Kultura

Koncert Idy Kelarové

Sbírání kytiček

V rámci cyklu Rebelující dámy české hudby se můžete těšit na vystoupení zpěvačky Idy Kelarové a formace Jazz Famelija. Kdy a kam vyrazit? Koncert v pražské Městské knihovně se odehraje už 22. 3. od 19.30!

Zpěvačka Ida Kelarová je skutečně nepřehlédnutelnou osobností současné hudební scény, a to nejen naší. Za hudbou, s hudbou a kvůli hudbě zcestovala kus Evropy, nějaký čas také žila v Anglii, Norsku a Dánsku.

Co je její parketou?
Na první pohled těžko říct, protože už vyzkoušela opravdu mnoho různorodých žánrů, včetně klasiky, lidovek, ethno projektů, rocku, folku, až po romské písně – a právě jimi je v současné době nejvíce známá. Vychutnejte si tedy její jazz „po cikánsku“, který vám společně se skupinou Jazz Famelija předvede na svém koncertu ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. A pokud vás písničky chytnou za srdce a řeknete si, to by byla prima, kdybych uměla aspoň trochu takhle pěkně zpívat, doporučujeme vyhledat si termín nejbližší hlasové dílny, které Ida pořádá už pěkných pár let (u nás doma a také v Evropě). Ostatně kdysi se nechala slyšet, že zpívat může opravdu každý, tak proč si to neověřit na vlastní kůži?

Co o Idě Kelarové (možná) nevíte
* K hudbě ji přivedl otec a muzikant v jedné osobě Koloman Bitto, její sestrou je neméně slavná Iva Bittová (sestry společně vystoupí na koncertu v Bruselu 3. 12. 2012).

  • Ida studovala hru na violoncello a klavír na Janáčkově konzervatoři v Brně.
  • Kromě zpěvu se věnuje také práci sbormistryně, hudební aranžérky a producentky.
  • Založila International School for Human Voice, kde realizuje hlasové dílny.
  • Každoročně pořádá mezinárodní romský festival Gypsy Celebration na hradě Svojanov.
  • Aktuálním těžištěm její současné tvorby je inspirace romskou muzikou, rovněž pracuje s romskými dětmi.
  • Více informací, ale i zajímavostí o Idě i o formaci Jazz Famelija najdete na webu: kelarova.com

Připravila: Marcela s využitím materiálů Taktiky Muziky
Foto: archiv Taktiky Muziky
22. 3. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků