Zdraví

Jak vám prospěje pes: pomáhá s uvolněním stresu i sociální interakcí

Sbírání kytiček

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doma vás vítá, tráví s vámi spoustu času, nikdy vás neopustí a jste pro něj celým světem – to ale není vše. Pojďme se podívat, jak pes pozitivně ovlivňuje člověka.

Pohybem k radosti

Pes snadno přispěje k naší lepší fyzické kondici, tím i k dobré náladě. Minimálně dvakrát denně bude potřebovat venčit a vyrazit na procházku. Podle plemene pak záleží, jak bude procházka dlouhá a akční. „Některá plemena potřebují častější procházky, akční trávení společného času, ale i docházení na cvičák. Díky tomu nebudete mít moc času lenošit. Pokud chcete akčnějšího psa, neváhejte si pořídit například jacka russella, huskyho anebo chrta. Jestliže máte náročnější práci a nemůžete si dovolit několik hodin denně běhat se psem venku, zvolte mopse, francouzského buldočka či labradora,” doporučuje odborník na psy Martin Pučálka. Pohyb má pozitivní vliv nejen na naši fyzičku, ale také na náladu.

Uvolnění od stresu

Pokud jde o duševní zdraví, jsou psi nemalou podporou, dá se říci, že přímo takovým domácím čtyřnohým „terapeutem”. Dokonale vycítí mizernou náladu, smutek, pocit osamění. Když se psa dotýkáme, hladíme jej, hrajeme si s ním, uvolňuje se nám hormon oxytocin a endorfiny, které zlepšují náladu a snižují hladinu kortizolu neboli stresového hormonu. Podle časopisu International Journal of Environmental Research and Public Health vztah mezi vlastnictvím domácích mazlíčků a duševním zdravím během pandemie covid-19. Bylo zjištěno, že lidé s domácími mazlíčky, včetně psů, měli během pandemie nižší úroveň stresu a vykazovali lepší duševní zdraví než lidé bez domácích zvířat.

Podporuje sociální interakci

Není to tak dávno, kdy pandemie a její omezení zapříčinily omezení sociálního kontaktu. Vše probíhalo pouze online. Přes internet si člověk může nakoupit, pracovat, potkat se s přáteli, domluvit rande, ale i si zacvičit. Tudíž důvodů vyrazit ven do reálného prostředí mezi lidi je mnohem méně. „Nicméně pokud máte doma pejska, vyrazit ven prostě musíte, a to minimálně dvakrát denně. Díky tomu máte možnost potkat další pejskaře, a snadno tak můžete navázat kontakt,” sděluje Martin Pučálka. Pokud patříte právě mezi ty osoby, které mají problém navazovat společenský kontakt, vydejte se venčit do většího parku. Váš mazlíček vám zjednoduší sociální interakci a komunikaci s lidmi.

Připravila: Dominika Uhrová

Zdroj informací: International Journal of Environmental Research and Public Health Frontiers in Psychology - www.mdpi.com/1660-4601/20/7/5245, www.healthline.com/health/pet-therapy, krmiva Pučálka
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků