Kariéra

Jak změnit zaměstnání po rodičovské

Sbírání kytiček

Staráte se celý den o děti, domácnost na vás padá, tchýně vám radí ostošest a vy nevíte, kde vám hlava stojí. Přesto byste měla najít výhody. Třeba to, že nemusíte chodit do práce. Možná už se do ní ani nechcete vrátit, nejraději byste dělala něco jiného. Pak máte několik let, abyste na sobě zapracovala a budoucnost radikálně změnila.

Všechno si důkladně naplánujte. Krůček po krůčku. Najděte svůj cíl a zaměřte se na něj. Nic neponechejte náhodě. Pokud k vašemu vysněnému zaměstnání potřebujete speciální vzdělání, směle do toho. Prohlubujte své znalosti, čtěte odbornou literaturu a přihlaste se na školu. Pokud vám manžel, rodiče nebo přátelé jen trochu pomohou, určitě to zvládnete. Bude to náročné, ale všechno jde, když se chce.

Jestli víte, že jazyky jsou vaší slabou stránkou, využijte dobu na rodičovské dovolené k jejich studiu. Pořiďte si učebnici angličtiny, francouzštiny nebo i ruštiny, pokud je vám blízká. Když se budete učit každý den pár minut, uvidíte, jaké zázraky přijdou po třech letech! Nebo si rovnou zaplaťte soukromé hodiny. Sice je to finančně náročnější, ale sáhněte si do svědomí: skutečně vaše dítě potřebuje stále nové hračky? Pokud budete mít štěstí, najdete na doučování nějakou studentku, která bude levnější.


Pusťte se do vlastního projektu. Máte nápad na vlastní podnikání? Rodičovská dovolená je ideální, když chcete něco začít. Pomalu se rozjedete, rozhodíte sítě a seženete klientelu. Nečekejte s podnikáním zbytečně, až vám skončí rodičovská dovolená. Počítejte totiž s tím, že v začátcích nebudete mít žádný příjem, možná své podnikání budete muset dotovat, tak si vše dobře promyslete.

Získejte praxi. Ano, i s dětmi se dá pracovat. Třeba jen na pár hodin týdně, ale rozhodně to funguje, práce vám vylepší životopis, přesvědčí vašeho budoucího zaměstnavatele, že jste si doma během výchovy svých ratolestí nehověla v křesle s nohama na stole při sledování romantické telenovely (taková je představa nejen bezdětných mužů). Práce vám dodá sebevědomí, nové znalosti a v neposlední řadě taky vylepší rodinný rozpočet.

Cestujte a poznávejte nové lidi, protože ti vám mohou přinést nové příležitosti. Choďte i s dětmi na nová místa, neomezujte se jen na hřiště před domem. Knihovna je prospěšná i pro dvouleté batole, galerie už taky nabízí zajímavé programy pro děti. Občas se setkáte s lidmi, co mají na jazyku větu: „Kam se s těmi dětmi cpe?“ Ale určitě se kvůli takovým neomezujte.

Myslete pozitivně a uvidíte, že se brzy dostaví výsledky.

 

Komerční prezentace
Foto: Thinkstock
4. 6. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků