Domácnost

Jak vybrat správné a zdravé osvětlení do domácnosti

Výběr žárovky může na první pohled vypadat jako triviální téma, z hlediska ekonomického i zdravotního tomu tak ale rozhodně není. Pojďme se společně podívat na různá kritéria a parametry, na něž byste se měli zaměřit.

Výběr žárovky může na první pohled vypadat jako triviální téma, z hlediska ekonomického i zdravotního tomu tak ale rozhodně není. Pojďme se společně podívat na různá kritéria a parametry, na něž byste se měli zaměřit.

Klasické žárovky s wolframovým vláknem již z našich domácností prakticky vymizely, jedná se totiž o velmi nehospodárný zdroj světla. Pouze 8 % jejich energie je využito na svícení, zbytek hřeje. Přesto je někteří lidé mají stále v oblibě kvůli jejich příjemné barvě světla a nízké ceně.

Ve většině domácností ovšem probíhá hromadný přechod na žárovky typu LED, s nimiž lze při správném užívání uspořit až 90 % nákladů za energie. Díky nízké spotřebě a dlouhé životnosti se tak nakonec vyplatí i cenově. Navíc jim nevadí časté vypínání a zapínání. Také jejich mechanická odolnost je mnohem lepší. 

Na trhu se dále můžete setkat s halogenovými žárovkami, které se podobají těm klasickým, ale nabídnou delší životnost, vyšší energetickou účinnost a výborné podání barev. Seznam završují úsporné kompaktní žárovky, výkonné miniatury, jejichž efektivita potěší, životnost však není nijak valná.

Sáhněte po správném závitu

Jestliže jste si už vybrali správný druh žárovky, můžete přistoupit k neméně důležité volbě vhodného závitu. Tou nejobvyklejší paticí je jak v domácích svítidlech, tak v kancelářích a vůbec na většině míst, kde se využívá síť o 230 V, patice E27, jinak zvaná “velký Edisonův závit”. Uplatní se v lustrech a mnoha dalších typech stropních, volně stojících i nástěnných svítidel a setkáte se s ní u žárovek klasických, halogenových i LEDek. 

Konkurují jim tzv. “miňonky”, menší závity o průměru 14 mm, které se oficiálně označují jako patice E14. Ty obvykle najdete v menších lampách, digestořích, svítidlech stolních a koupelnových. U vestavných svítidel budete vybírat zřejmě z patic MR16 a GU5,3, pro zářivková světla pak bývá běžná patice G13. 

Zdravé světlo 

Správné světlo je základem správného fungování organismu. Zaměřte se proto jen na kvalitní žárovky s dostatečnou svítivostí, které vám nebudou způsobovat bolest hlavy svým poblikáváním. Věnujte pozornost také barvě světla (teplotě chromatičnosti). 

Jistě jste už zaznamenali, že zatímco studené světlo je vhodné například pro práci v kuchyni, u teplého se vám lépe čte. Za ideál lze považovat denní bílou, jež se nejvíce podobá přirozenému světlu. Index podání barvy (Ra) pak udává, jak věrné a přirozené barvy budete schopni vnímat. 

KP

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků