Krása

Jak vybrat správnou podprsenku?

S kvalitní a dobře vybranou podprsenkou získáte nejen sexy postavu, sebevědomí, ale hlavně úlevu od některých bolestí a zdravotních potíží, které vás trápí.

Velká i malá. Obě varianty mohou potrápit nejen naši psychiku, ale především tělo. Než se rozhodnete k nějakému radikálnímu řešení, například plastické operaci, zkuste napřed vyměnit podprsenku a hlavně se nechat odborně přeměřit, abyste zjistila správné číslo vaší velikosti. Vděčná vám pak budou nejen vaše záda, ale i prsa a rozhodně budete oslňovat nejen opačné pohlaví!

Podpora i svůdný dekolt

Už ve škole jste byla terčem nevybíravých poznámek, které směřovaly k vašemu bujnému poprsí. Buď se, pod vlivem bujného poprsí hrbíte nebo se naopak abnormálně přímíte, protože chcete světu ukázat, že nějaká prsa máte. Obojí má negativní vliv na páteř, která vrací úder v podobě bolestí zad. Kvalitní podprsenka sedí tak, že pod tíhou neklesá váš hrudní koš a v opačném případě vykouzlí tak svůdný dekolt, že nemusíte vypínat hruď jako na vojenské přehlídce.

Za co všechno může špatně vybraná podprsenka?

Pokud podprsenka neplní svůj účel, tedy podporu prsou, dochází logicky k špatnému držení těla a s ním jdou ruku v ruce bolesti zad, šíjových svalů a hlavy. Často vzniká efekt strnulé šíje. Pod tíhou klesajících prsou se nesprávně klene i náš hrudní koš a to může také způsobit další problémy. Malé košíčky, velký či malý obvod, kostice, které tlačí na měkkou tkáň, mohou způsobit pocit napětí, který přechází až v bolest, ale také otlačeniny. Dobře vybraná podprsenka pomůže nejen s těmito problémy, ale navíc nám zvýší sebevědomí.

Nejčastější omyl? 75B!

Je to tak, nejrozšířenější velikost u nás ve většině případech vůbec neodpovídá skutečnosti. Pravdou je, že mnohé ženy vůbec netuší, že velikosti 60, 65 nebo 70 vůbec existují a většina výrobců nešije větší podprsenky než velikost košíčku D. Pokud se ve svých stávajících podprsenkách necítíte dobře, jestliže celý den „víte“ o tom, že ji máte, protože tu vás škrtí, tu se vám špatně dýchá, nebo přistihnete vaše poprsí místo na hrudi na břiše, máte s největší pravděpodobností nesprávnou velikost.

Svěřte se do rukou odborníků

To, že jste kdysi v mládí byla informována o tom, že máte tu a tu velikost opravdu není rozhodující. Nezapomínejte na to, že prsa se s věkem mění, ovlivňuje je mnoho faktorů. Žena by se v první řadě měla nechat profesionálně přeměřit a nechat si poradit s výběrem typu podprsenky.

A jak má tedy podprsenka sedět?

Košíček musí lemovat celé prso, kostice má být pod prsem, které lemuje a končí v podpažní jamce, rozhodně se nesmí dotýkat měkké části a jakkoli ji dráždit. Tíha prsou nesmí být na ramínkách a obvod nesmí být zařízlý, měla byste pod něj strčit zhruba 2 prsty. Ve správné podprsence vypadáte štíhleji, nehrbíte se, prsa jsou pevná a celkově jste více sexy.

Kdy vyhodit podprsenku

 • Obvod leze nahoru.
 • Obvod jde natáhnout. Když chytíte podprsenku za zapínání a je možné ji natáhnout na víc než 2 prsty, případně pokud novou podprsenku zapínáte na nejtěsnější háček, je obvod příliš volný. Když materiál povolí už nebudete moci zapnout podprsenku na těsnější háček a opora se sníží nebo vám obvod poleze nahoru.
 • V podprsence se necítíte dobře.
 • Otlačená pokožka pod ramínky. Pokud je obvod podprsenky příliš velký, váha vašeho poprsí visí jen na ramínkách, a ty pak způsobí zarudnutí nebo dokonce otlaky.
 • Prsa přetékají z košíčku – způsobuje je malý košíček.
 • Kostice mezi prsy odstává – velikost košíku malá a prsa tlačí podprsenku od těla.
 • Kostice vás tlačí do prsa. Pokud si sundáte podprsenku a objevíte zarudnutí nebo otlačenou kostici v měkké tkáni prsa, je velikost košíčku malá.
 • Podprsenka se zvedá se zvednutými pažemi. Pokud zvednete ruce a vaše prsa se objeví pod spodním lemem podprsenky váš obvod je příliš velký nebo je malý košíček.
 • Povislá prsa z profilu. Stojíte-li bokem k zrcadlu a vaše prsa sahají níž, než je spodní obvod podprsenky, podprsenka neposkytuje dostatečnou oporu. Doporučujeme menší obvod, větší košíček a přiměřeně upravit ramínka.

Tipy a triky

 • Nosíte-li nějakou podprsenku pravidelně a dlouhou dobu, ztrácí svoji elasticitu a oporu. Pokud máte plnou zásuvku takovýchto podprsenek, vyhoďte je. Je čas nakoupit nové a zajistit poprsí znovu oporu a zdvihnout je!
 • Nejlepší doba pro nákup podprsenky je prý týden před začátkem menstruace, kdy mají naše prsa střední velikost.
 • O podprsence bychom v podstatě celý den neměly vědět, že ji máme!
 • Zmenšovací podprsenky prsa jen rozplácnou, ale neřeší problém povisu.
 • Ne všechny košíčky D jsou stejně velké. U 75D je košíček menší než u 85 D.
 • Prsa drží obvod nikoli ramínka, která se samozřejmě rozšiřují s velikostí košíčků.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.self.com/story/tips-for-finding-the-right-bra-size-and-fit, www.ullapopken.eu/en/braadvice
Zdroj fotografií: Shutterbug Pixabay

Diskuze: příspěvků