Zdraví

Klíšťata jsou všude. Před encefalitidou vás ochrání jen očkování

Loni se kvůli tomu, že lidé trávili více času v tuzemsku, zvýšil počet případů klíšťové encefalitidy. Podobné to může být i letos.

Zdejší klima totiž poskytuje klíšťatům ideální podmínky. Milují libovolné travnaté porosty do jednoho metru, nadmořskou výšku nejčastěji do 900 m n. m., nebo teploty nad 5 stupňů. I proto máme dlouhodobě nejvíce případů klíšťové encefalitidy z celé Evropské unie. Jediná účinná cesta je očkování. Nezapomínejte ani na pravidelné přeočkování. 

Klíšťová encefalitida je onemocnění, které vás může upoutat na lůžko i na několik měsíců. Zatímco lymskou boreliózu na vás klíště přenese do 24 až 48 hodin, klíšťovou encefalitidu do 2 hodin po zakousnutí. První příznaky se velmi podobají chřipce. Bolest hlavy, celková únava těla a zvýšené teploty, které po pár dnech odezní. Mnoho lidí může tyto projevy přikládat například důsledku nadměrného stresu z práce v kombinaci s oslabenou imunitou. Dokud se nemoc za pár dní nevrátí a neudeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí a třesem. 

Encefalitidu vyřeší jen očkování. Pomůže pojišťovna 

Lékaři jsou zatím schopni jen tlumit projevy onemocnění, aby pro pacienty byla situace alespoň trochu snesitelnější. I tak je pravděpodobně čeká několik týdnů až měsíců pracovní neschopnosti, po níž může zůstat dlouhotrvající obrna hlavových nervů (vedoucí k obrně končetin) i postižení nervů či porucha sluchu. Až několik měsíců po ukončení léčby pociťuje 10 % nemocných poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkost. Lymská borelióza taky může připravit mnoho nepříjemných chvil, ale na ni existují antibiotika, protože jde o nemoc bakteriálního původu. Na klíšťovou encefalitidu lék ale není. Jediná cesta, jak ji předejít, je absolvovat očkování, na které přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů, a to až do výše 1500 Kč. 

Nezapomněli jste na přeočkování?

Zatímco u některých vakcín stačí pouze základní očkování, u očkování proti klíšťové encefalitidě dochází v průběhu času k poklesu protilátek. Důležité je proto chodit každé 3 roky (platí pro lidi starší 60 let) až 5 let (pro mladší 60 let) na jednodávkové přeočkování. Z loňského průzkumu přitom vyplývá, že na přeočkování se dostaví jen každý 4. „Je pravda, že se stane, že pacienti na přeočkování zapomenou. Zatímco u dětí a povinného očkování hlídá termín další návštěvy lékař, v ostatních případech je to na pacientovi samotném, nebo v případě dětí na rodičích. Očkování by mělo probíhat podle doporučení výrobce a posunutí by mělo být jen výjimečnou možností. Včasné přeočkování jen jednou dávkou je nejen důležité kvůli účinku očkování, ale je také výhodné pro pacienty. A to jak z časového, tak finančního hlediska,“ říká MUDr. Petrášek, praktický lékař z Českých Budějovic. 

Nejste zatím naočkovaní vůbec? Využijte zrychlené schéma 

Pokud ještě nejste naočkovaní vůbec, nečekejte na zimu a využijte zrychlené schéma. Použitá látka je úplně stejná jako u klasického schématu, jen nemáte mezi jednotlivými dávkami tak veliké časové rozestupy. Jak vypadá? První vakcinaci absolvujete třeba 1. května. Se druhou nebudete čekat 1 až 3 měsíce, ale dostavíte se k lékaři už za 2–3 týdny. Díky zrychlenému načasování budete už 14 dní po druhé dávce dostatečně chránění a můžete si plně užívat bez obav z klíšťové encefalitidy. Pro třetí dávku si stejně jako u klasického očkovacího schématu přijdete za 5 až 12 měsíců.

Očkovací schéma proti klíšťové encefalitidě Foto: Focus agency

Klíšťata jsou všude. Přenáší je i domácí mazlíčci 

Jak se tam klíšťata dostanou? Larvy klíšťat žijí z krve zvířat, nejčastěji drobných hrabošů, hlodavců a ptactva. Od nich se infikované klíště velice snadno dostane do všech možných míst. Klíšťata se totiž nevyskytují pouze v listnatých nebo smíšených lesích. Dobře se jim daří i na loukách, v okolí vodních toků, ale i na zahradách a v městských parcích. Tam je nejčastěji přenesou domácí mazlíčci, kteří s oblibou prošmejdí kdejaké křovisko. Kde je kousek přírody, tam zkrátka čekejte klíště.

Komerční prezentace

Foto: iStock, Focus agency


Diskuze: příspěvků