Bydlení

Jak vybrat a udržovat zahradní nábytek

Místo, kde se můžete doslova i obrazně řečeno nadechnout, skýtá vaše zahrada. Ale také terasa či balkon. Na co si dát pozor při výběru vhodného nábytku?

Co je v oblibě

Máte venku dostatek místa? Pak snadno podlehnete trendu, který se prosazuje už řadu let – jde o takzvaný lounge nábytek. Zásadní je právě pohodlí, abyste se na sedačce mohli co nejlépe uvelebit, či si tady dokonce poležet. Praktické je, že tento nábytek se mnohdy prodává v podobě stavebnice, abyste si vybrali a poskládali venkovní sezení doslova na míru. Danému prostoru i svým požadavkům. Nezřídka má také úložný prostor, abyste jak sedáky, tak opěráky měli kam dát v případě špatného počasí.

Dále se hodně prosazuje houpání pro dospělé v podobě závěsných sítí a zahradních houpaček, které vypadají jako lavice. Kdo to s relaxací myslí opravdu vážně, může si koupit houpačku nebo lehátko s masážní výplní. Ovšem ani na mini prostoru se nemusíte ochudit o pohodlí, pořiďte si alespoň skládací židle s opěrkami. Možná však budete překvapení, že také na balkon se vejde stolek se zasouvacími křesílky. Když nábytek nepoužíváte, nezabere moc místa.

Kam s ním

Kromě designu a pohodlí pečlivě zvažujte, kam nábytek dáte, tedy jak moc na něj bude působit slunce, déšť i vítr a na jakém povrchu bude stát. Pod širé nebe či částečně zastřešená místa potřebujete odolné materiály, na zastřešená a krytá místa lze volit téměř jakýkoliv materiál. Ale dnes dá skoro všechno řešit; například zmiňované lounge sedačky se prodávají i s textilními sedáky z tkaniny, po které voda jen steče (neproteče dovnitř výplně). A také platí, že přirozené opotřebování na nábytku se začíná vnímat pozitivně, ostatně patina je rovněž v kurzu. Pozor jen na to, že tenké nohy židlí, stolu a podobně se nehodí na terasu z prken, nohy by zapadaly do mezer. A kov zase může poškrábat dlažbu.

Materiály a údržba

Na rozdíl od designu se u materiálu mnoho nemění, vyberte si ten, který je vám blízký. Stále jde hlavně o dřevo, kov, umělý ratan a plast. Aby vám co nejdéle dobře sloužil, věnujte mu potřebnou péči, což platí zejména pro dřevo. Tvrdé dřevo a cizokrajné dřevo napusťte olejem. Buk je zajímavé lakovat, dub můžete natřít podlahovým lakem. Měkké dřevo jako například smrk a borovice nejlépe ochráníte tenkovrstvou lazurou, která až sedm let vzdoruje povětrnostním vlivům.

Dřevěné materiály v exteriéru je také dobré chránit před hnilobou vhodnými impregnačními přípravky. Proti provlhnutí pomůže speciální pryskyřice. Nejméně práce je s nábytkem z plastu či umělého ratanu, který stačí očistit vlhkým hadříkem. Údržba nábytku z kovu je také časově nenáročná, stačí je občas omýt.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hornbach, Bonami
Zdroj fotografií: Bonami
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků