Kariéra

Jak uspět při on-line pohovoru

Z důvodu pandemie se vyprázdnila většina českých kanceláří a do on-line prostředí se přesunuly také pracovní pohovory.

Pohovor je skvělou příležitostí, ale pro většinu lidí představuje také velkou dávku stresu. On-line pohovor s sebou navíc přináší nové výzvy, které kandidátům na klidu rozhodně nepřidají. Žádný strach! Ve spolupráci s platformou pro život a práci Welcome to the Jungle jsme dali dohromady tipy, jak před novým zaměstnavatelem zazáříte i ve virtuálním prostředí. 

Pokud si hledáte práci, je pravděpodobné, že se on-line pohovor bude týkat i vás. Jaká je správná strategie přípravy? 

Nebuďte nervózní 

Klíčem k úspěšnému pohovoru je zdravé sebevědomí. Přílišnou nervozitu odbouráte jedině tehdy, když se na pohovor poctivě připravíte. On-line pohovory se v mnohém od těch klasických neliší. Důležité je nezanedbat technickou přípravu a pořádně zkontrolovat sílu připojení. „Pokud nemáte zkušenosti s on-line schůzkami, zkuste si spojení nanečisto, budete tak mít jistotu, že je všechno v pořádku,” poradila Michaela Madová z Coca-Coly. Většinu personalistů odradíte tím, že si nezapnete kameru. Tu byste měli mít ve výši očí, aby rozhovor působil autenticky.

Informovanost 

Personalisté by mohli vyprávět o řadě uchazečů, kteří působili, jako by netušili, do jaké firmy a na jakou pozici se vlastně hlásí. Snažte se proto zjistit si o společnosti a nabízené pozici co nejvíce informací předem. Díky tomu si také můžete lépe připravit argumenty, proč právě vy jste ta nejvhodnější osoba na dané místo. 

První dojem jde udělat i on-line

I když videopohovor vyžaduje technickou přípravu a kontrolu zařízení, které budete používat, nesmíte zapomenout ani na přípravu na samotný průběh pohovoru. „První dojem neuděláte technickou přípravou, ale tím, jak na personalisty celkově zapůsobíte,” zdůrazňuje Jan Klusoň ze společnosti Welcome to the Jungle. „Čas, který byste jinak strávili cestou, využijte k tomu, abyste měli všechno dopředu nachystané. Vyhnete se tak panice z toho, že nestíháte. Posledních pár minut před začátkem pohovoru si dopřejte klid a naposledy si projděte své poznámky. Zbavíte se tak stresu,” radí Klusoň.

Vystupování 

Na začátku se nezapomeňte představit. Neklopte oči, ale udržujte oční kontakt se svými protějšky. Úsměv není na škodu, neformální a pozitivní dialog na začátku pohovoru prolomí ledy a nic nezkazí. Nebuďte však za každou cenu vtipní a už vůbec ne drzí či arogantní. V žádném případě si o sobě nic nevymýšlejte. Jak v životopisu, tak během pohovoru. Buďte vždy sami za sebe, s přetvářkou byste na daném místě dlouho nevydrželi a co se týče vašeho know-how, raději se upřímně přiznejte, že něco nevíte, než abyste to takzvaně „okecávali“. Žádný učený z nebe nespadl. Na druhou stranu, pokud jste v dané věci odborníkem, nebojte se to přiznat.

Nástrahy domácího prostředí 

Mezi specifické výzvy on-line pohovorů patří kromě technických požadavků také vhodná volba prostředí. Ideálně byste se měli zavřít do tichého pokoje, kde vás nikdo nebude rušit. Pokud nemáte možnost najít opravdu klidné prostředí, nestresujte se. Stačí, když na začátku pohovoru na potenciální problémy náboráře upozorníte a svou situaci vysvětlíte. „Všichni máme vzhledem k aktuální situaci pochopení a už jsme si zvykli na to, že občas někomu během hovoru začne na pozadí brečet dítě, přijede mu kurýr s dlouho očekávanou zásilkou nebo mu před kameru na stůl skočí kočka,” říká Michaela Madová z Coca-Coly. 

Neočekávaným událostem se můžete vyhnout díky nastavení virtuálního pozadí a sluchátkům, které rušivé elementy eliminují. Také pracovní místo si připravte tak, aby vás nic nerozptylovalo. I na kameře půjde vidět, pokud si budete po dobu pohovoru nervózně hrát s telefonem. 

Nebojte se zeptat 

Pracovní pohovor není jednostranná záležitost. Stejně jako si management ujasňuje svůj zájem o vás, vy si můžete ujasnit svůj zájem o práci v dané firmě, zvláště pokud byl inzerát firmy strohý a informace špatně dohledatelné. Snažte se ovšem zjistit si základní věci předem, abyste se zbytečně neptali na to, co společnost uvádí na hlavní stránce svého webu. Zajímejte se zejména o podrobnosti nabízené pracovní pozice, kolektiv, odpovědnost plynoucí z daného místa a podobně. Stejně tak je legitimní dotaz na možnosti dalšího rozvoje, vzdělávání, případně strategie firmy v oblasti kariérního postupu. Vaše otázky budou dokazovat váš zájem o nabízenou pozici. 

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Welcome to the Jungle
Foto: Stock Snap PixabayDiskuze: příspěvků