostatní. Na tuto dohodu lze odpracovat 300 hodin a to pro jednoho zaměstnavatele, přičemž výdělek do výše 10 000 Kč měsíčně nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění. V případě měsíčního výdělku u jednoho zaměstnavatele se vám vyhne i srážková daň.


Jinou možnost nabízí dohoda o pracovní činnosti. V tomto případě nemusíte odvádět sociální ani zdravotní pojištění, pokud váš příjem nepřesáhne 2500 Kč měsíčně (z něj je však třeba odvést 15procentní srážkovou daň).


Zkusíte to sami?

Další varianta přivýdělku se skrývá v podnikání. Počítejte s tím, že v tomto případě je nutné odvádět zdravotní a sociální pojištění, které se vypočítává z hrubého zisku (první rok nsice emusíte odvádět zálohy na pojistné, avšak je třeba ho pak zpětně doplatit).


Ale – když bude váš hrubý zisk nižší než 63 685 Kč ročně, nevzniká vám povinnost účastnit se sociálního pojištění. Současně máte nárok na základní slevu na dani na poplatníka, takže se může stát, že výsledná daň z příjmu vyjde na 0 korun.

Připravila: Marcela
Foto: Thinkstock
7. 10. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL