Shopping

Jak vybrat správný spací pytel

Sbírání kytiček

Probudit se v noci zimou, to zná každý. Pomůže vzít si teplejší ponožky a trochu víc se zachumlat do peřiny. Když se to ale stane uprostřed lesa, kolem žádné oblečení nazbyt a teplota pod nulou, můžete se s klidným spánkem po zbytek noci rozloučit.

„Druhým extrémem je, když se člověk vzbudí propocený, protože spací pytel je prostě pro letní noc moc teplý,“ říká Ondřej Rubáš, specialista značky Hannah na stany a kempingové vybavení. Ten vysvětluje, že vybrat vhodný spací pytel tak, abyste celou noc strávili komfortně bez pocitu chladu nebo horka, není žádná věda. 

Pro rozdílný typ aktivit se hodí i různý spacák

 „Na trhu je široký výběr spacích pytlů, které se liší především materiálem, teplotním určením a tvarem,“ vysvětluje Rubáš a upozorňuje, že základním kritériem je výběr ročního období, ve kterém plánujete kempovat. „Spacáky se tak dělí na letní spací pytle, určené pro teplé období od června do srpna. Dalším typem jsou třísezónní spací pytle – na jaro, léto a podzim, které jsou nejčastější využívané. Pro ty, kteří chtějí podnikat výlety do přírody i v zimě, jsou zde speciální zimní spacáky. Důležité je vždy koukat na teplotu, do které je spací pytel určený. Pokud je na něm napsána komfortní oblast do -10 °C, víte – laicky řečeno – že i při teplotách pohybujících se v noci mírně pod nulou vám bude dobře. 

V létě na festival nebo na vodu 

Pokud je spací pytel určený výhradně na letní dny, například na festivaly, na vodu nebo na cyklistiku, sáhněte po letním, neboli dvousezónním spacáku. Jeho komfortní oblast bývá obvykle do 0 °C, takže i kdyby v noci spadly teploty až k nule, což se v našich podmínkách běžně nestává, zvládnete noc přečkat v pohodlí a teple. „Výhodou letních spacích pytlů je to, že bývají lehké, kompaktnější a lehce sbalitelné. Využijete je tak při veškerých sportovních aktivitách a unesete je na zádech v batohu či krosně. Letní spací pytle jsou kvůli nižšímu teplotnímu rozsahu i cenově dostupnější. 

Lehký spací pytel Hannah Biker 100, který má po sbalení minimální rozměry, je určený pro letní pobyty v přírodě. 

Dvousezónní spací pytel Scout 120 je vyplněný mikrovláknem Micro-tec Ultra, které zaručuje tepelný komfort i při minimální velikosti spacáku.

Stanování od podzimu do jara 

Nejrozšířenějšími spacáky jsou tzv. třísezónní, tedy takové, které využijete od jarních až do podzimních měsíců. Právě zde je ale důležité sledovat teplotu, z kraje jara a ke konci podzimu totiž mohou padat teploty velmi nízko a je proto důležité, aby označení komfortní zóny korespondovalo s předpovědí počasí. „Tyto spací pytle seženete nejsnadněji, jsou totiž nejuniverzálnější. Zároveň nabízí skvělý kompromis mezi hmotností, velikostí a tepelnou izolací. 

Třísezónní spací pytel Bivak 300 je vhodný k použití i v chladném období od podzimu do jara. 

Další důležitá kritéria výběru spacího pytle 

Na trhu jsou nyní k dostání častěji tzv. mumiové spacáky. Druhý typ, dekové, už pomalu z našich obchodů mizí. Přesto jsou pohodlné, jednoduchým rozepnutím se dají přeměnit na deku a jsou tak ideální pro rodiny s dětmi i pro ty, kteří cestují autem a nevadí jim, že je spací pytel objemnější a těžší. 

Při výběru sledujte i materiál, ze kterého je spací pytel vyrobený. Umělá vlákna jsou jednodušší na údržbu, vhodná pro alergiky, spacáky z nich jsou skladnější, ale nemívají zpravidla tak dobré izolační vlastnosti, i když pro naše podnebí jsou zcela dostačující. Naopak peří je skvělý izolant, ale za cenu toho, že je nutné se o ně pravidelně starat a nejsou úplně vhodné do vlhka. 

Připravila: red.

Foto: Hannah

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků