Kultura

Koncert Báry Hrzánové

Sbírání kytiček

Možná o ní víte, že začínala v pražském Národním divadle nebo že má doma cenu Thálie za titulní roli v divadelní inscenaci Hrdý Budžes. Tušíte však, co by mohla mít společného s knihovnou?

Pokud nejste zrovna milovníci divadla, což je v případě výborné divadelní herečky Báry Hrzánové poměrně škoda, ale nenecháte si ujít dobrý český seriál, pak si její nezaměnitelnou tvář určitě vybavíte ve spojení s pokračováním Nemocnice na kraji města po dvaceti letech. A ohlédneme-li se ještě více do minulosti, patrně si vzpomenete na roli mentálně postižené dívky ve filmu Requiem pro panenku.

Ale co má společného s knihovnou, navíc s pražskou Městskou? Odpověď je jednoduchá – po roce se Bára Hrzánová vrací společně s kapelou Condurango do zdejšího koncertního a divadelního sálu, aby tu vystoupila v rámci cyklu Rebelující dámy české hudby. A z rodiny nebude sama, protože se tu rovněž představí takzvaná bigbítová sekce Druhá máma se čtrnáctiletým Bářiným synem Toníkem Holubem.

Barbora Hrzánová ve skupině Condurango nejen zpívá, ale také hraje na trubku nebo perkuse. A navíc pro kapelu tvoří písničky, hudbu i texty. Že Condurango ještě neznáte? Původně vzniklo jako studentská formace na počátku 80. let 20. století, kdy Bára chodila na DAMU. Tehdy ji a další zakládající členy kapely inspirovala skupina Nerez a latinskoamerické rytmy a do jisté míry i Marsyas a moderní český folk vůbec. A o co méně Condurango vystupuje (členové skupiny se přece jen více věnují jiným uměleckým profesím), o to milejší a vzácnější je pak takové setkání s posluchači.

Na co a koho se na koncertech Conduranga můžete těšit?
Hudba kapely se jen těžko vejde do nějaké škatulky, přesto se dá říci, že základem jsou zřejmě nevyčerpatelné latinskoamerické rytmy. Kromě Báry skupinu tvoří Vladimír Kosík (zpěv, kytara, harmonika), Ivo Novák (kytara, zpěv) a Míla Šikola (violoncello). A nově, od loňského roku také zmiňovaná bigbítová sekce Druhá máma, kde na basovou kytaru a housle hraje Toník Holub a na bicí jeho kamarád Matyáš Mejzr. Název rockové části kapely vysvětluje Bára jednoduše: “Mimo účinkování v Condurangu mají Tonda s Matyášem ještě vlastní hudební projekt – kapelu jménem Sirotčinec. Matyáš u nás často bydlí a podniká s námi dost akcí, takže jsem vlastně téměř jeho “druhá máma”.”

Kdy: 19. dubna 2012 v 19.30 hodin
Kde: Velký sál Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1

Na koncertě se bude promítat klip k písni Čokoláda, který Bára před pár lety natočila na Jamajce. A vy se máte šanci dozvědět, proč to bylo dobrodružné a do jaké míry tato milá herečka a příležitostná zpěvačka ocenila, že v dětství závodně skákala do vody.

Připravila: Marcela
Foto: Petra Mášová
18. 4. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků