Rodina

Jak využít dešťovou vodu: na zavlažování i do bazénu

Nároky na množství vody pro zavlažování se pořád zvyšují. Sběr dešťové vody je snadný a účinný způsob pro podporu udržitelnosti a zároveň prospěje květinovým záhonům či trávníku. Proč s ním začít co nejdříve?

Vzhledem k tomu, že pitná voda je omezeným přírodním zdrojem, nemělo by se jí zbytečně plýtvat. Tato voda se v mnohých částech světa používá na vše – od zalévání, přes praní a sprchování až po splachování toalety. Díky sběru dešťové vody lze ušetřit jak peníze, tak i přírodní zdroje.

Proč recyklovat dešťovou vodu

Sběr dešťové vody je rozumný i ekologický, zároveň přináší hodně výhod. Dešťová voda má ideální pH a obsahuje dusičnany, které zahradě prospívají. Tato voda neobsahuje chemikálie (chlor), jež se nacházejí v kohoutkové vodě. Je chudá na soli a minerály. Tím podporuje zdravější růst rostlin a zlepšuje celkovou vitalitu zahrady. Kromě toho sběr dešťové vody pomáhá zmírňovat její odtok, čímž se snižuje zatížení odvodňovacích systémů a minimalizuje eroze půdy. Srážkovou vodu nemusíte využívat jen k zavlažování. Je celá škála jejího využití v domácnosti.

Jak na sběr dešťové vody

Srážkovou vodu lze sbírat do nadzemní nebo podzemní sběrné nádrže. Podzemní nádrže mají obvykle větší objem a hodí se pro využití dešťové vody na velké zahradě nebo v domácnosti, třeba na praní či splachování toalety. Systém podzemních nádrží je ve srovnání s nadzemními složitější. Sběrná nádrž se připojí na samostatný vodovodní rozvod, díky čemu lze vodu používat v domácnosti nebo na automatické zavlažování.

Nadzemní nádrže lze pořídit formou sudů vybavených víkem. Jsou výhodné zejména pro snadnou a rychlou instalaci a nevyžadují úpravy terénu. Stačí je postavit pod okap nebo připojit ke sběrači dešťové vody. Existuje však i sofistikovanější řešení sběru dešťové vody, a to pomocí tzv. sběračů. Ten se instaluje na konec okapu a je vybaven ochranou před přetečením. Tato ochrana funguje zajistí odvádění přebytečné vody přímo do kanalizace. Předejdete tím nepříjemnostem s přetečením nádoby.

Vodu ze sudu můžete rozvést po zahradě samospádem nebo pomocí čerpadla. K dispozici je mnoho druhou čerpadel. Netlaková sudová čerpadla jsou přizpůsobena velikostně i ergonomicky ke snadnému uložení a hravě si poradí s přečerpáváním vody z jednoho místa na druhé.

Jak srážkovou vodu využít

Pravidelnou zálivku získáte rychlým napojením sběrné nádrže na zavlažovací systém. Dešťovou vodu lze použít také k naplnění zahradní sprchy, doplnění vody do bazénu, mytí auta a domácích mazlíčků, či vybudování dešťové zahrady. Jedná se o zahrady na zachytávání a řízení odtoku dešťové vody ze střech, příjezdových cest a jiných povrchů. Jsou vybudovány tak, aby se tok dešťové vody zpomalil, odfiltrovaly se znečisťující látky a voda se přirozeně vsakovala zpět do půdy. Navrhují se do nízko položených oblastí zahrady, kde se voda většinou shromažďuje. Pro tyto zahrady jsou ideální zejména rostliny s hlubokým kořenovým systémem, jež pomáhá absorbovat vodu a zabraňuje erozi půdy.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Hornbach
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků