Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se, některým se opustit maminčinu sukni nechce ani pozdě po dvacítce. Buď studují, nebo už pracují, ale v každém případě se nechávají opečovávat rodiči a postavit se na vlastní nohy neplánují ani náhodou. Pokud je to případ také vaší ratolesti, je na čase začít jednat.

Zobrazit fotografii v galerii

Svůj příběh jako vystřižený z časopisu vypráví paní Marta. "Synovi se na vysoké škole moc líbilo, a tak si studium několikrát přerušil, cestoval po světě a užíval si život. To jsme s manželem chápali a tolerovali. Mysleli jsme, že po státnicích se odstěhuje a postaví se na vlastní nohy. Jenže když u nás Kubík zůstal ještě další rok po škole a my jsme ho po celou dobu živili, začala nám docházet trpělivost. Vždyť mu bylo třicet let,"  svěřuje svou zkušenost s poskytováním mama hotelu pětapadesátiletá Marta.


Dříve bylo skoro otázkou hrdosti mladého člověka, že se snažil postavit na vlastní nohy co nejdřív, osamostatnit se a odejít od rodičů, nebýt na nich závislý. Doba vylétávání z hnízda se ale dnes posunula. Svou úlohu v tom hraje také profesionální angažovanost. Tlak doby na to, co vše potřebuje mladý člověk pro to, aby uspěl a dobře nastartoval svou kariéru, je značný.

 

Fenomén dneška

O mama hotelech se jako fenoménu dnešní doby píše často. Jde o případ, kdy dítě, byť dávno dospělé (často kolem 30 let věku) stále ještě bydlí u rodičů a využívá veškerý servis, který mu především matčina péče poskytuje. Často je to spojeno i s tím, že dotyčný „dospělý nedospělec“ ani nepřispívá na bydlení, jídlo a služby, které konzumuje, a o co je to horší, není ani rodiči k tomu nucen. „Marta s manželem by neměli čekat až na to, s čím jejich syn přijde. Je nutné doma nastavit jasná pravidla, která musí Jakub dodržovat, ať už se jedná o placení bydlení nebo úklid nepořádku,“ komentuje případ psychoterapeutka Jana Tamchynová. 

 

Řešení bydlení

Je jasné, že pokud člověk studuje, má omezenou možnost se osamostatnit. Otázka bydlení se tak jeví jako palčivější než potřeba domácího „servisu“. Těžko pak mohou rodiče ppolufinancovat hypotéku. "Pokud chtějí rodiče své dospělé dítě motivovat k vytvoření vlastního zázemí, mohou s ním promluvit a nabídnout, že mu se startovacím bytem pomohou určitou finanční částkou,“ nabízí řešení Tamchynová. 


Dnešní život mladých lidí vede jejich rodiče k tomu, že otevírají náruč a stahují svá dítka zpátky do mámina hotelu, kde je vše v bezpečí a s láskou připraveno. Mladý člověk budující si kariéru navíc nemá tolik času na to budovat zodpovědně vztahy. Svět nabízí cestování, nezávazné zábavy, které jsou dobrým vyvážením pracovního tlaku. Rodiče by však měli být neústupní a zvyšovat nároky a tlak na osamostatnění dítěte.

 

Zde je několik dobrých rad:

  • Vyvíjejte na děti postupný tlak na převzetí zodpovědnosti
  • Požadujte dostatečnou náhradu za své služby
  • Začněte se více věnovat svým zálibám
  • Pomozte finančně dětem se startovacím bydlením
  • Naučte se unést neúspěch svých dětí a nezměkčujte jej hned svou péčí

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Já jsem vyletěla od rodičů poměrně brzy. S kamarádkami jsme si našly podnájem a bydlely jsme spolu. Pak jsem si našla přítele a bydleli jsme spolu a až teprve od letoška máme vlastní bydlení. Koupili jsme si byt ve městě a máme konečně něco vlastního. Byt nám pomohl předělat http://www.pwinterier.cz/ , aby byl podle našich představ.

ODPOVĚDĚT

3

Já ještě nemám dítě vylétlé z hnízda, tak jsem zvědavá, zatím studuje:-).

ODPOVĚDĚT

5

Mě děti vylétly z hnízda velmi brzy.

ODPOVĚDĚT

7

U starší dcery jsem neměla problém s mamahotelem. Vypočítala jsem jí částku na bydlení OPRAVDU ZE VŠECH položek, které jsou s užíváním bytu a "domácnosti" spojené. Takže nájem (fond oprav) a všechny energie, poplatek za internet. Celý měsíc jsem si zapisovala veškeré nákupy potravin a drogerie a připočítala k tomu ještě nepravidelné platby - roční. Daň z nemovitosti, pojištění domácnosti, platbu za odpad. Pak taky náklady na auto (benzín, pojistka, technická) - protože i tím se vozila jak ona tak i nákupy :o) Z toho ze platila čtvrtinu no a DO ROKA po skončení školy si našla vlastní bydlení.. :o) :o) Jsem zvědavá, jestli takhle úspěšná budu i u mladší holky, ale to máme ještě dost času, teprv skončila devítku.

ODPOVĚDĚT

4

Náš syn věděl, že bude muset z domu už když byl v posledním ročníku VŠ. Našel si práci a aby se nevymlouval, že na bydlení nemá, půjčili jsme mu na koupi bytu. Přesto hledal a vybíral půl roku :-). Prostě doma je doma ...

ODPOVĚDĚT

3

Je pravdou, že tu krátkou dobu po škole, když si našel práci (necelý rok), musel přispívat taky ne všechno rovným dílem. Vypočetli jsme roční náklady na bydlení i s doplatky a vydělili třemi, k tomu připočetli třetinu nákladů na jídlo... hledal bydlení a našel za půl roku. Dcerka ta si pomáhala z domů už na VŠ, aby nemusela vstávat na autobus...

ODPOVĚDĚT

6

my jsme vypadli z domova ve dvaceti a starej se

ODPOVĚDĚT

3

taky rodiny jsme si zakládali moc brzy. Z mých spolužáků je nás jen hodně málo nerozvedených. Je to smutné

ODPOVĚDĚT

5

jo jo hezky se to čte,ale....

ODPOVĚDĚT

5

To je pravda...přepošlu toto synovi...nebude rád...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz