Společnost

Jana Paulová: Pro tebe cokoliv

Pokud se chcete zasmát a zamyslet nad vážným nevážně, komedie Pro tebe cokoliv tato očekávání zaručeně naplní. Postavu Jacqueline v ní ztvárnila Jana Paulová.

Jak byste představila svou postavu Jacqueline?

Jde o vyhlášenou právničku, v soudních síních není zvyklá prohrávat – ať to stojí, co to stojí. Patří mezi lidi, kteří ve své profesi musí projevit značnou autoritu, a pak jim doma delší dobu trvá, než se přepnou do lidské polohy. Lásku k manželovi a svým dětem tedy projevuje kolikrát hodně osobitě, ale uvnitř je stejná jako každá dobrá máma, pro své blízké by se rozkrájela. Když jí tedy sotva dospělá dcera oznámí, že hodlá odjet na humanitární misi do Afriky, Jacqueline spustí hromy, blesky, ovšem za tím vším je jen obyčejný strach, který známe všichni, kdo máme děti… Baví mě její humor, kolikrát velmi sarkastický. Je to úplně jiná figura, než jaké mě dosud na divadle potkávaly. Myslím, že už jsem se definitivně přehrála z udivených naivek do dospělých žen. 

Hru jste viděla nejprve v Paříži, kde slavila velký úspěch. Odjížděla jste rovnou s pocitem, že ji chcete přinést do Prahy? 

Ano, pamatuji si přesně, že mě to představení ohromně bavilo a také že spolu se mnou se smálo celé hlediště. Od začátku jsem té hře věřila. Co divákům sděluje? Je o pokrytectví, kterého máme všichni okolo sebe v různých podobách moc. A o módních trendech, jimž tak snadno podléháme – jednou jsou všichni buddhisti, podruhé třeba vegani, než se zas objeví něco nového. A já si myslím, že je zbytečné v životě cokoli předstírat. Není nic špatného na tom si ledasco vyzkoušet, ale člověk by neměl být militantní ve svých názorech a vnucovat je okolí, které o ně kolikrát vůbec nestojí. Není nad přirozenost a toleranci. 

Na jevišti se setkáte s mladou herečkou Simonou Lewandowskou, která se objevuje po vašem boku také v Ordinaci v růžové zahradě 2. Jak se vám spolu hraje? 

Já jsem Simonu učila v prvním ročníku na Pražské konzervatoři, byla jsem u jejích úplných začátků, a věděla jsem tedy, co v ní je. Myslím, že má potenciál. Je krásná, talentovaná, takže nebude-li jí chybět ani to pověstné štěstí, může ji čekat úspěšná herecká kariéra. Na veřejné generálce jsem byla až dojatá, že jsem u toho, kdy tohle „děcko“ jde poprvé v profesionálním divadle před publikum. Přestože se tu jedná o opravdu velkou roli, Simona ji zvládá skvěle.

Více informací najdete na www.divadlokalich.cz/hvezdne-leto/repertoar/pro-tebe-cokoliv/

Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Divadlo kalich

Foto: Divadlo kalich


Diskuze: příspěvků